پوست

همه روشهای نوین پزشکی برای از بین بردن زگیل

عارضه‌هایی مانند زگیل که باعث ایجاد زخم در بدن می‌شوند باید حتما توسط پزشک معاینه شوند. اگر زگیل‌های زیادی روی دستان یا صورت و بدن فرد باشد، ممکن است درمان آن‌ها به تنهایی و بدون کمک پزشک و متخصص دشوار باشد. برای از بین بردن زگیل روش‌های متنوع خانگی و پزشکی زیادی وجود دارد. در این مقاله به درمان این عارضه از روش پزشکی اشاره می‌شود.راه‌های درمان این عارضه به طور کلی به دو دسته جراحی و غیر جراحی تقسیم می‌شود. در ادامه توضیحات جامعی در مورد انواع روش‌ها ارائه داده‌ایم.

 

از بین بردن زگیل با عمل جراحی

روش جراحی زگیل

 

عمل جراحی یکی از راه‌های مفید و موثر برای از بین بردن زگیل است. این عمل جزو جراحی‌های جزیی و سرپایی محسوب می‌شود و کمی دردناک اما زود بازده است. به همین دلیل انجام آن به بی حسی موضعی در ناحیه مبتلا به عارضه نیاز دارد.

به این منظور پزشک با استفاده از یک سوزن برقی (زدودن الکترود و کورتاژ) ناحیه آسیب دیده را برش می‌دهد و ضایعه را از سطح پوست جدا می‌کند. ممکن است بعد از برداشتن، در بدن بیمار زخم ایجاد شود و نیاز به بخیه و پانسمان باشد.

این روش معمولاً برای درمان زگیل کف پا استفاده نمی‌شود. چرا که زخم‌های ناشی از عمل، راه رفتن را برای بیمار سخت می‌کند.

از جراحی بیشتر برای از بین بردن زگیل‌هایی استفاده می‌شود که برگشت‌پذیر هستند. همچنین ممکن است در صورت گسترش و پخش شدن عارضه در سایر نقاط، از این روش استفاده شود.

 

مراقبت‌ها و دوره‌ی نقاهت بعد از درمان زگیل گوشتی با جراحی

زمان بهبودی بعد از بین بردن زگیل ، به محل و اندازه سطح جراحی شده بستگی دارد. اکثر افراد می‌توانند طی ۱ تا ۳ روز بعد از آن به فعالیت‌های عادی روزانه خود برگردند. بهبودی کامل محل جراحی معمولا بین ۲ تا ۴ هفته طول می‌کشد. ممکن است اطراف محل جراحی نیز زخم شود. در صورتی که بیمار، در دوره‌ی نقاهت پس از جراحی زگیل، هر یک از علائم زیر را مشاهده کند باید سریعا به پزشک اطلاع دهد.

  • در صورتی که خونریزی در محل جراحی بیشتر از ۱ هفته طول بکشد.
  • تب بالا داشته باشد.
  • ترشحات در محل جراحی با بوی بد احساس کند. ترشحات مایل به زرد معمولا نشانه عفونت جای جراحی هستند.
  • در صورت جراحی برای درمان زگیل تناسلی بیماران باید تا زمان بهبودی کامل ناحیه تحت درمان و از بین رفتن درد، از آمیزش جنسی خودداری کنند.

 

انواع درمان غیر جراحی زگیل

درمان غیر جراحی زگیل

 

روش‌های درمان غیر جراحی بیشتر مورد توجه پزشکان قرار دارند. چرا که تهاجمی نیستند و ریسک کم‌تری دارند. در بسیاری از موارد، این عارضه به خودی خود از بین می‌رود. اما در صورت تکرار یا عدم بهبود باید به پزشک مراجعه کرد. در ادامه به مهم‌ترین روش‌های پیشنهادی از سوی پزشکان می‌پردازیم.

 

درمان زگیل گوشتی با سالیسیلیک اسید

اسید سالیسیلیک ماده اصلی در ساخت آسپرین است و معمولاً اولین انتخاب افراد برای از بین بردن زگیل به شمار می‌رود. طبق یک مطالعه، اسید سالیسیلیک تنها یک درمان موضعی است (درمانی که مستقیماً روی پوست اعمال می شود) که به وضوح از سایر دارونماها بهتر عمل می‌کند. (این مطالعه، در آگوست ۲۰۱۱ مجله انگلیسی بریتانیا، با استفاده از داده‌های تعدادی از تحقیقات قبلی تجزیه و تحلیل شد).

