بدن

ابدومینوپلاستی(تامی تاک):مزایا، معایب،مراقبتها و هزینه آن

فهرست محتوای مقاله

اَبدومینوپلاستی(تامی تاک) چیست؟

ابدومینوپلاستی یا تامی تاک، نوعی عمل پیکرتراشی است که چربی و پوست اضافی را از بین می‌برد. شکم صاف در واقع همان چیزی است که اکثر افراد از طریق ورزش کردن و کنترل وزن به‌دنبال آن هستند.

گاهی اوقات این روش‌ها نمی‌توانند آن‌ها را به اهدافشان برساند. حتی افراد دارای وزن نرمال نیز ممکن است شکمی بیرون‌زده و بزرگ داشته باشند.

این عمل در اکثر موارد، ماهیچه‌های ضعیف یا جداشده را ترمیم می‌کند و باعث ایجاد شکمی صاف و سفت می‌شود. علاوه بر شکم، ابدومینوپلاستی بینی و پهلو نیز انجام می‌شود و به از بین بردن چربی در این نواحی می‌پردازد.

این عمل در گروه عمل‌های جراحی زیبایی قرار می‌گیرد و به تناسب اندام فرد کمک می‌کند.انیمیشن زیر را تماشا کنید تا با نحوه انجام عمل ابدومینوپلاستی آشنا شوید.

 

 

ابدومینوپلاستی به انگلیسی

این عمل در اصطلاح پزشکی به انگلیسی abdominoplasty یا Tummy tuck نامیده می‌شود.

 

عمل تامی تاک برای چه کسانی مفید است؟

ضرورت انجام ابدومینوپلاستی

 

به‌طور کلی، ابدومینو پلاستی برای افرادی مناسب است که:

 • از نظر جسمی سالم و دارای وزنی پایدار هستند.
 • توقعات واقع‌بینانه دارند.
 • سیگار و دخانیات نمی‌کشند.
 • از ظاهر شکم خود رنج می‌برند.
 • افرادی که عضلات شکم ضعیف و افتاده دارند.
 • زنانی که پس از بارداری از وضعیت شکم خود رنج می‌برند.

انیمیشن زیر را تماشا کنید تا با کاربردهای تامی تاک بیشترآشنا شوید.

 

 

عمل تامی تاک برای چه کسانی مناسب نیست؟

تامی تاک را نمی‌توان جایگزینی برای کاهش وزن یا برنامه ورزشی دانست. اگرچه نتایج حاصل از ابدومینوپلاستی دائمی هستند، اما نوسانات قابل‌توجه در وزن می‌تواند نتیجه مثبت را کاهش دهد. به همین دلیل، بهتر است افرادی که برای کاهش وزن برنامه‌ریزی کرده‌اند یا خانم‌هایی که قصد بارداری‌های بعدی را دارند، این عمل را به تعویق بیندازند.

ترک‌های پوستی به علت کشیده شدن پوست در پی افزایش و کاهش وزن به‌وجود می‌آیند. این عارضه‌های پوستی که در بیشتر افراد دیده می‌شوند، با ابدومینو پلاستی از بین نمی‌روند. با برداشتن پوست اضافی در طول جراحی زیبایی شکم، تنها ممکن است مقداری از این ترک‌های پوستی کاسته شود.

 

انواع ابدومینوپلاستی

انواع روش های ابدومینوپلاستی

 

تامی تاک یا ابدمینوپلاستی، به روش‌های مختلفی انجام می‌شود. جراحان پلاستیک انواع مختلف روش‌ها را قبل از عمل برای فرد توضیح می‌دهند تا او با توجه به هدف و توقع خود از این عمل، یک روش را انتخاب کند.

 در تمامی روش‌ها، هدف اصلی، حذف پوست و چربی اضافی و داشتن شکمی خوش‌فرم و صاف است.

به‌طور کلی، ناحیه شکم به 2 منطقه مختلف تقسیم می‌شود؛ منطقه بالا و پایین.

در برخی از این روش‌ها، ناحیه تحتانی شکم مورد عمل قرار می‌گیرد و در بعضی دیگر، تامی تاک باعث تقویت و تغییر شکل ناحیه فوقانی شکم می‌شود. بسته به نیاز فرد، گزینه‌های مختلفی برای بیماران وجود دارد. در ادامه به معرفی انواع این روش‌ها می‌پردازیم.

 

ابدومینوپلاستی استاندارد (Standard abdominoplasty)

روش استاندارد این جراحی بیشتر مورد استفاده زنانی است که بعد از بارداری عضلات شکم آن‌ها سست شده است یا افرادی که بر اثر افزایش و نوسانات وزن، دچار چربی و پوست اضافه و سستی عضلات در ناحیه شکم هستند.

در این روش، علاوه بر تقویت و ترمیم عضلات شکم، پوست و بافت اضافی شکم برداشته و پوست کشیده می‌شود. برای این منظور، بریدگی در زیر شکم از پهلو راست تا پهلو چپ و اطراف ناف ایجاد می‌شود. ممکن است پس از این عمل جای ناف کمی تغییر پیدا کند.

ابدومینوپلاستی استاندارد را می‌توان با لیپوساکشن یا پانیکولکتومی برای نتایج بهینه ترکیب کرد.

 

مینی ابدومینوپلاستی (Mini Abdominoplasty)

این عمل برای کسانی مناسب است که به‌دنبال برداشتن پوست اضافی و چربی در زیر شکم خود هستند و شکم آن‌ها حجم زیادی چربی ندارد. مینی تامی تاک جراحی ساده‌تر و با عمق برشی کمتر نسبت به حالت استاندارد انجام می‌شود.

در این روش، پوست اضافه از زیر شکم برداشته می‌شود، خطوط روی شکم از بین می‌رود و سستی و برآمدگی در ناحیه شکم و اطراف ناف برطرف و شکم سفت می‌شود.

 جای زخم این نوع عمل تامی تاک در امتداد خط بیکینی است و اطراف ناف جای زخمی وجود ندارد. فقط ممکن است بعد از عمل، جای ناف کمی پایین‌تر کشیده شود. در این روش، سستی عضلات شکم درمان نمی‌شود و اگر فرد به‌دنبال تقویت عضله شکم است باید با روش استاندارد این کار را انجام دهد.در انیمیشن زیر مینی‌ تامی‌تاک و کاربردهای آن بیان شده است.

 

 

ابدومینوپلاستی گرداگرد (Extended Abdominoplasty)

این روش تامی تاک برای افرادی مناسب است که کاهش وزن زیادی داشته‌اند و پوست قسمت‌های مختلفی از بدنشان دچار افتادگی شده است. در این روش، پوست و بافت اضافی نه‌تنها از شکم، بلکه از لگن، ران و پشت نیز برداشته می‌شود. علاوه بر این، در این روش مانند حالت استاندارد، عضلات پشت، پهلوها و شکم را می‌توان ترمیم و تقویت کرد.

این نوع عمل تامی تاک، تهاجمی‌تر است و هنگام عمل ناف برداشته شده و بعد از عمل مکان آن دوباره متناسب با تغییرات انتخاب می‌شود تا طبیعی‌تر به نظر برسد.

اگر پوست و بافت چربی اضافی با لیپوساکشن برداشته شود، نتایج بهتری در زمینه کانتورینگ بدن به‌دست می‌آید. به‌دلیل تهاجمی بودن این روش، افراد به‌طور معمول برای بهبودی باید یک شب را در بیمارستان بگذرانند.

نوع دیگری از این جراحی با نام FAB شناخته می‌شود. برش‌های FAB سرتاسری نیست و مانند تامی تاک مینور، برش‌های کوچک‌تر ایجاد می‌شود.

 

ابدومینوپلاستی معکوس

تامی تاک معکوس بر خلاف روش‌های قبلی به حذف بافت و پوست اضافی در ناحیه بالای ناف و دقیقا تا زیر سینه و به اصطلاح، شکم بالا می‌پردازد.

بعضی از افراد داری ناحیه تحتانی شکم صاف هستند، اما قسمت بالاتنه آن‌ها پوستی شل یا بافت چربی اضافی دارد.

در این روش، برداشتن چربی اضافه با یک برش طولانی یا 2 برش کوچک در زیر پستان‌ها یا در چین‌های پستان انجام می‌شود. سپس پوست و چربی اضافی موجود در قسمت بالاتنه برداشته شده و پوست شکم به سمت بالا و به سمت ناحیه پستان جمع می‌شود.

 این روش می‌تواند تکمیل‌کننده روش مینی تامی تاک باشد. همچنین به‌دلیل ایجاد برش معکوس شکم در زیر سینه‌ها، این عمل می‌تواند همراه لیفت سینه برای بانوان انجام شود.

 

آماده‌سازی قبل از عمل ابدومینوپلاستی

در آماده‌سازی برای عمل تامی تاک، ممکن است از بیمار خواسته شود:

 • قبل از عمل برای مشاوره نزد پزشک برود تا هم پزشک بتواند وضعیت بیمار را ارزیابی کند و هم فرد سوالات خود را از پزشک بپرسد. در ادامه در این زمینه بیشتر توضیح خواهیم داد.
 • تست آزمایشگاهی یا ارزیابی پزشکی انجام دهد.
 • داروهای خاصی را مصرف یا مصرف برخی از داروهای فعلی را متوقف کند.
 • سیگار کشیدن را متوقف کند.
 • از مصرف آسپیرین، داروهای ضدالتهاب و مکمل‌های گیاهی خودداری کند، زیرا می‌توانند خونریزی را افزایش دهند.

ابدومینو پلاستی ممکن است در یک مرکز جراحی معتبر یا بیمارستان به صورت سرپایی یا تحت بیهوشی عمومی انجام شود. اگر این عمل به صورت سرپایی انجام شود، بیمار حتما باید همراه داشته باشد که شب اول بعد از عمل کنار او بماند.

 

جلسه مشاوره قبل از عمل جراحی ابدومینو پلاستی

در جلسه مشاوره ابدومینوپلاستی، درباره تاریخچه پزشکی بیمار به صورت کامل بحث خواهد شد. به همین دلیل، بیماران باید اطلاعات کاملی درباره موارد زیر به پزشک خود ارائه دهند؛

 • اهداف جراحی
 • وضعیت پزشکی، حساسیت به دارو و درمان‌های پزشکی
 • داروهای فعلی، ویتامین‌ها، مکمل‌های گیاهی، الکل، دخانیات و مواد مخدر
 • جراحی‌های قبلی

سایر اقدامات جراح در جلسه مشاوره تامی تاک عبارت است از؛

 • جراح وضعیت سلامت عمومی و هرگونه شرایط بهداشتی یا عوامل خطر موجود را ارزیابی می‌کند.
 • عکس می‌گیرد و در صورت نیاز آزمایش‌های لازم را تجویز می‌کند.
 • درباره خطرات، عوارض جانبی و هزینه‌ها بحث می‌کند.

فرد متقاضی جراحی باید چه سوالاتی را از جراح پلاستیک بپرسد؟

در طول مشاوره ابدومینوپلاستی، فرد می‌تواند از سوالات زیر به‌عنوان راهنما استفاده کند:

 • آیا جراح از طرف هیات جراحی پلاستیک مجوز دارد؟
 • آیا به‌طور خاص در زمینه جراحی پلاستیک آموزش دیده است؟ چند سال؟
 • آیا برای انجام این عمل مجوز بیمارستان را دارد؟ اگر چنین است در کدام بیمارستان‌ها؟
 • آیا او گزینه خوبی برای این رویه است؟
 • چه روش جراحی برای او توصیه می‌شود؟
 • دوره نقاهت چه مدت است و در طول این دوره، باید چه مراقبت‌هایی را انجام دهد؟
 • خطرات و عوارض مربوط به این روش چیست؟
 • چگونه می‌توان میزان عوارض را کاهش داد؟
 • آیا جراح عکس‌های قبل و بعد از عمل را دارد؟

 

مراحل عمل ابدومینوپلاستی

مهم ترین سوالات درباره ابدومینوپلاستی

عمل تامی تاک شامل مراحل زیر است:

 

مرحله 1-بیهوشی

برای راحتی بیمار طی مراحل جراحی ممکن است داروهایی تجویز شود. این داروها شامل آرام‌بخش داخل وریدی و بیهوشی عمومی است. پزشک تشخیص می‌دهد کدام گزینه مناسب بیمار است.

 

مرحله 2-برش

ابدومینوپلاستی کامل شامل یک برش افقی جهت‌دار در حد فاصل خط رویش موی ناحیه شرمگاهی و زیر ناف است.

ظاهر و طول برش، بسته به میزان تجمع چربی در زیر پوست و نوع تامی‌تاک می‌تواند متفاوت باشد. پس از برش مناسب، پوست برداشته می‌شود و بافت ماهیچه‌ای شکم که تضعیف شده بود، ترمیم می‌شود.

برش دومی که اطراف ناف زده می‌شود برای دسترسی به چربی‌های زیر پوست شکم لازم است.

بعد از خارج شدن چربی‌های شکم بنا به تشخیص جراح فوق‌تخصص پلاستیک، پوست اضافی برداشته شده و بافت اطراف آن به یکدیگر بخیه زده می‌شود. سپس باید با توجه به مهارتی که جراح متخصص دارد، موقعیت مکانی ناف به درستی تعیین و زیبایی ظاهری شکم حفظ می‌شود.

 

مرحله 3-بستن برش‌ها

در این مرحله، جراح با استفاده از بخیه، چسب‌های پوستی یا کلیپس‌های جراحی، بخیه را می‌بندد.

 

مرحله 4-دیدن نتایج

مشاهده نتیجه مثبت عمل، آخرین مرحله از انجام جراحی ابدومینوپلاستی است. نتیجه جراحی زیبایی شکم می‌تواند باعث تخت شدن شکم و محکم‌تر شدن بافت آن شود. این جراحی متناسب با وزن و شکل ظاهری اندام بیمار انجام می‌شود.

 

عمل تامی تاک توسط چه متخصصی انجام می‌شود؟

این عمل توسط جراحانی انجام می‌شود که در زمینه زیبایی فعالیت می‌کنند. جراحان عمومی، جراحان پلاستیک و متخصصان پوست و مو جزو گروه‌هایی هستند که می‌‌توانند ابدومینو پلاستی را انجام دهند. البته باید توجه کرد که پزشک در این زمینه تخصص و مهارت کافی داشته باشد و بتواند بیمار را به نتایج دلخواه برساند.

 

مدت ماندگاری ابدومینوپلاستی

تغییرات ایجادشده در ابدومینو پلاستی، می‌توانند همیشگی باشند. جراح در بدن بیمار تغییراتی را ایجاد می‌کند. پوست اضافی شکم برداشته می‌شود. عضلات آن نیز کشیده و محکم می‌شوند. به همین دلیل در صورتی که بدن بیمار در همین وضعیت باقی بماند، نتایج برای همیشه ماندگار خواهد بود. اما عواملی مانند افزایش وزن، بارداری یا کهولت سن ممکن است باعث تأثیر منفی در نتایج شود.

 

مراقبت بعد از عمل تامی تاک

بعد از اتمام عمل ابدومینوپلاستی، ممکن است پانسمان‌ها یا بانداژهایی روی بریدگی‌ها گذاشته شوند و از بیمار خواسته شود برای به حداقل رساندن میزان تورم، لباس فشرده‌سازی یا گن مخصوص بپوشد.

ممکن است به‌طور موقت از لوله‌های ریز و نازکی زیر پوست استفاده شود تا خونابه یا مواد اضافی را که ممکن است آنجا جمع شوند، تخلیه کنند.

جراح دستورالعمل‌های خاصی را به بیمار می‌دهد که شامل موارد زیر است:

 • نحوه مراقبت از محل جراحی و تخلیه آن
 • داروهایی برای کمک به بهبود زخم و کاهش عفونت

بیمار باید از جراح پلاستیک خود، سوالات خاصی را درباره دوره بهبود بپرسد. این سوالات شامل موارد زیر هستند:

 • چه داروهایی بعد از عمل تجویز می‌شود؟
 • آیا بعد از عمل پانسمان خواهم داشت و چه موقع باید آن‌ها را باز کنم؟
 • چه موقع باید بخیه‌ها کشیده شوند؟
 • از کی می‌توانم فعالیت طبیعی یا ورزش کردن را از سر بگیرم؟
 • مراجعه بعدی‌ در مطب چه زمانی خواهد بود؟

 

دوره نقاهت

فرقی نمی‌کند در ابدومینو پلاستی، جراحی جزئی باشد یا کامل، به هر حال ناحیه موردنظر بخیه شده و بانداژ می‌شود. خیلی مهم است که بیمار در روزهای بعد از جراحی، تمام دستورالعمل‌های جراح خود را درباره نحوه مراقبت از بانداژ رعایت کند. جراح همچنین به بیمار می‌آموزد چگونه به بهترین وجه بنشیند یا دراز بکشد تا میزان درد به حداقل کاهش یابد.

بیمار باید حداقل برای 6 هفته فعالیت‌های سنگین را متوقف کند. برای اطمینان از بهبودی، ممکن است لازم باشد حداقل یک ماه سر کار نرود. پزشک همچنین درباره کارهایی که بیمار باید انجام دهد یا انجام ندهد، توصیه‌هایی را به او ارائه می‌دهد.

 

توقعات بیمار بعد از عمل ابدومینوپلاستی

توقعات بیمار بعداز عمل ابدومینوپلاستی

 

نتایج نهایی عمل جراحی شکم ممکن است تا از بین رفتن تورم و عدم‌توانایی فرد در ایستادن کامل، مشخص نشود. بعد از گذشت یک الی دو هفته، فرد باید بتواند به‌طور کامل بایستد. بعد از آن شکم صاف‌تر و محکم‌تر می‌شود.

در برخی شرایط، دستیابی به نتایج مطلوب، تنها با یک عمل جراحی میسر نمی‌شود و ممکن است نیاز به انجام جراحی دیگری باشد.

 

مزایای عمل تامی تاک

بدون شک، ابدومینو پلاستی مزایای زیادی را به همراه دارد که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

1-اصلاح فتق شکمی

فتق، یک مشکل شایع است که باعث ایجاد برآمدگی موضعی بیشتر در ناحیه شکم می‌شود. فتق ممکن است به دلایل مختلفی از جمله ضعف شکمی ناشی از کاهش وزن شدید، آپاندکتومی یا سزارین ایجاد شود.

 ابدومینو پلاستی می‌تواند فتق شکمی را اصلاح کند و از این طریق فشار روی پوست را کاهش دهد.

 

2-کاهش بی‌اختیاری ادرار استرسی

اگر خندیدن، سرفه کردن، عطسه زدن یا حرکت‌های دیگر به مثانه فشار بیاورد و این فشار باعث ترشح ادرار شود، عارضه بی‌اختیاری ادرار استرسی (SUI) رخ می‌دهد. این عارضه معمولا بدون نیاز به عمل جراحی درمان می‌شود، اما مطالعات اخیر نشان داده‌اند ابدومینوپلاستی ممکن است به بیماران مبتلا به SUI کمک کند. این مشکل بیشتر در خانم‌ها و بعد از زایمان طبیعی رخ می‌دهد.

 

3-کاهش درد کمر

کمردرد یکی از مشکلات شایع است که با کمک تامی تاک قابل درمان است. پس از زایمان یا کاهش وزن قابل‌توجه، خانم‌ها ممکن است از کمردرد ناشی از ضعف عضلات معده شکایت کنند. در فرآیند صاف کردن شکم و از بین بردن چربی اضافی معده، تامی تاک با سفت کردن عضلات ضعیف شده، کمردرد را کاهش می‌دهد.

 

عوارض جراحی ابدومینوپلاستی

انواع برش های ابدومینوپلاستی

از مهم‌ترین عوارض و خطرات این روش می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • خطرات بیهوشی
 • خونریزی
 • عفونت
 • اِحتِباس مایع (سرم)
 • افتادگی پوست
 • بی‌حسی یا سایر تغییرات پوستی
 • تغییر رنگ پوست یا تورم طولانی‌مدت
 • شل شدن مکرر پوست
 • بدشکلی جای ناف
 • مرگ بافت چربی در اعماق پوست (نکروز چربی)
 • ترومبوز ورید عمقی، عوارض قلبی و ریوی
 • درد مداوم

 

هزینه عمل تامی تاک

هزینه در ایران و در کشورهای مختلف به عوامل مختلفی از جمله تجربه جراح، نوع روش استفاده شده و محل جغرافیایی مطب بستگی دارد. در اکثر موارد، بیمه‌های درمانی هزینه تامی تاک را پشتیبانی نمی‌کنند.

به‌طور کلی هزینه عمل تامی تاک ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • هزینه‌های بیهوشی
 • هزینه بیمارستان یا مرکز جراحی
 • آزمایش‌های پزشکی
 • لباس عمل
 • نسخه‌های دارویی
 • هزینه جراح

 

با توجه به موارد ذکر شده این هزینه متغیر است اما به‌طور کلی این عمل در ایران بین 17 تا 30 میلیون تومان  در سال 1400 تخمین زده شده است.

 

تفاوت لیپوساکشن با ابدومینوپلاستی 

ابدومینوپلاستی بیشتر برای کسانی استفاده می‌شود که دچار افتادگی و شل شدن عضلات شکم شده‌اند و به حذف پوست و بافت اضافه نیاز دارند. اما در عمل لیپوساکشن فقط چربی‌ها از بین می‌روند و پوست کشیده نمی‌شود. سفت شدن عضلات زیرین شکم و کاهش پوست اضافی برای ایجاد شکمی تخت تنها با تامی تاک اتفاق می‌افتد.ویدئوی زیررا تماشا کنید تا با تفاوت این دو عمل بیشتر آشنا شوید.

 

 

سوالات متداول

آیا ابدومینو پلاستی برگشت دارد؟

بعد از تامی تاک، نتایج ثابت و دائمی در نظر گرفته می‌شوند. دیواره شکم پایدارتر و قوی‌تر خواهد شد. پوست اضافه‌ای که برداشته شده باز نمی‌گردد، مگر اینکه نوسانات وزنی یا بارداری‌های بعدی، این ناحیه را دوباره تحت‌تاثیر قرار دهند.

چگونه بارداری بر ابدومینو پلاستی تاثیر می‌گذارد؟

از آنجا که بارداری شامل افزایش وزن و کشیده شدن پوست شکم است، توصیه می‌شود خانم‌هایی که قصد انجام تامی تاک را دارند تا تولد آخرین فرزند خود صبر کرده و سپس نسبت به انجام این عمل اقدام کنند تا شکم آن‌ها محکم و صاف بماند.

اندازه برش در عمل تامی تاک به چه عواملی بستگی دارد؟

بستگی به هدف فرد از این عمل دارد. اگر فرد به‌دنبال اصلاح افتادگی پهلوها در کنار تخت شدن شکم باشد، میزان برش در دوطرف پهلوها افزایش می‌یابد، در غیر این‌صورت تنها در ناحیه شکم برش ایجاد می‌شود.

چه مدت بعد از تامی تاک می‌توان باردار شد؟

به خانم‌هایی که قصد بچه‌دار شدن دارند، توصیه می‌شود حداقل 6 ماه از زمان جراحی‌شان گذشته باشد و سپس نسبت به بارداری اقدام کنند.

آیا ابدومینوپلاستی سبب کاهش وزن می‌شود؟

خیر. این عمل برای کسانی که دارای وزن ثابت و پایدار هستند یا کسانی که عمل جراحی برای کاهش وزن انجام داده‌اند، مناسب است.

تا چه زمان بعد از عمل فرد باید از گن استفاده کند؟

با توجه به نظر پزشک فرد باید تا زمان بهبود کامل از گن استفاده کند.

آیا ابدومینو پلاستی حین سزارین امکان‌پذیر است؟

بله. اما باید تحت نظر پزشک انجام شود و همه افراد شرایط انجام این جراحی را ندارند.

جای بخیه ابدومینوپلاستی تا چه زمانی باقی می‌ماند؟

جای بخیه ابدومینو پلاستی ممکن است بین چند ماه تا چند سال طول بکشد تا از بین برود. اگرچه انتظار می‌رود نتایج خوبی ظاهر شود اما هیچ تضمینی وجود ندارد. در خانم‌هایی که قبلا عمل سزارین انجام داده‌اند، جای بخیه موجود ممکن است در جای بخیه جدید قرار بگیرد.

 

منابع

https://www.seton.net

https://www.austin-weston.com

https://www.topdoctors.co.uk

https://www.plasticsurgery.org

https://www.webmd.com

https://www.plasticsurgery.org

https://www.healthline.com

https://www.andersonsobelcosmetic.com

https://www.hcplive.com

https://mommybites.com

 

فهرست مطالب :

نمایش بیشتر

مقالات مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن

ویزیت رایگان

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید