درمان خانگی منگوله پوستی

تاریخ انتشار: 13 مارس, 2022
150

انواع روش های درمان خانگی منگوله پوستی

 

در ویدئوی بالا انواع روش های درمان خانگی منگوله پوستی آورده شده است.هم چنین پیشنهاد میگردد ویدئوی از بین بردن سریع منگوله پوستی با کرایوتگ را تماشا نمایید.

 

 

۱-درمان منگوله پوستی با سرکه سیب

یک تکه پنبه کوچک رو در سرکه بخیسانید و فشار بدید تا سرکه اضافی ازش خارج بشه. روی منگوله پوستی بگذاریدش، از یک نوار بانداژ برای بستن پنبه استفاده کنید و بگذارید در طی شب روی پوست بمونه. این کار رو روزانه تا سیاه‌ شدن و افتادن منگوله ادامه بدید.

۲-درمان خانگی منگوله پوستی با روغن پونه کوهی و روغن نارگیل:

دو تا سه قطره روغن پونه کوهی رو با چهار تا پنج قطره روغن نارگیل مخلوط کنید. ناحیه ضایعه رو با آب گرم بشویید و مخلوط تهیه شده رو با گوش‌ پاک‌کن روی منگوله بمالید. این عمل رو دو تا سه بار در روز، و تا تیره شدن و افتادن منگوله پوستی ادامه بدید.

۳-درمان خانگی منگوله پوستی با سیر له شده:

این خمیر له شده رو با یک پد پنبه‌ای روی منگوله پوستی بگذارید و با یک نوار بانداژ ببندید و بگذارید در طی شب روی پوست بمونه. این روند رو دو تا سه شب ادامه بدید.

۴-درمان خانگی منگوله پوستی با پوست موز:

ناحیه ضایعه رو بشویید و قسمت کوچکی از پوست موز رو ببرید و سمت سفیده اون رو روی منگوله پوستی قرار بدید و روی اون رو بپوشانید. بگذارید در طی شب روی پوست بمونه. این روند رو شب‌ها ادامه بدید تا منگوله پوستی بیفته.

۵-درمان خانگی منگوله پوستی با  آبلیمو:

ناحیه را بشویید، آب چند لیموی تازه (لیموترش) رو روی پد پنبه‌ای بفشارید. و دو تا سه بار در روز، روی پوست، اعمال کنید.    

 

منگوله پوستی چیست؟

منگوله های پوستی تومورهای خوش خیم و غیر سرطانی پوست هستند. آنها از یک هسته پوست، سلول های عصبی، سلول های چربی و غلاف یا اپیدرمی از الیاف الاستین و کلاژن تشکیل شده اند.

منگوله های پوستی می توانند در مکان های زیر ظاهر شوند:


پلک ها
زیر بغل
زیر نیم تنه
اینگل
قسمت بالای قفسه سینه
گردن

نحوه شکل گیری منگوله های پوستی

 

درمان خانگی منگوله پوستی

 

سطح موی پوست ممکن است صاف یا نامنظم باشد. آنها معمولاً بلندتر از سطح پوست هستند و معمولاً گوشتی یا قهوه ای رنگ هستند. برخی با پایه به پوست می چسبند، در حالی که برخی دیگر مانند لکه های کوچک به پوست متصل می شوند.
منگوله های پوستی مانند یک سر سوزن شروع می شوند. برخی کوچک می مانند و برخی دیگر به تدریج رشد می کنند. قطر آنها بین 2 میلی متر تا 1 سانتی متر و برخی از آنها تا 5 سانتی متر می رسد
.

 

منگوله های پوستی در چه سنی شروع میشوند


منگوله های پوستی افراد در هر سنی و هر نوع بدنی را تحت تاثیر قرار می دهند. و می توانند در هر جایی ظاهر شوند، از جمله صورت، و تقریباً همه در طول زندگی خود یک یا دو منگوله پوستی را تجربه کرده اند
.

 


چه کسانی بیشتر در معرض منگوله های پوستی هستند؟

 

منگوله پوستی


اگر از بین همه افراد این را نگوییم، می توان گفت که بیش از نیمی از آنها در مقطعی از زندگی خود منگوله پوستی داشته اند. اگرچه تومورهای پوستی عموماً اکتسابی در نظر گرفته می‌شوند (به این معنی که در بدو تولد وجود ندارند، اما دیرتر ایجاد می‌شوند) و می‌توانند در هر فردی ظاهر شوند، اکثر افراد در دوران نوجوانی به آن مبتلا می‌شوند. در واقع شیوع آنها در افراد مسن بیشتر است و تا سن 60 سالگی تعداد آنها افزایش می یابد. البته کودکان و نوجوانان نیز ممکن است دچار منگوله های پوستی بخصوص زیر بغل و گردن شوند. منگوله  پوست در افراد دارای اضافه وزن رایج است
.


آیا منگوله های  پوستی خطرناک هستند؟

 

منگوله پوستی درمان خانگی

منگوله های  پوستی جدا از اینکه از نظر ظاهری برای فرد مشکل ایجاد می کنند معمولاً باعث درد یا ناراحتی جسمی نمی شوند. این زائده‌های گوشتی کوچک که روی پوست یافت می‌شوند معمولاً در صورت تحریک مکرر (مثلاً توسط یقه یا نوک کشاله ران) علائم ایجاد می‌کنند. اما مسائل زیبایی و ظاهر ناخوشایند آن‌ها، اصلی‌ترین دلایلی است که افراد مختلف برای از بین بردن منگوله های پوست دارند. گاهی اوقات ممکن است نیاز به برداشتن زگیل از روی پوست باشد زیرا به شدت تحریک شده و قرمز می شود و باعث خونریزی یا تیره شدن پوست و از بین رفتن بافت (نکروز) می شود. گاهی اوقات منگوله های پوستی به دلیل تماس مداوم با لباس، جواهرات، حیوانات خانگی یا کمربند ایمنی می توانند حساس و دردناک شوند. اما به طور کلی، منگوله های پوستی زائده های خوش خیم هستند و بعید است که باعث سرطان شوند.

 

ایا منگوله های پوستی به خودی خود از بین میروند؟


گاهی اوقات نوار پوست می تواند از پوست جدا شود و بدون هیچ درد یا ناراحتی خود به خود بیفتد. این معمولا زمانی اتفاق می‌افتد که یک پرز پوست به طور دائم از ساقه‌اش خم شده باشد و جریان خون به بافت پرز مختل شود
.


منگوله های پوستی چگونه درمان می شوند؟

نکته بسیار مهمی که همیشه باید در نظر داشته باشید این است که منگوله پوستی معمولاً نیازی به درمان ندارد. در واقع، اگر آن زائده های گوشتی شما را آزار نمی دهند، منطقی است که از درمان آن صرف نظر کنید. اما اگر این منگوله ها شما را آزار می دهد، برخی از درمان های خانگی و پزشکی وجود دارد که می توانید برای درمان آنها استفاده کنید:
ناحیه پوست را با نیتروژن مایع منجمد کنید
.
 پوست را با بخاری برقی یا نرم کننده برقی بسوزانید
.
منگوله پوست را با تیغ با یا بدون بیهوشی ببرید
.


آیا کرم خاصی برای رفع منگوله های پوستی وجود دارد؟

 

منگوله های پوستی


در حال حاضر، هیچ کرمی برای درمان  وجود ندارد که از نظر بالینی ثابت شده باشد که به طور موثر منگوله های پوستی را از بین ببرد. زگیل‌های پوستی معمولاً با روش‌های فیزیکی مانند اصلاح یا نخ دندان برداشته می‌شوند، بنابراین از محصولات غیرمجاز مانند کرم‌های رفع زگیل، روغن درخت چای، لاک ناخن، خمیر دندان یا کرم‌های روی درم استفاده کنید. استفاده از مواد موبر برای از بین بردن منگوله های پوست توصیه نمی شود. حتی استفاده آزمایشی از این کرم های تایید نشده می تواند باعث حساسیت پوستی و عوارض جانبی احتمالی شود
.


آیا منگوله های پوست در واژن نیز وجود دارد؟


اگرچه مشاهده توده ای از پوست پوشیده از مخاط مرطوب در واژن یا سایر قسمت های بدن معمول نیست، انواع دیگر پولیپ های خوش خیم می توانند در این نواحی از بدن ایجاد شوند. به عنوان مثال، پولیپ های آلرژیک یا فیبروم های نرم ممکن است روی پوست واژن، دهان و مقعد ایجاد شوند. در واقع، منگوله های پوستی اغلب روی پوست های خشک مانند گردن، زیر بغل و کشاله ران ظاهر می شوند. زگیل تناسلی زائده‌های گوشتی هستند که توسط ویروس
HPV منتقل می‌شوند و از راه جنسی منتقل می‌شوند. اگر زائده‌های گوشتی و گوشت اضافی در ناحیه تناسلی وجود داشته باشد، باید به آن مشکوک شد و بافت لازم برای تشخیص زگیل تناسلی بررسی شود.


علائم منگوله های پوستی

 

منگوله های پوستی خانگی درمان

 

ملانوما یک تومور خوش خیم است، اما سرطان پوست نیست و نمی تواند منجر به سرطان پوست شود. این ضایعات پوستی ابتدا به صورت توده های کوچک و نرم روی پوست ظاهر می شوند. با گذشت زمان، این توده ها در قاعده پوست ظاهر می شوند و رنگدانه می شوند و تکان دادن آنها آسان تر می شود. منگوله های پوستی معمولاً درد ندارند مگر اینکه خیلی محکم کشیده شوند یا به دور پایه بسته شوند.


چه کسانی مستعد ابتلا به منگوله های پوستی هستند؟


منگوله های پوستی ممکن است برای هرکسی اتفاق بیفتد، اما احتمال بروز آن در افرادی با ویژگی های زیر بیشتر است
:
افرادی که اضافه وزن دارند یا چاق هستند

افراد مبتلا به دیابت
زنان باردار که ممکن است به دلیل تغییر شرایط هورمونی و ترشح بیشتر هورمون های رشد باشد
.
فراد آلوده به انواع ویروس پاپیلوما

افراد با غلظت نامتعادل هورمون های جنسی استروئیدی از جمله استروژن و پروژسترون
افرادی که سابقه خانوادگی منگوله های پوستی دارند
افراد مبتلا به فشار خون بالا


روش تشخیص منگوله پوستی


پزشک با یک معاینه ساده می تواند به راحتی منگوله های پوستی را تشخیص دهد. در واقع برای منگوله های پوستی معمولی با مشخصات ذکر شده نیازی به آزمایش نیست. اگر ضایعه پوستی به دلیل ساختار سخت سفت است، رنگ آن با پوست اطراف متفاوت است، بیش از یک رنگ، خونریزی وجود دارد، از پزشک بخواهید که برای تشخیص آن از آزمایشات استفاده کند. اگر تشخیص ضایعه منگوله  دشوار باشد، از آزمایش بیوپسی استفاده می شود که در آن قسمتی از پوست بریده و آزمایش می شود
.


پیشگیری و درمان منگوله پوستی

 

منگوله های پوستی


در حال حاضر هیچ راهی برای جلوگیری از ایجاد منگوله های پوستی وجود ندارد
.
درمان های منگوله پوست شامل موارد زیر است

الکترولیز و سوزاندن منگوله های پوستی توسط پزشک

با استفاده از نیتروژن مایع یا کرایوتراپی پوسته پوسته را منجمد و سپس پاره کنید
گرفتگی عروق تغذیه کندو، در نهایت منجر به از بین رفتن آن می شود
.
با چاقوی جراحی برش دهید


آیا نمونه های پوست دارای منگوله پوستی باید برای نمونه برداری و آزمایش ارسال شوند؟


در بیشتر منگوله های کوچک موجود در افراد، نیازی به ارسال بافت برداشته شده برای معاینه میکروسکوپی یا بیوپسی نیست. اما ارسال برخی توده های بزرگ و نامنظم پس از برداشتن به آزمایشگاه یا پاتولوژیست برای اطمینان از برآمدگی های پوستی خطرناک تر نیاز است. همچنین تاول هایی روی پوست که خونریزی می کنند یا به سرعت تغییر می کنند. نمونه ممکن است برای بررسی پاتولوژیک به آزمایشگاه فرستاده شود. کراتوز سبورئیک در برخی از بیماری های پوستی که شبیه تاول های روی پوست هستند. خال های معمولی زگیل علاوه بر خال های چرب به نام خال لیپوماتیک. اما برخی گزارش ها مبنی بر سرطانی شدن این بافت ها وجود دارد. برخی از سرطان های پوست، مانند کارسینوم سلول بازال، کارسینوم سلول سنگفرشی و سرطان پوست رنگدانه به ندرت ظاهری شبیه به پوست را نشان می دهند
.

 

 

علاوه بر مطالب ذکر شده ، طب سنتی نیز راهکارهایی برای پاک سازی پوست شما دارد که میتوانید در مقاله ی داشتن پوستی صاف و شفاف با طب سنتی مشاهده نمایید.

 

منابع

https://www.youtube.com/

http://drhamidvahidi.com/

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


مطالب مشابه