مو و پوست سر

انواع روشهای درمان سفیدی مو در طب سنتی

درمان سفیدی مو در طب سنتی

درمان سفیدی مو در طب سنتی، بیشتر براساس مزاج‌شناسی و تغذیه مناسب انجام می‌شود. طب سنتی معتقد است افرادی که مبتلا به موی سفید غیرطبیعی می‌شوند، در اثر غلبه بلغم است؛ از همین‌رو برای پیشگیری از سفید شدن مو یا درمان آن باید از مصرف مواد بلغم‌زا پرهیز شود.سفیدی مو و شوره سر از جمله شایع ترین عارضه‌های مو هستند.

در این مقاله به صورت جداگانه به بررسی دیدگاه‌های متخصصان طب سنتی مانند دکتر حسین خیراندیش، دکتر حسین روازاده، استاد عباس تبریزیان، استاد سیدحسن ضیایی، استاد حسین معارفی، مجید انوشیروانی، حسن اکبری و حجت‌الاسلام استاد سیدحمیدرضا اختریان درباره درمان سفیدی مو پرداخته‌ شده است.

علت و بیان درمان سفیدی مو دکتر خیراندیش

 

دکتر خیراندیش علت اصلی سفید شدن موی سر را غلبه سردی‌ها در بدن و مغز می‌دانند. در واقع بیان می‌کنند که تجمع سودا و بلغم باعث سرد شدن مغز و سفیدی مو می‌شود. رعایت در خوردن سردیجات، شست‌وشوی موی سر با آب بدون کلر و… از جمله راهکارهای ایشان برای درمان سفیدی مو در طب سنتی است.

 در مقاله‌ای جداگانه با عنوان «درمان سفیدی مو دکتر خیراندیش» می‌توانید راهکارهای ایشان را برای درمان این عارضه مطالعه کنید.

علت و بیان درمان سفیدی مو دکتر تبریزیان

 

دکتر تبریزیان تاکید می‌کنند که پیش از درمان سفیدی مو در طب سنتی باید علت آن را جویا شد. سفید شدن مو به‌ویژه در سنین پایین به‌دلیل غلبه بلغم است. از آنجا که بلغم سرد است، مانع خون‌رسانی به سر شده و به تبع سبب سفیدی مو می‌شود.

برای درمان سفیدی مو، فرد باید بلغم‌زدایی کند. با استفاده از روش‌هایی مانند حمام‌ گرم، پشت به آفتاب بودن و پرهیز از مصرف غذاهای سرد و استفاده از غذاهای گرم، بدن بلغم‌زدایی می‌شود.

در مرحله بعد می‌توان از روغن زیتون وحشی، یعنی زیتونی که آبیاری نمی‌شود و خودرو است و میوه‌ریزی دارد، استفاده کرد. این روغن را می‌توان به مو مالید یا آن را به صورت خوراکی مصرف کرد.

البته راهکار طلایی ایشان برای درمان موهای سفید، استفاده از هلیله سیاه است.

علت و بیان درمان سفیدی مو دکتر ضیایی

درمان سفیدی مو طب سنتی

روش‌های پیشگیری و درمان سفیدی مو در طب سنتی و اسلامی از دیدگاه استاد ضیایی به شرح زیر است:

ماساژ با روغن زیتون و رفع سفیدی مو

 

در این روش ابتدا باید موها را شست‌وشو داد. پس از آن با روغن زیتون طبیعی به تنهایی یا با روغن زیتونی که سیاهدانه در آن جوشانده شده، ماساژ داد. این روش هم برای درمان و هم پیشگیری از سفیدی مو، موثر واقع می‌شود.

هلیله برای درمان سفیدی مو

 

استاد ضیایی معتقدند برای درمان سفیدی مو در طب سنتی، می‌توان روزی سه عدد هلیله سیاه را با روغن زیتون، دوغ شیرین یا عسل مصرف کرد.

طبق نظر دکتر ضیایی باید هلیله­ را در روغن زیتون خیساند و سپس آن را مانند کپسول خورد. در این روش، روغن زیتون باید طبیعی و درجه یک باشد. بهترین روغن زیتون در دنیا، روغن زیتون لبنانی است. زیتون رودبار ایران و زیتون ترکیه در رده دوم و سوم قرار دارند.

استفاده از این روش برای افرادی که زیر ۵۰ سال سن دارند، سبب می‌شود موهای سفید به‌تدریج سیاه شوند. این روش برای فرد با سه فایده همراه است؛ فواید دیگر، آن است که یبوست را برطرف می‌کند و ملین است. نور چشم را نیز زیاد می کند و به تقویت حافظه کمک می‌کند.

 

درمان سفیدی مو در طب سنتی اسلامی با هلیله و عسل

حکیم ضیایی بیان می کنند برای درمان سفیدی مو در طب اسلامی، امام رضا فرموده‌اند که هلیله سیاه، زرد و کابلی در عسل خوابانده و مصرف شود. روش کار به این صورت است که باید ۱۰ گرم هلیله سیاه، ۱۰ گرم هلیله زرد و ۱۰ گرم هلیله کابلی را با هم مخلوط کرد. از آنجاکه هسته هلیله زرد و کابلی سمی است، باید هسته آن‌ها را جدا کرد و پوست و گوشت آن‌ها را پودر و با یک کیلو عسل طبیعی مخلوط کرد.

در تهیه عسل قابل یادآوری است که اگر فردی خشکی پوست دارد از عسل گون، اگر ضعف اعصاب دارد، از عسل آویشن و اگر تجمع مایعات اضافی بافتی یا هر نوع کیست و تومور چه خوش‌خیم و چه بدخیم و در هر جای بدنش دارد، از عسل اسطوخودوس استفاده کند.

فرد باید هر روز صبح یک قاشق مرباخوری از این عسل مخلوط‌شده را مصرف کند.

 

گل ختمی و رفع سفیدی مو

 

حکیم ضیایی بیان می کنند که می‌توان سر را با صابون گل ختمی شست‌وشو داد. این کار  هم موجب درمان و پیشگیری از موی سفید می شود و هم در برطرف کردن جوش، قارچ، زنار و جای جوش موثر خواهد بود.

همچنین استفاده از رنگ‌های طبیعی مانند جوشانده پوست تَر گردو با وسمه که به مدت دو تا سه ساعت روی سر بماند، در سیاه کردن موی سر به‌عنوان رنگ طبیعی، بهتر از رنگ‌های شیمیایی است.

درمان موی سفید از نظر حسین معارفی

درمان سفیدی مو طب سنتی

استاد حسین معارفی معتقدند در درمان موی سفید، نخست باید علت آن را شناخت. مو بر اثر غلبه سردی و تَری در مزاج فرد، یبوست شدید، استفاده از غذاهای خشکی‌زا همچون کشک، پنیر و دوغ، در معرض امواج رادیواکتیو و وسایلی همچون موبایل و اینترنت بودن، تخلیه جنسی بسیار به‌ویژه در فصل پاییز و زمستان، داشتن غم و غصه و حسرت خوردن بسیار، دچار سفیدی می‌شود.

 در ادامه به معرفی انواع روش‌ها برای درمان این عارضه از نظر ایشان می‌‌پردازیم.

روغن نارگیل و پیشگیری از سفید شدن مو

 

برای درمان سفیدی مو در طب سنتی از نظر استاد معارفی، می‌توان ۵۰ میلی‌گرم روغن نارگیل به علاوه سه قاشق چای‌خوری آب لیمو را با یکدیگر ترکیب کرد. سپس با این ترکیب موها را ماساژ داد. پس از یک ساعت آنها را با یک شامپوی معمولی شست‌وشو داد. این کار باید دو بار در هفته تکرار شود.

روغن زیتون و تاثیر آن در سیاه شدن مو

 

هر شب هنگام خواب، روغن زیتون بودار یا تصفیه‌نشده را باید بر موها مالید و سر را پیچید تا بوی روغن داخل موها باقی بماند.

هلیله برای درمان سفیدی مو در طب سنتی از نظر استاد معارفی

 

هلیله یکی از روش‌های درمان سفیدی مو است که با ترکیب‌های مختلف می‌توان آن را مصرف کرد. پودر هلیله سیاه و عسل می‌تواند موهای سفید را برطرف کند. هلیله سیاه، مزاجی سرد دارد. می‌توان آن را پودر کرده و با عسل میل کرد. البته تاثیرگذاری این کار، مستلزم ادامه دادن آن است.

همچنین می‌توان هر روز نصف قاشق چای‌خوری پودر هلیله سیاه را با آب خورد. روش دیگر آنکه فرد باید  به‌مدت زیادی هر روز یک عدد هلیله سیاه را در دهان نگه دارد.

سفید مویی در جوانی از دیدگاه دکتر مجید انوشیروانی

 

دکتر مجید انوشیروانی بیان می‌کنند که با روش‌های تغذیه‌ای و تجویز داروهای طب ایرانی می‌توان از سفیدشدن موها جلوگیری به عمل آورد. هرچند در ابتدا می‌توان از افزایش آن پیشگیری کرد. در این راستا می‌توان اقدام‌های زیر را انجام داد:

– به صورت محدود از ماست استفاده کرد.

– از مصرف ترشی‌جات پرهیز کرد.

– هنگام شب‌ها خوابید و روزها بیدار بود.

درمان موی سفید از دیدگاه حسن اکبری، متخصص طب سنتی

درمان سفیدی مو طب سنتی

برای درمان سفیدی مو در طب سنتی دکتر حسن اکبری بیان می‌کنند که هلیله سیاه سبب پیشگیری از سفید شدن مو می‌شود . مصرف آن حتی می‌تواند دوباره موجب سیاه شدن موهای سفید شود. در این روش، باید پودر هلیله سیاه را با مقداری عسل طبیعی مخلوط و و روزانه سه قاشق چای‌خوری و به مدت یک سال مصرف کرد.

البته برای اثربخشی این دارو، علاوه بر داشتن سلامت کامل و اصول تغذیه‌ای درست، سن فرد نباید بیش از 30 سال باشد.

البته نباید هیچ‌وقت در مصرف دارو یا فرآورده‌های گیاهی، حتی اگر نتایج مطلوبی نیز به همراه داشته‌اند، زیاده‌روی کرد، زیرا ممکن است عوارض شدیدی به همراه داشته باشند.

مصرف گیاه هلیله نیز از این اصل مستثنا نیست و زنان باردار یا شیرده، کودکان و افراد دارای بیماری‌های خاص باید در مصرف آن احتیاط کنند.

علت و درمان موی سفید از دیدگاه استاد اختریان

 

استاد اختریان بیان می‌کنند که در سفید شدن موی سر و ریش، در ابتدا باید مزاج را مورد توجه قرار داد که آیا مزاج فرد گرم است یا سرد. در مزاج‌های سرد، مو زودتر سفید می‌شود. البته گاهی مشاهده می‌شود که فردی مزاج گرم دارد، اما مو و ریش او سفید شده است.

 اگر مو و ریش به صورت توأمان سفید شوند، این امر ناشی از استرس زیاد است. گاهی استرس از روی ناراحتی بوده و گاهی بدن فرد بدون دلیل استرس‌زاست.

یک روش درمان سفیدی مو در طب سنتی، استفاده از هلیله سیاه است. در این روش، فرد ابتدا باید ۳۰ گرم هلیله سیاه را آسیاب و پس از الک کردن با ۳۰۰ گرم عسل مخلوط کند(نسبت این ترکیب یک به ۱۰ است). فرد باید هر صبح ناشتا به اندازه دو نخود از این مخلوط را خورده و تا یک ساعت بعد از آن نیز چیزی مصرف نکند.

 

نمایش بیشتر

مقالات مشابه

‫9 دیدگاه ها

 1. برای مصرف هلیله سیاه برای سفیدی مو،اگرسخص بیشتر ۳۰ سال داشته باشد مشکلی بوجود می اید؟یکی دوسال تاثیر دارد؟

   1. من هم هلیله سیا استفاده کردم موهام که بیشتر سفید شد زد ریشمم سفید کرد دروغ استفاده نکنید

 2. سلام
  بنده هلیله سیاه مصرف کردم موهام برعکس دچار سفیدی شد و با یک پزشک طب سنتی صحبت کردم گفتن تجویزش برای همه نیست و گفتن با خوردنش معده ات هم تاثیر منفی گذاشته.
  لطفاً ابتدا با یک پزشک حاذق مشورت کنید.

  1. با سلام و سپاس از انتخاب زیباکلیک
   رسالت زیباکلیک در مقالات طب سنتی، بیان نظرات اساتید شاخص این طب می‌باشد. همانطور که در متن مقاله ذکر شده مصرف هلیله سیاه طبق نظر استاد ضیائی میباشد.

  2. شاید به خاطر اینکه هلیله سیاه طبع سردی دارد و سردی در سفید شدن مو تاثیر دارد. باید همونطور که اطبا طب سنتی میگویند با عسل خورده بشه.

   1. نه عزیزدل من ، هلیله طبع فوقالعاده گرمی داره و اگر گفتن با عسل خورده شود بخاطر اینکه بشدت تلخ هست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن

ویزیت رایگان

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید