پوست

راهنمای جامع درمان زگیل با طب سنتی

فهرست محتوای مقاله

انواع روش های درمان زگیل با طب سنتی

درمان زگیل با طب سنتی، مجموعه‌ای از دیدگاه‌های متخصصان این حوزه همچون حسین خیراندیش، عباس تبریزیان، سیدحسن ضیایی، حسین روازاده، حسین معارفی و دکتر حق‌جو در جهت رفع عارضه زگیل است.

 

انواع روش درمان زگیل خیراندیش

درمان زگیل حکیم خیراندیش

 

حکیم خیراندیش، زگیل را زائده‌ای پوستی ناشی از سودای محیطی می‌دانند. از همین رو معتقدند برای درمان زگیل با طب سنتی باید سودا را در بدن کم کرد. برای کم کردن سودا در بدن، فرد می‌تواند از ماساژ پوست، حجامت عام یا موضعی کمک بگیرد.

همچنین ایشان استفاده از شیره برگ یا میوه انجیر را پیشنهاد می‌کنند. روش مصرف به این صورت است که فرد باید شیره را روی زگیل بمالد تا از بین برود. البته برای درمان سیستماتیک زگیل، بهتر است فرد از دو مرتبه حجامت عام و ماساژ دادن زگیل استفاده کند.

ایشان متذکر می‌شوند که بهتر است فرد مبتلا برای شست‌وشوی بدن در حمام از کیسه استفاده کند.

 

درمان زگیل تناسلی با طب سنتی دکتر خیراندیش

برای درمان زگیل تناسلی، دکتر خیراندیش سه روش زیر را توصیه می‌کنند که فرد بهتر است برای دستیابی بهتر به نتیجه در انجام آن‌ها مداومت داشته باشد:

  1. مصرف یک لیوان سرکه‌ انگبین همراه با عرق نعناع. این روش را فرد باید تا چهار ماه انجام دهد. فرد باید هر شب شربت را بدون وقفه مصرف کند.
  2. برای درمان زگیل با طب سنتی حکیم خیراندیش، فرد باید سیاه دانه کوبیده شده را در سرکه بخواباند و با آن ضماد تهیه کند و بر قسمت درگیر با زگیل قرار دهد.
  3. قسمتی که زگیل تناسلی در آن وجود دارد را کیسه بکشد، سپس به مدت ده تا چهارده روز با سرکه محل را شست‌وشو دهد.

برای درمان زگیل مقعدی، خیراندیش همین روش‌ها را توصیه می‌کند.

 

انواع روش های درمان زگیل تبریزیان

زگیل تناسلی استاد تبریزیان

 

حکیم تبریزیان معتقد است زگیل درمان‌های متعددی دارد که یکی از آنها، استفاده از جو است. همچنین می‌توان گیاه خُرفه را روی زگیل مالید تا زمانی که از بین برود.

مالیدن شیره برگ یا میوه انجیر، برای درمان زگیل با طب سنتی مفید است.

البته ایشان راهکار ساده‌تری هم معرفی می‌کنند که استفاده از چوب نخود است. نخود دارای چوب‌هایی است که اگر آن چوب‌ها سوزانده شده و روی زگیل گذاشته شود، سبب از بین رفتن زگیل می‌شود.

این روش دردی به همراه ندارد. از این روش‌ها می‌توان برای درمان زگیل صورت در طب سنتی نیز استفاده کرد.

 

درمان زگیل تناسلی در طب اسلامی استاد تبریزیان

 استاد تبریزیان برای درمان این عارضه  خیساندن برگ تره‌فرنگی در سرکه قوی را پیشنهاد می‌کنند. پس از آن، فرد باید با تمیز کردن محل، برگ تره‌فرنگی را روی آن قرار دهد و با یک نوار چسب آن را محکم کند.

فرد باید یک شبانه‌روز برای برداشتن آن صبر کند. اگر با برداشتن آن، احساس درد کرد، نشانه آن است که هنوز ریشه باقی است؛ بنابراین باید روی آن یک قطعه پیاز یا برگ‌های عَشَقِه (پیچک) را محکم بمالد.

راه حل دیگر برای رفع زگیل آن است که فرد وسط پیاز بزرگی را گود کند. سپس در داخل آن گودی، مقداری نمک آشپزخانه بریزد.

صبر کند تا نمک آنجا بماند و آب شود. سپس صبح و شب زگیل تناسلی خود را با مایعی که در گودی پیاز جمع شده بمالد. در مرحله بعد باید پوسته‌های خشک گوشت زگیل را بکند تا به کلی عارضه رفع شود. این روش برای درمان زگیل صورت در طب سنتی در صورتی مناسب است که فرد به آن حساسیت نداشته باشد.

برای درمان زگیل مقعدی تبریزیان بیان می‌کند که همچنین فرد می‌تواند یک حبه سیر پخته و داغ روی آن بگذارد و چندین دفعه در روز آن را عوض کند.

 

درمان زگیل ضیایی

درمان زگیل حکیم ضیایی

 

برای درمان زگیل با طب سنتی مطابق با نظر حکیم ضیایی می‌توان سیاهدانه را سوزاند و به صورت نرم سایید. سپس آن را با آب و برگ مورت یک معجون به‌دست آورد.

این معجون را باید روی زگیل مالید تا طول عمر آن را کاهش داده و آن را از بین ببرد.

همچنین مالیدن موارد زیر روی زگیل در از بین بردن آن موثر است:

– جوهر نمک

– شیره انجیر

– سرکه سیب

– روغن سیاهدانه در روغن بادام تلخ(هر چند در پایه روغن زیتون بهتر است.)

در زمینه خوراکی‌ها نیز خوردن جوشانده سیاهدانه با عسل برای درمان زگیل صورت در طب سنتی موثر است.

 

درمان زگیل تناسلی دکتر ضیایی

 برای درمان زگیل تناسلی دکتر ضیایی توصیه می‌کنند که پنبه آغشته به سرکه طبیعی سیب را باید بر محل عارضه قرار داد. سپس یک شبانه‌روز برای برداشتن آن صبر کرد.

ایشان گذاشتن اَشک مُو روی زگیل تناسلی را نیز مفید می‌دانند و معتقدند این عمل باید روزی چندبار تکرار شود.

 

درمان زگیل تناسلی دکتر روازاده

برای درمان زگیل روازاده توصیه می‌کند پنبه آغشته به سرکه طبیعی سیب را باید هر شب تا صبح روی محل زگیل نگه داشت.

سایر مواردی که سبب درمان زگیل صورت در طب سنتی می‌شود از نظر ایشان عبارتند از ضماد شیرابه انجیر، جوهر نمک، ضماد گوشت اردک، روغن بِلادِر برای استعمال خارجی و روغن بان.

ایشان برای درمان این عارضه همچنین تاکید می‌کنند روزی چند بار روی عارضه، اشک مُو بمالید.

البته برای درمان زگیل در طب سنتی راه حل دیگری هم از نظر ایشان وجود دارد.. این راه حل آن این است که صبح ناشتا فرد یک لیوان آب انار شیرین همراه با هفت عدد گلنار وحشی بخورد.

این معجون سبب می‌شود شخص تا یک سال دچار زگیل نشود، زیرا قوی‌ترین تصفیه‌کننده خون است. برای درمان زگیل تناسلی، دکتر روازاده تکرار همین روش‌ها را توصیه می‌کنند.

لازم به یادآوری است، فردی که به چنین کارهایی اقدام می‌کند، باید اهل حجامت باشد یا اینکه قبل از اجرای دستورات یادشده حجامت عام کند، زیرا در برخی موارد مشاهده شده که پس از حجامت عام، ده‌ها زگیل به‌طور ناگهانی محو شده‌اند.

 

درمان زگیل‌ حسین معارفی

زگیل کف پا در طب سنتی حسین معرفی

 

براى درمان زگیل با طب سنتی از دیدگاه استاد معارفی باید پوست دو عدد لیموى تازه را به مدت هشت روز در سرکه قوى خیساند و سپس محلول آن را روزی دو بار روى زگیل‌ها گذاشت تا زمانی که عارضه به کلى رفع شود.

حکیم معارفی بیان می‌کند فرد باید هر روز حداقل ۱۵ دقیقه ناحیه زگیل را در سرکه رقیق‌شده فرو ببرد. سپس این کار را باید آنقدر تکرار کند تا زگیل برطرف شود. این روش در صورتی برای درمان زگیل صورت در طب سنتی توصیه می‌شود که پوست صورت فرد به آن حساسیت نشان ندهد.

برای رفع زگیل دست و پا نیز می‌توان از آب پیاز استفاده کرد. آب پیاز را شب‌ها قبل از خواب باید به زگیل مالید و صبح آن را شست‌وشو داد. این عمل تا از بین رفتن زگیل باید ادامه داشته باشد.

لازم به یادآوری است که استفاده از آب پیاز در نقاط دیگر بدن برای رفع زگیل توصیه نمی‌شود، زیرا آب پیاز تحریک‌کننده است.

 

درمان زگیل تناسلی از دیدگاه حسین معارفی

ده‌ها نوع مختلف زگیل وجود دارد که به نسبت مکان هر یک از آنها باید از درمان موثر بهره گرفت.

روش‌های زیر در رفع زگیل‌های تناسلی مفید هستند:

– چوب‌های داخل نخود سوزانده شده و روی زگیل قرار داده شود.

– پنبه آغشته به سرکه طبیعی شب تا صبح روی محل زگیل گذاشته شود.

– مخلوط سیاهدانه کوبیده شده با سرکه خانگی شب تا صبح به‌عنوان ضماد روی زگیل گذاشته شود.

– مالیدن شیرابه میوه انجیر هنگام چیده شدن، روی زگیل، آن را از بین می‌برد. اگر زگیل داخل واژن باشد، شیره باید به داخل واژن تزریق شود.

– استفاده از شربت سکنجبین روزی یک لیوان برای درمان زگیل با طب سنتی مفید است.

– توصیه می‌شود همزمان با اقدام‌های یادشده پاکسازی، اصلاح طبع و مزاج نیز انجام شود.

 

رفع زگیل پا در طب سنتی حسین معارفی

برای درمان زگیل کف پا، ابتدا باید پوست موز را از موز جدا کرد و قسمت داخلی آن که سفید رنگ است را روی زگیل گذاشت. سپس پا را بانداژ کرد و با یک جوراب پوشاند. این پانسمان را باید هر روز تا زمانی که زگیل از بین برود، انجام داد. پس از چند روز زگیل محو می‌شود.

 

درمان زگیل از دیدگاه دکتر الهام حق‌جو

درمان زگیل الهام حق جو

 

دکتر حق‌جو، متخصص طب سنتی، برای درمان زگیل با طب سنتی راه‌حل‌های زیر را مطرح می‌کنند:

 

درمان زگیل با طب سنتی دکتر حق‌جو با سرکه و سیاه دانه

یکی از راه‌های درمان زگیل تناسلی که اغلب متخصصان این طب به آن اشاره کرده‌اند، استفاده از خمیر حاصل از سیاهدانه کوبیده شده با سرکه است. می‌توان از ترکیب نمک و سرکه نیز استفاده کرد.

یکی دیگر از ترکیب‌های موثر، خمیر سرکه و سیاهدانه کوبیده شده با حنا، سیر و کمی عسل است که باید روی زگیل گذاشته شود.

دکتر حق‌جو بیان می‌کنند برای درمان زگیل در طب سنتی و تاثیر بهتر این روش باید به صورت روزانه ضماد روی زگیل تناسلی مالیده شود.

 

سرکه سیب

دکتر حق‌جو سرکه سیب را یک ماده اسیدی موثر در درمان زگیل با طب سنتی می‌دانند. برای استفاده از سرکه سیب باید یک پنبه را به آن آغشته کرد و به صورت روزانه روی محل عارضه مالید یا در محلول سرکه سیب و آب حمام کرد. البته اگر فرد دچار سوزش و التهاب شد، باید از انجام دادن این روش پرهیز کند.

ایشان همچنین ضماد ساخته شده از ترکیب ترب کوبیده شده و سرکه را راه‌حل مناسبی برای درمان زگیل پا در طب سنتی می‌دانند.

 

روغن کرچک

دکتر حق‌جو یکی دیگر از داروها برای درمان زگیل صورت در طب سنتی را روغن کرچک می‌دانند. برای مصرف می‌توان این روغن را با سه قاشق عرق نعنا مخلوط کرد و روی زخم مالید.

استفاده از این روش برای کودکان ممنوع است.

 

روغن درخت چای

دکتر حق‌جو بیان می‌کنند برای درمان زگیل در طب سنتی می‌توان از روغن درخت چای که خاصیت ضدویروسی و ضدمیکروبی دارد، استفاده کرد. روغن درخت چای در افزایش سطح ایمنی بدن موثر است. فرد قبل از استعمال این روغن باید آن را روی بازوی خود تست کند و از نداشتن حساسیت به آن مطمئن شود.

 

استفاده از روغن گل سرخ برای درمان زگیل با طب سنتی دکتر حق‌جو

 دکتر حق‌جو بیان می‌کند این عارضه به‌دلیل سودای مخلوط با بلغم یا بلغم غلیظ خشک شده است و به همین دلیل بهتر است به‌طور مکرر مرطوب نگه داشته شود.

به همین منظور بهتر است برای درمان زگیل صورت در طب سنتی، ضایعه به طور مرتب با روغن گل سرخ مرطوب نگه داشته شود.

 

سیر

دکتر حق‌جو درمان زگیل با طب سنتی همراه با سیر را راهکار مناسبی می‌دانند. برای این کار، فرد می‌تواند با تهیه عصاره سیر، آن را مستقیم روی زگیل بمالد. البته باید قبل از استفاده، از نداشتن حساسیت به سیر مطمئن شود.

 

تخم گیاه کرچک

دکتر حق‌جو تخم گیاه کرچک آغشته به عسل را از دیگر راه‌های درمان‌کننده زگیل می‌دانند. تخم گیاه کرچک چرب است و ترکیب آن با عسل موجب ایجاد پماد مفید برای درمان این عارضه می‌شود.

 

درمان زگیل با دعا

در کتاب مکارم‌الاخلاق برای درمان این عارضه آمده است؛ فرد بيمار باید مقدارى نمك را به زگيل خود بمالد و آن را در آتش بیندازد و بر آن سه بار بخواند (لوانزلنا هذا القرآن على جبل… تا آخر سوره) كه ان‌شاء‌الله تعالى عارضه برطرف شود.

 

درمان زگیل ازنظر امام رضا (ع)

علىّ بن نعمان به نقل از حضرت امام رضا عليه‎السلام برای درمان این عارضه می‌گوید، امام فرمودند:

هفت برابر تعداد زگيل‌ها جو بگير. سپس بر هر دانه جو، هفت مرتبه ابتداى سوره ‏واقعه را تا «هَباءاً مُنْبَثّاً» بخوان. سپس آيه 105 سوره «طه» را بخوان «وَيَسْأَلُونَكَ عَنِ‏الْجِبالِ فَقُلْ يَنْسِفُها رَبّي نَسْفاً…» تا «وَلا أَمَتاً». بعد از این قرائت، همه جوها را دانه‌دانه بر زگيل‏ها بمال، سپس آن‏ها را در پارچه‌ای قرار بده. بهتر است بر‏ پارچه سنگى ببندی و آن را در جايى پنهان كنی.

 

[main][item src=”https://zibaclick.com/video-category/skin/”]ویدئوهای زیباکلیک(کلیک کنید)[/item] [/main]

 

سوالات متداول

درمان زگیل در طب اسلامی چیست؟

به نظرات آیت الله تبریزیان و ضیایی در این مقاله مراجعه نمایید.

درمان زگیل صورت در طب سنتی چیست؟

موارد گفته شده در این مقاله برای انواع زگیل کاربرد دارد،فقط بایستی دقت شود برای اعضای حساس بدن درمان‌های مناسب انتخاب گردد تا باعث ایجاد حساسیت و سایر عوارض نگردد.

درمان زگیل تناسلی در طب اسلامی چیست؟

به نظرات آیت‌الله تبریزیان و ضیایی در همین مقاله مراجعه گردد.

درمان زگیل تناسلی از نظر دکتر روازاده چیست؟

ایشان حجامت عام و یکسری دستورات دیگر دارند که به صورت کامل در مقاله بیان شده است.

درمان زگیل کودکان در طب سنتی چیست؟

موارد گفته شده در این مقاله برای کودکان نیز کاربرد دارد.فقط بایستی دقت شود ترجیحا از مواردی استفاده گردد که باعث ایجاد حساسیت در پوست کودک نشود.

درمان زگیل تناسلی زنان در طب سنتی چیست؟

موارد گفته شده در این مقاله برای زنان وآقایان کاربرد دارد.

درمان زگیل مقعدی در طب سنتی چیست؟

به نظرات دکترخیراندیش و آیت‌الله تبریزیان در همین مقاله مراجعه نمایید.

علت زگیل در طب سنتی چیست؟

استاد خیراندیش، زگیل را ناشی از سودای محیطی می‌دانند. از همین رو معتقدند برای درمان زگیل با طب سنتی باید سودا را در بدن کم کرد.

آیا خرفه برای درمان زگیل تناسلی مفید است؟

آیت الله تبریزیان معتقد است برای درمان زگیل می‌توان گیاه خُرفه را روی آن مالید تا زمانی که از بین برود.

آیا حجامت برای زگیل تناسلی مفید است؟

دکترخیراندیش و ضیایی یکی از راه‌های درمان زگیل را حجامت عام می‌دانند.

آیا حنا برای درمان زگیل تناسلی کاربرد دارد؟

از نظر دکترحق جو یکی  از ترکیب‌های موثربرای درمان زگیل، خمیر سرکه و سیاهدانه کوبیده شده با حنا، سیر و کمی عسل است که باید روی زگیل گذاشته شود.

نمایش بیشتر

مقالات مشابه

‫5 دیدگاه ها

  1. سلام
    لطفاً راهکار برای از بین بردن قطعی و بدون بازگشت زگیل تناسلی بدید؟
    این مواردی ک اساتید گفتند زگیل و از بین میبرن ولی بعدش دوباره روی سطح پوست درمیاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن

ویزیت رایگان

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید