تشخیص و درمان اگزمای شدید

تاریخ انتشار: 30 دسامبر, 2021
82

 

اگزمای شدید

اگزما، در هر نوعی که باشد، خارش و قرمزی به همراه دارد اما برخی از آنها، ممکن است باعث تاول زدن، تراوش، یا پوسته پوسته شدن نیز شوند.

رایج ترین نوع، که می تواند شدید و طولانی مدت نیز باشد ، اگزمای آتوپیک است. برای اینکه بتوانید اگزمای خود را به بهترین وجه درمان و مدیریت کنید، یکی از مهم ترین موارد، درک علائم و عوامل تحریک کننده است.

علائم اگزمای شدید

محل تحریکات شدید اگزما، پیش از تراوش، به صورت برامدگی هایی حباب مانند و معمولا روی پوست سر و گونه ها ظاهر می شوند. محل تحریک اگزما، خارش های شدیدی ایجاد میکند که میتواند برای خوابتان دردسر ساز شود. همچنین، مالش و خاراندن مداوم این ناحیه، می تواند منجر به عفونت های پوستی گردد.

علل اگزما شدید

باور عموم بر این است که ترکیبی از عوامل وراثتی و محیطی، باعث ایجاد اگزما شدید میشوند. مواد تحریک کننده ای مانند صابون ها ، شوینده ها ، شامپوها ، ضد عفونی کننده ها ، ریزگردها ، حیوانات خانگی ، گرده گل یا کپک های قارچی باعث فعال شدن علائم اگزما شوند.

تشخیص اگزمای شدید

تشخیص این بیماری، اصولا بر مبنای علائم بیماری صورت میگیرد، هرچند بررسی سوابق پزشکی بیمار نیز، از اهمیت بالایی برخوردار است. گاهی اوقات پزشک، سوابق خانوادگی بیمار، آسم و تب یونجه (زکام بهاره) و احتمال قرار گرفتن فرد در معرض مواد تحریک کننده، را نیز مورد بررسی قرار میدهد. همچنین، ممکن است پزشک، بیمار را برای ارزیابی بیشتر به یک متخصص آلرژی، یا متخصص امراض پوستی، ارجاع دهد.

درمان اگزمای شدید

در کمتر از سه دقیقه پس از استحمام، مرطوب کننده را به صورت خود بزنید تا بتوانید رطوبت پوستتان را حفظ کنید. لباسهای نخی و نرم بپوشید، و از پوشیدن لباس های تنگ، خشن، زبر و خارش آور خودداری کنید. از تغییرات ناگهانی دما و فعالیت هایی که باعث تعرق شما میشوند، خودداری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


مطالب مشابه