0 تا 100 عمل بازسازی نوک سینه

تاریخ انتشار: 2 آوریل, 2022
163

عمل بازسازی نوک سینه(پستان)

 

آرئول یا هاله پستان، محدوده تیره رنگ، مدور و بیضی شکل مرکز پستان است. رنگ تیره این قسمت سبب می شود که نوزاد هنگام تغذیه از شیر مادر آن را راحت تر ببیند و به دهان بگیرد. نیپل برجستگی نوک پستان است و در مرکز آرئول قرار دارد. این قسمت دارای چندین منفذ ریز است و شیر از طریق این منافذ وارد دهان نوزاد می شود.

 

دلایل نیاز به عمل بازسازی نوک سینه

 

گاهی بر اثر عارضه های پستان مانند عفونت ها و تومور ها ، نوک یک یا هر دو پستان به جای اینکه رو به بیرون باشد، دچار فرو رفتگی می شود. تخمین زده می شود 9 الی 10 درصد کل زنان در یک یا هر دو پستان خود دچار فرو رفتگی می شوند. این ناهنجاری گاهی نیز در مردان رخ می دهد که البته به اندازه بانوان رایج نیست.

 

عمل بازسازی نوک سینه به دلیل فرورفتگی نوک سینه مادرزادی

 

فرو رفتگی نوک سینه گاهی به صورت مادرزادی رخ می دهد اما اگر این ناهنجاری در سنین بزرگسالی و به طور ناگهانی رخ داده باشد می تواند نشان دهنده بیماری یا وجود مشکل خاصی در بافت پستان ها باشد.

 

عمل بازسازی نوک سینه به دلیل کاهش اندازه آرئول

 

البته در برخی مواقع بازسازی نوک پستان به منظور کاهش اندازه آرئول یا بیرون کشیدن نیپل های چرخیده به سمت داخل انجام می شود. نیپل های معکوس یا نیپل هایی که به سمت داخل چرخیده اند، سبب کاهش اعتماد به نفس فرد می شوند و در شیردهی نیز اختلال ایجاد می کنند. کاهش اندازه آرئول نیز به منظور زیباتر شدن ظاهر سینه ها انجام می شود؛ اما بازسازی نیپل- آرئول یا جراحی بازسازی نوک پستان با هدف ترمیم بعد از جراحی سرطان صورت می گیرد.

 

علت فرورفتگی نوک سینه و نیاز به عمل بازسازی نوک سینه

 

فرورفتگی نوک پستان زمانی روی می دهد که مجاری سینه (کانال هایی که شیر را از غده های شیری به نوک پستان می آورند) کوتاه باشند. این امر منجر به کشیدن شدن نوک سینه به داخل می شود. این مشکل بعد از بارداری نیز روی می دهد. بسیاری از خانم ها از این مشکل آگاه هستند و به دنبال درمان می گردند. هدف از عمل بازسازی نوک سینه است.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد دلایل فرورفتگی نوک سینه،عوامل و نشانه های آن به مقاله فرورفتگی نوک سینه مراجعه نمایید.

 

کاربرد عمل بازسازی نوک سینه(پستان)

 

مهم ترین هدف از این عمل و اصلاح نوک پستان فرو رفته در فرد آزاد کردن مجراهای کوتاه و جلوگیری از فرورفتگی می باشد. این عمل بیشتر برای خانم هایی مناسب است که این مشکل در آنها شدید است از این رو می توانند از این عمل استفاده کنند.

 

مهم ترین مسائلی که باید در زمان عمل بازسازی نوک سینه فرو رفته در نظر گرفت

 

معمولا وجود هر گونه عارضه دربدن نیاز به بررسی دارد از همین رو هم در صورتی که به تازگى تغییرى در قسمتی از اندام ها و یا بحث مورد نظر یعنی سینه مشاهده کرده اید، به خصوص اگر بالاى ۵٠ سن دارید، می تواند این نشانه ى مریضى یا عفونت باشد. سرطان و مشکلات جدى دیگر مانند تورم یا عفونت، بعضى مواقع می توانند دلیل ‎نوک سینه تو رفته باشند. پس از این رو باید تا در مواجهه شدن با چنین مواردی به پزشک مراجعه نمود.

 

آیا عمل بازسازی نوک سینه ریسک دارد؟

 

پزشک جراح در روش های جدید به گونه ای این عمل را انجام می دهد که در مجاری شیر هیچ انسدادی اتفاق نمی افتد و همه خانم ها می توانند بعد از عمل شیردهی انجام دهند. پزشک یا جراح می تواند تشخیص دهد که شما برای عمل اصلاح گزینه مناسب هستید یا خیر.

 

روش های جراحی بازسازی نوک سینه

 

عمل بازسازی نوک سینه
عمل بازسازی نوک سینه

 

برای بازسازی نوک پستان ها  از تکنیک های مختلفی استفاده می شود که در ادامه به بررسی این تکنیک ها می پردازیم.

 

روش هافمن برای بازسازی نوک سینه

 

این روش درمانی در صورتی که نوک سینه ها مسطح هستند یا مقدار اندکی دچار فرو رفتگی شده اند مؤثر است. با انجام این تکنیک امکان شیردهی در افرادی که به عارضه فرو رفتگی نوک پستان مواجه هستند امکان پذیر است. برای اجرای روش هافمن دو انگشت شست خود را در دو جهت مخالف در اطراف نوک سینه قرار داده و به آرامی دو انگشت خود را به جهت مخالف بکشید. این کار را از بالا و پایین و زوایای مختلف انجام دهید. برای مؤثر بودن این تکنیک باید این کار را دو الی پنج بار در روز انجام دهید.

 

ابزارهای مکنده نوک سینه برای بازسازی نوک سینه

 

یکی از روش های مؤثر درمانی فرو رفتگی نوک پستان، استفاده از ابزار هایی مانند سرنگ یا کاپ ساکشن شیردوش  است. گاهی نیز پوسته های سخت پلاستیکی زیر سینه بند بیمار نصب می شود تا به مرور زمان با ایجاد فشار در اطراف نوک سینه آن را به سمت بیرون بکشد.برای مشاهده سایرموارد، مقاله  روش‌های درمان فرورفتگی نوک سینه در خانه را مطالعه کنید.

 

عمل بازسازی نوک سینه با تکنیک پیوند

 

یکی از روش های بازسازی نیپل و آرئول تکنیک پیوند است. در این تکنیک پوست از نواحی دیگر بدن از قبیل شکم و بخش های داخلی ران به سینه پیوند زده می شود. برای پیوند آرئول نیز نوک پستان باقی مانده بیمار، گوش، بینی و لگن بهترین سایت های اهدا هستند. نوک پستان باقی مانده بیمار، بهترین گزینه برای پیوند است؛ زیرا این ناحیه از بدن بیشترین تطابق را در زمینه بافت و رنگ پوست با سینه دارد.

 

عمل بازسازی نوک سینه از طریق میکروپیگمنتیشن یا تاتو

 

مکیروپیگمنتیشن معمولا مرحله نهایی بازسازی پستان است. بعد از ترمیم ساختار نوک پستان از میکروپیگمنتیشن استفاده می شود. این روش نسبتا سرپایی و سریع است و نیاز به بیهوشی ندارد. علاوه بر این، سبب ایجاد زخم و اسکار در محل درمان نمی شود. پس از میکروپیگمنتیشن، بافت های محل جراحی اولیه، نرم تر می شوند.

 

نحوه انجام تاتو برای عمل بازسازی نوک سینه

 

اولویت اصلی این روش، بازسازی و شبیه سازی شکل، بافت و رنگ آرئول است؛ به گونه ای که نوک پستان ها طبیعی تر به نظر برسند.در انجام این درمان، جراح برای اینکه حداکثر تطابق را با توناژ پوستی بیمار ایجاد کند، رنگدانه های مختلف را با یکدیگر ترکیب می کند. برای اینکه توناژ مد نظر حاصل شود، نیاز به آزمودن ترکیب های مختلف است.

 

عمل بازسازی نوک سینه با روش فلپ پوست 

 

در این روش از قسمتهای ترمیم شده ی پوست سینه برای بازآفرینی نوک سینه استفاده می شود .

 

تکه های کوچک و ترمیم یافته ی سینه ؛ در کنار هم بخیه می شوند، پوست دستکاری می شود تا ، ظاهر نوک سینه را زیبا کند .

 

گاهی اوقات پوست ، چربی یا پرکننده های مصنوعی اضافی برای زیباتر کردن و اصلاح بهتر نوک سینه استفاده می شود.

 

عمل بازسازی نوک سینه از روش پیوند پوست

 

اگر بافت کافی برای ترمیم نوک سینه از خود سینه وجود نداشته باشد ، جراح شما ممکن است از روش پیوند پوستی استفاده کند.

 

پیوند پوست معمولاً از شکم ، ران ، باسن یا کشاله ران انجام میشود.

 

پیوند اتولوگ یا به اشتراک گذاری نوک سینه

 

اگر نوک سینه ای که سالم است به اندازه کافی بزرگ باشد ، ممکن است بخشی از آن برای پیوند بر سینه ی آسیب دیده استفاده شود.

 

عمل بازسازی نوک سینه از طریق خالکوبی پزشکی

 

عمل بازسازی نوک سینه یکی از روش های رایج پزشکی ؛ برای بازآفرینی نوک سینه به کار می رود. زنانی که تمایلی به انجام جراحی های بیشتر ندارند ؛ ممکن است تصمیم بگیرند که فقط یک خال کوبی داشته باشند. البته نکته مهم در این روش اینست که در این روش نوک سینه بالا نمی رود .

 

روش خال کوبی پزشکی  برای بازسازی نوک سینه توسط جراحان پلاستیک و کادر بالینی آنها انجام می شود. در این روش از رنگدانه های مناسب  برای مطابقت با سینه دیگر شما انتخاب می شود.

 

عمل بازسازی نوک سینه فرورفته

 

عمل بازسازی نوک سینه با برش و کنار زدن پوست هاله سینه و اطراف نوک پستان، شروع می‌شود. سپس آزاد کردن مجاری شیردهی و یا قطع کردن مجراهایی که کوتاه هستند به همراه انجام تکنیک‌های ترمیمی، موجب می‌شود تا نوک سینه بیرون بیاید و برجسته شود. عمل جراحی نوک سینه اگر درست و توسط فوق تخصص جراحی پلاستیک انجام شود، می‌تواند برخی از مجاری شیری را حفظ کند تا امکان شیر دادن برای فرد باقی بماند.

 

عوارض احتمالی جراحی بازسازی نوک پستان

 

همچنین برخی خانم‌ها نگران باقی ماندن جای زخم عمل و بدنما شدن نوک پستان‌ها هستند. معمولا جراح پلاستیک و زیبایی با کمک مهارت خود، با کمترین میزان برش و بخیههای ظریف این عمل را انجام می‌دهد. این برش‌ها معمولا در نقاطی مانند مرز پایینی هاله و پوست سینه زده می‌شود تا اثر آن دیده نشود..

 

انواع جراحی های بازسازی نوک سینه فرور رفته

 

جراحی نوک سینه درونی، به دو روش انجام می شود که در ادامه شرح داده شده است. تشخیص اینکه کدام روش برای درمان مشکل بیمار مناسب تر است به عهده جراح بوده که با توجه به وضعیت بیمار تصمیم گیری می کند.

 

جراحی نوک سینه فرو رفته با حفظ مجاری شیری

 

در این روش قدرت شیردهی فرد باقی مانده و تنها در طی جراحی، با ایجاد برش هایی در اطراف نوک سینه، آن را به بیرون کشیده و بدون تغییر در مجاری شیری جراحی به پایان می رسد.

 

جراحی نوک سینه فرو رفته با برداشتن مجاری شیری

 

این جراحی زمانی انجام می شود که لازم است برای بیرون کشیدن نوک سینه، مجاری شیری را قطع یا جدا نمود که بعد از انجام این جراحی فرد دیگر قادر به شیر دادن نخواهد بود.

 

برش مورد نیاز برای عمل بازسازی نوک سینه

 

هر روش جراحی نوعی زخم ایجاد می کند. جراح پلاستیک در کاهش تعداد برش ها تخصص دارد و آنها را در بخش هایی ایجاد می کند که دیده نمی شوند. برش برای اصلاح نوک پستان برگشته در قاعده نوک پستان انجام می شود. برش تقریبا نیمی از محیط نوک سینه را دربرمی گیرد. پوشیدن هر نوع لباسی باعث مخفی شدن این زخم ها می شود. معمولا زخم ها قابل مشاهده نیستند.

 

برش مورد نیاز برای اصلاح نوک پستان برگشته در قاعده نوک پستان انجام می شود. برش تقریبا نیمی از محیط نوک سینه را دربرمی گیرد. پوشیدن هر نوع لباسی باعث مخفی شدن این زخم ها می شود. معمولا زخم ها قابل مشاهده نیستند..

 

چه کسانی کاندیدای مناسب برای جراحی بازسازی نوک سینه هستند؟

 

یکی دیگر از نکاتی که وجود دارد این است که بهترین افراد برای جراحی نوک سینه فرو رفته کسانی هستند که از سلامت جسمانی کافی برخوردار هستند. بهتر است طی جلسه درمانی حضوری پزشک را از بیماری‌های زمینه‌ای خود آگاه سازید. اگر بخواهیم به طور کلی نگاه کنیم، افراد زیر کاندید مناسبی برای جراحی نوک سینه هستند:

 

کسانی که اعتماد به نفس خود را از دست داده‌اند.

 

مادرانی که به دلیل فرو رفتگی نوک پستان قادر به شیردهی به فرزند خود نیستند.

 

کسانی که از روش‌های غیر تهاجمی و غیر جراحی قادر به درمان فرورفتگی شدید سینه‌ها نبودند.

 

کسانی که به دنبال راهکاری دائمی و با دوام برای درمان فرو رفتگی نوک سینه‌ هستند.

 

نکته مهم برای جراحی بازسازی نوک سینه

 

فراموش نکنید که  مهارت و تخصص پزشک در آزاد سازی نوک سینه‌های فرورفته تاثیر بسزایی در وضعیت نوک سینه و قدرت شیردهی فرد دارد. لذا هزینه را ملاک انتخاب جراح قرار ندهید و برای درمان نوک سینه فرورفته از روش جراحی نزد پزشکی ماهر و با تجربه مراجعه کنید.

 

مراقبت‌های بعد از جراحی نوک سینه فرورفته چیست؟

 

تورم، کبودی و درد از جمله عوارض جانبی و خطرات احتمالی ناشی از جراحی نوک سینه فرو رفته است. بهتر است برای تسریع روند بهبود و پیشیگری از گسترش تورم و کبودی، داروهای تجویز شده را براساس دستورالعمل پزشک مصرف کرده و از کمپرس سرد برای تسکین درد و بهبود تورم استفاده کنید.

 

ممکن است که درد ناشی از جراحی نوک سینه فرورفته حدود 5 الی 7 روز ادامه پیدا کند؛ لذا بهتر است که انجام فعالیت‌های بدنی و ورزش‌های سنگین را به مدت 7 روز متوقف نمایید تا دوران نقاهت بدون اختلال و مشکل سپری شود.

 

پیروی از یک رژیم غذایی سالم و مصرف میوه و سبزیجات تازه باعث تسریع روند بهبود می‌شود.

 

نکته‌ دیگری که در رابطه با جراحی و درمان فرو رفتگی نوک پستان وجود دارد این است که تورم ناشی از جراحی بازسازی نوک سینه باعث می‌شود که نوک سینه در روز‌های اولیه بیش از حد بیرون بیاید. بنابراین بهتر است که یک ماه صبر کنید تا تورم به طور کامل برطرف شده و نتیجه نهایی نمایان شود.

 

استفاده از کرم‌ها و پمادهای ترمیم کنند باعث ناپدید شدن آثار زخم‌ها و بخیه‌های ناشی از جراحی بازسازی نوک سینه می‌شود.

 

منابع

 

https://www.mayoclinic.org/nipple-reconstruction/img-20008505

 

https://www.nbt.nhs.uk/our-services/a-z-services/breast-reconstruction/plastic-surgery-nipple-reconstruction

 

https://www.youtube.com/watch?v=3BunxNvi7fg

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


مطالب مشابه