این روش درمانی برای فرد هزینه کمی دارد و همچنین حداقل عوارض جانبی را ایجاد می‌کند. این ماده از جمله داروهای بدون نسخه است که به شکل‌های مختلف از جمله مایع و ژل‌ و در غلظت‌های بین  ۱۷٪ تا ۴۰٪ در داروخانه‌ها موجود است. غلظت‌های بیشتر فقط باید برای زگیل‌های روی پوست ضخیم‌تر استفاده شود.

 

طریقه مصرف

برای درمان با این روش باید ابتدا عارضه را به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه خیس کرد (بهتر است این کار در حمام یا در مجاورت دستگاه‌های بخور سرد انجام شود). سپس اسید سالیسیلیک را روی زگیل ریخت. این کار باید یک یا دو بار در روز و به مدت ۱۲ هفته تکرار شود. ادامه درمان به مدت یک یا دو هفته پس از محو شدن عارضه، ممکن است به جلوگیری از ایجاد مجدد آن در همان ناحیه پیشگیری کند.

 

از بین بردن زگیل با فریز

از جمله راه‌های از بین بردن زگیل فریز است که به آن سرما درمانی نیز گفته می‌شود. در این روش درمانی معمولا پزشک نیتروژن مایع را روی عارضه و محدوده کوچکی از اطراف آن می‌پاشد. سرمای شدید باعث سوختگی، درد، قرمزی پوست و تاول می‌شود.

 برای درمان زگیل گوشتی با این روش، معمولاً باید فریز کردن را سه یا چهار بار و در فاصله‌ی دو تا سه هفته یک بار تکرار کرد. تکرار بیش از این مقدار تأثیر اضافه‌ای نخواهد داشت. البته این موضوع به تشخیص پزشک نیز وابسته است.

در کنار این روش می‌توان از اسید سالیسیلیک نیز استفاده کرد. برخی از آزمایشات فردی، اسید سالیسیلیک و سرما درمانی را  بین 50 تا ۷۰ درصد موثر نشان داده‌اند.

 

دوره نقاهت

بعد از بین بردن زگیل به روش فریز ممکن است بیمار تا سه روز درد داشته باشد. اما بعد از دو هفته بهبود کامل حاصل می‌شود. ممکن است زخم نه چندان عمیقی در ناحیه عارضه به وجود بیاید. همچنین ممکن است تاولی روی محل آن ایجاد شود. در صورت ترکیدن تاول، باید محل را با یک دستمال ضد عفونی کننده تمیز کرد. با این کار انتشار ویروس پاپیلومای انسانی به حداقل می‌رسد. در بیشتر موارد، تاول و زگیل ظرف چند روز از بین می‌رود. اگر تاول بعد از چند روز هنوز درد داشت یا هنوز مایعاتی از آن ترشح می‌کرد، برای بررسی بیشتر باید به پزشک اطلاع داد.

 

از بین بردن جای زگیل فریز شده

برای از بین بردن جای زگیل فریز شده، پمادها‌ی مخصوص و کرم ترمیم کننده زخم وجود دارد که می‌توان بدون نسخه آن را از داروخانه‌ها تهیه کرد. کرم‌های ترمیم کننده زخم‌، میتوانند به خوبی این بخش‌های آسیب دیده پوست و جای زخم ناشی از جراحی  را بهبود ببخشد و از ایجاد گوشت اضافه جلوگیری کنند.

 

از بین بردن زگیل با نوار چسب

در این روش افراد به مدت شش روز وصله‌های چسب نواری را روی زگیل‌های خود می‌زنند. سپس وصله‌ها را برمی‌دارند و زگیل‌ها را خیس می‌کنند. مجدد آن‌ها را یک شب بدون پوشش رها می‌کنند و صبح نوار را دوباره می‌زنند و آن‌ها را برای شش روز دیگر نیز در جای خود باقی می‌‌گذارند. بیماران این روش را به مدت دو ماه یا تا زمان از بین رفتن زگیل باید ادامه دهند.

در یک مطالعه مقایسه‌ای بین روش نوار چسب با سرما درمانی مشاهده شد که روش نوارچسب 45 درصد بیشتر از سرمادرمانی موثر است.

در این مطالعات از نوار چسب شفاف به جای نوع نقره­ای استاندارد استفاده شده است. این نوع نوار چسب، چسبناک‌تر است و نوع چسب آن نیز فرق دارد. با توجه به این شواهد محدود، نوارهای شفاف نسبت به نمونه‌های نقره‌ای بهتر عمل می‌کنند. این روش ممکن است زگیل را از اکسیژن محروم کند، یا ممکن است پوست مرده و ذرات ویروسی همراه نوار از بین برود. برخی افراد قبل از پوشاندن زگیل توسط نوار چسب، از سالیسیلیک اسید استفاده می کنند. باز کردن چسب‌ها ممکن است کمی دردناک باشد. اما این تنها عارضه‌ای است که روش نوار چسب دارد.

 

ایمونوتراپی

ایمونوتراپی یکی دیگر از روش‌های از بین بردن زگیل است که توسط  پزشک انجام می‌شود. در این روش پزشک آنتی ژن‌هایی مانند کاندیدا را در زگیل تزریق می‌کند تا واکنش ایمنی توسط بدن ایجاد شود. در اثر انجام این روش درمانی ممکن است عوارض کوتاه مدتی چون ناراحتی و احساس درد، تورم و قرمزی در ناحیه زگیل ایجاد شود.

دوره درمان و نقاهت و نتیجه‌ای که از ایمونوتراپی به دست می‌آید، به سیستم ایمنی شخص و واکنش آن وابسته است. به همین دلیل ممکن است در هر شخص متفاوت باشد.

 

درمان زگیل گوشتی با جریان الکتریکی

این روش تحت بی حسی موضعی و توسط پزشک متخصص انجام می‌شود. در این روش از بین بردن زگیل، جریان الکتریکی به ناحیه درگیر عارضه منتقل می‌شود. در اثر وارد شدن الکتریسیته به زگیل، فرایند خون رسانی در آن از بین می‌رود.

سپس پزشک می‌تواند زگیل را از بدن فرد جدا کند. انتقال جریان الکتریکی حتما باید توسط افراد متخصص و باتجربه انجام شود. در غیر این صورت احتمال بروز عوارضی چون سوختگی پوست یا اختلال در جریان خون فرد وجود خواهد داشت. این روش نیز جزو موثرترین و سریع‌ترین متدهای برداشتن زگیل به شمار ‌می‌رود.

 

کانتاریدین

کانتاریدین یک ماده شیمیایی است که باعث ایجاد تاول در زیر زگیل می‌شود. برای از بین بردن زگیل در این روش باید سطح ناحیه مبتلا به عارضه به این ماده آغشته شود و برای چند ساعت روی آن باقی بماند. در طی این مدت ماده کانتاریدین در زگیل نفوذ می‌کند. نفوذ آن باعث می‌شود که برداشتن زگیل برای پزشک راحت‌تر باشد.

این روش درمانی می‌تواند برای برخی از افراد تا حدودی دردناک باشد. این روش نیازی به تکرار ندارد و معمولا طی یک مرحله نتیجه می‌دهد. بعد از برداشتن زگیل نیز ممکن است در آن ناحیه زخم ایجاد شود. این زخم بعد از چند روز بهبود پیدا می‌کند.

 

از بین بردن زگیل با لیزر

یکی دیگر از راه‌های از بین بردن زگیل لیزر است. پزشکان و متخصصان درمانی ممکن است از لیزر رنگی پالسی برای مکش رگ‌های خونی در ناحیه مبتلا به عارضه استفاده کنند. لیزر کردن زگیل‌ها در نواحی مختلف باعث از بین رفتن بافت و در نتیجه از بین رفتن عارضه می‌شود.

 البته این روش عوارضی را نیز به همراه دارد. برای مثال گاهی ممکن است در اثر لیزر زخم ایجاد شود. تعداد تکرار این روش درمانی، به میزان سطح درگیر در بدن ربط دارد.

 

انتخاب روش درمان زگیل در بدن

روش درمان زگیل

روش از بین بردن زگیل به ناحیه‌ مورد نظر نیز بستگی دارد. ممکن است روش‌های مختلفی برای درمان عارضه در یک ناحیه وجود داشته باشد.

 

درمان زگیل دست و صورت

برای درمان زگیل صورت و دست راه‌های گوناگون خانگی و پزشکی وجود دارد. لیزر کردن یکی از محبوب‌ترین روش‌های درمان این عارضه در دست و صورت محسوب می‌شود. اما به طور کلی بهتر است بیماران به پزشک مراجعه و روش درمانی مناسب را تحت نظارت او انتخاب کنند. برای آگاهی بیشتر از روش‌های مفید درمان زگیل دست و صورت می‌توانید به مقالات آن‌ها مراجعه کنید.

 

درمان زگیل مقعدی

زگیل‌های مقعدی از جمله دردناک‌ترین و پرریسک‌ترین انواع این عارضه هستند که نباید در درمان آن‌ها اهمال کرد. از بین بردن زگیل با داروی موضعی ممکن است برای زگیل‌هایی که بسیار کوچک هستند و به ناحیه خارجی مقعد محدودند، کافی باشد. در این حالت باید از داروی تجویز شده برای زگیل مقعدی استفاده شود.

پاک کننده‌‌های بدون نسخه پزشک برای استفاده در ناحیه مقعد و دستگاه تناسلی در نظر گرفته نشده‌اند. بنابراین باید از استفاده از آن‌ها روی زگیل‌های مقعدی خودداری کرد. برای درمان زگیل مقعدی در صورت جواب ندادن درمان موضعی، از روش جراحی استفاده می‌شود.

 

درمان زگیل پا و انگشتان پا

از بین بردن زگیل انگشت پا یا کف پا اغلب ضروری نیست زیرا در بیشتر اوقات به صورت خود به خود از بین می‌رود. اما در صورتی که این عارضه‌ها فرد را آزار دهند، می‌توان به روش‌های مختلفی آن‌ها را درمان کرد.

استفاده از روش­های غیرجراحی برای درمان زگیل پا و انگشتان به دلایل مختلف بر روش جراحی برتری دارد.  درمان جراحی برای این دسته از عارضه‌ها آخرین گزینه‌ است. از جمله روش‌های غیر تهاجمی برای رفع این عارضه در پا لیزر، فریز کردن، استفاده از کرم و دارو، سالسیلیک اسید و…. است.

در مقاله‌ای جداگانه به طور مفصل درباره این روش‌ها و بهترین راه حل برای از بین بردن زگیل گوشتی و دیگر انواع زگیل‌ها در پا صحبت کرده‌ایم.

 

درمان زگیل تناسلی

در رابطه با وجود این عارضه در ناحیه تناسلی باید بسیار محتاطانه عمل کرد. عوارض کندن زگیل تناسلی بدون مشورت با پزشک و روش صحیح، عواقب بسیار خواهد داشت.

از بین بردن زگیل تناسلی هم به روش جراحی و هم غیر جراحی با مواردی که در بالا گفته شد امکان‌پذیر است. در روش غیر جراحی می‌توان از پماد و کرم‌هایی مانند آلدارا زایکلارا، پودوفیلین و پودوفیلوکس (کندیلوکس) اسید تری کلرواستیک و .. استفاده کرد که در آن هر فرد می‌تواند مستقیماً کرم را روی پوست اعمال کند. فریزکردن و لیزر از ذیگر روش های کاربردی برای درمان این عارضه هستند.

در صورت حاد بودن این عارضه، پزشک از روش جراحی برای درمان آن استفاده خواهد کرد.

برای اطلاعات بیشتر در مورد مزایا و معایب این روش‌ها مقاله مربوط به آن را مطالعه بفرمایید.

 

از بین بردن زگیل دور گردن و زیر بغل

زیر بغل و دور گردن از نواحی مستعد به وجود آمدن زگیل است. زگیل‌ ها در این نواحی به خصوص در گردن تاثیر منفی روی زیبایی ظاهری افراد دارد.

با روش‌های پیشرفته‌ای همچون لیزر و فریز کردن می‌توان به سرعت به درمان زگیل زیر بغل وگردن پرداخت. البته برخی روش های خانگی نیز برای درمان این عارضه وجود دارد که می‌توانید در مقاله درمان خانگی زگیل آن را مشاهده کنید.

 

درمان زگیل مسطح

زگیل‌های مسطح، همانطور که از نام آن‌ها مشخص است، سطح صافی دارند. این نوع عارضه می‌تواند در نواحی مختلف بدن خانم‌ها و آقایان رشد کند. کودکان نیز مستعد ابتلا به این عارضه هستند. معمولا اولین روشی که برای از بین بردن زگیل مسطح پیشنهاد می‌شود، درمان موضعی با سالیسیلیک اسید است. پماد‌ها و ژل‌های سالیسیلیک اسید پس از طی دوره درمان، بسیاری از زگیل‌های مسطح را به صورت کامل درمان می‌کنند. در صورت موثر نبودن این روش درمانی، روش‌های تهاجمی‌تری همچون درمان با الکتریسیته و لیزر و جراحی به بیماران پیشنهاد می‌شود.

 

درمان زگیل پشت چشم

ناحیه‌ی اطراف چشم نسبت به سایر نواحی صورت و بدن حساسیت بیشتری دارد. به همین دلیل پزشکان در تلاش‌اند از روش‌های درمانی که حالت تهاجمی کمتری دارند برای درمان زگیل زیر چشم استفاده کنند. از جمله ر‌وش‌های رایج برای از بین بردن زگیل دور چشم می‌توان به سرما درمانی و درمان با کانتاریدین اشاره کرد. در صورت موثر واقع نشدن این روش‌ها، پزشکان از لیزر یا جراحی استفاده خواهند کرد.

 

از بین بردن زگیل دهانی

زگیل در دهان و روی زبان در صورت عدم درمان به موقع می‌تواند بسیار مشکل ساز و خطر آفرین باشد. عارضه‌های دهانی در صورت برداشته نشدن می‌توانند منجر به به‌وجود آمدن سرطان حنجره شوند.

روش‌های درمانی رایج برای از بین بردن زگیل روی زبان و دهان عبارتند از؛

  • جراحی
  • فریز کردن
  • تزریق اینترفرون آلفا

در صورت دارا بودن علائم زگیل دهانی، همچون وجود توده در دهان و گلودرد دائمی  باید حتما به پزشک مراجعه کرد.

 

از بین بردن زگیل پیشانی و سر

پیشانی و سر نواحی دیگری هستند که  زگیل‌های گوشتی در آن‌ها رشد می‌کنند. این زگیل‌ها ممکن است بدون نیاز به هیچ درمان خاص و تنها با گذر زمان از بین بروند. اما ممکن است در برخی از افراد این زگیل‌ها دردناک و آزاردهنده باشند. این افراد باید با مراجعه به پزشک در صدد از بین بردن زگیل در سر و پیشانی خود برآیند. برای درمان زگیل پیشانی و سر، پزشک پس از معاینه‌ی بیمار و بر اساس شرایط زگیل و با مشورت بیمار بهترین روش درمانی را به او پیشنهاد می‌کند. روش‌های درمانی موضعی متداول‌ترین روش‌ها برای درمان زگیل پیشانی و سر هستند.

 

سوالات متداول

کدام روش درمان برای از بین بردن زگیل بهتر است؟

این موضوع بستگی به سیستم ایمنی بدن شخص، سطح و ناحیه آسیب دیده دارد. بنابراین ممکن است هر شخص با یک روش منحصر به فرد نتیجه بگیرد.

چه زمانی برای درمان زگیل به پزشک مراجعه کنیم؟

در بسیاری از موارد این عارضه خودبه‌خود بهبود پیدا می‌کند. اما در صورتی که علائم این عارضه شدید و آزاردهنده باشد یا بعد از مدتی بهبود پیدا نکند، باید به پزشک مراجعه کرد.

آیا روش جراحی برای درمان زگیل گوشتی خطر دارد؟

جراحی‌های سرپایی معمولا خطر جدی ایجاد نمی‌کنند. اما برخی از ریسک‌های احتمالی این روش عبارتند از؛

  • خونریزی: ممکن است محل جراحی زگیل دچار خونریزی شود.
  • عفونت: برای کاهش خطر عفونت ممکن است در زمان انجام جراحی آنتی بیوتیک دریافت کنید.
  • درد: بعد از عمل ممکن است چندین روز به داروی مسکن برای کاهش درد نیاز داشته باشید.

منابع

https://www.health.harvard.edu

https://www.healthline.com

https://www.healthline.com

نمایش بیشتر

مقالات مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن

ویزیت رایگان

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید