پوست

لیفت غبغب با نخ:مزایا،معایب،هزینه،ماندگاری

فهرست محتوای مقاله

[para_title]لیفت غبغب با نخ چیست؟[/para_title]

افزایش وزن، چاقی و تغییرات هورمونی باعث ایجاد یک لایه چربی یا پوست اضافه در زیر چانه و ناحیه گردن می‌شود. به این چربی اضافه، غبغب می‌گوییم. یکی از بهترین روش‌ها برای درمان این عارضه، لیفت غبغب با نخ است.

در این روش افراد می‌توانند چربی‌های اضافه را به کمک نخ لیفت حذف کنند. همچنین می‌توان به کمک این روش خط چانه و زیر چانه هر فرد را به شکل دلخواه او در آورد. بنابراین چانه افراد به چیزی که دوست دارند، تبدیل خواهد شد.

درمان غبغب با نخ (که به آن مینی لیفت صورت یا لیفت بخیه نیز گفته می‌شود) یک روش سریع برای سفت کردن و جوان سازی صورت و رفع غبغب است، که البته برای همه مناسب نیست.

در این روش پزشک با قرار دادن نخ مخصوص زیر پوست، پوست آویزان یا جمع شده دز زیر چانه را به سمت بالا می‌کشد و با رفع غبغب صورت فرد زیباتر می‌شود.

 

[para_title]اصطلاح انگلیسی لیفت غبغب با نخ[/para_title]

«chin lift» اصطلاحی است که برای لیفتینگ چانه به کار می‌رود. رفع غبغب با نخ جزو روش‌های جراحی یا «Double Chin Surgery» به شمار می‌رود. double chin thread lift یا PDO thread double chin نسبت به عمل جراحی از حالت تهاجمی کمتری برخوردار است.

از بین بردن غبغب ممکن است به لیفت صورت (face lift) یا لیفت گردن (neck lift) نیز نیاز داشته باشد.

 

[para_title]رفع غبغب با نخ لیفت  برای چه افرادی کاربرد دارد؟[/para_title]

لیفت غبغب

 

بیماران به دلایل مختلفی برای لیفت غبغب با نخ اقدام می‌کنند. گروه‌هایی که در ادامه نام برده‌ایم، می‌توانند به نتایج مطلوبی از این روش برسند.

 • افرادی که غبغب ژنتیکی دارند و نتوانسته‌اند آن را از بین ببرند.
 • افرادی که علی­رغم انجام تمرینات ورزشی و رژیم غذایی، نتوانسته‌اند غبغب را درمان کنند.
 • اشخاصی که قصد دارند فرم خوبی برای چانه خود ایجاد کنند.
 • افرادی که احساس می‌کنند غبغب تأثیر زیادی در زیبایی چهره‌شان گذاشته است و دوست دارند در کوتاه‌ترین زمان ممکن آن را از بین ببرند.
 • افرادی که قصد دارند پوست زیر چانه و گردن خود را تا پیش از ورود به میانسالی سفت کنند. افزایش سن باعث افتادگی بیشتر پوست و چربی‌های صورت می‌شود. به همین دلیل ممکن است ظاهر غبغب نیز به مرور زمان ناخوشایندتر شود.

 

[para_title]درمان غبغب با نخ برای چه کسانی مفید نیست؟[/para_title]

افراد زیر نمی‌توانند نتیجه مطلوبی از لیفت غبغب با نخ به دست آورند.

 • افرادی که مدام در حال کاهش و افزایش وزن هستند.
 • افرادی که در دوران بارداری قرار دارند.
 • اشخاصی که پوست‌های به شدت حساسی دارند.
 • افرادی که قصد دارند بعد از لیفت، وزن خون را کم کنند.
 • افرادی که به بیماری‌های پوستی مبتلا هستند.

البته برخی از موارد بالا موقتی هستند. به عنوان مثال توصیه می‌شود ابتدا بیماران به وزن دلخواه خود برسند و سپس برای لیفت اقدام کنند. چرا که کاهش وزن، خود می‌تواند تا حدی باعث از بین رفتن غبغب شود.

 

[para_title]مراقبت‌ قبل از عمل رفع غبغب با نخ لیفت[/para_title]

لیفت غبغب

 

پیش از لیفت غبغب با نخ باید اقدامات مختلفی را انجام داد. اگر بیمار از داروی خاصی برای پوست خود استفاده می‌کند، باید در مورد آن با پزشک مشورت کند. به طور کلی توصیه می‌شود که بیمار تاریخچه پزشکی خود را به صورت دقیق به پزشک ارائه دهد. با این کار احتمال بروز مشکل یا عوارض جانبی در بیمار کم‌تر می‌شود.

مراقبت‌های قبل از بین بردن غبغب با نخ لیفت عبارتند از؛

 • قطع مصرف الکل از یک هفته پیش از عمل.
 • ترک سیگار و سایر دخانیات از یک هفته قبل از عمل (دخانیات و الکل باعث کاهش آب بدن می‌شوند).
 • مصرف داروهای ضد انعقادی مانند داروهای حاوی آسپرین باید متوقف شود. از این رو بهتر است بیمار با پزشک حوزه مربوطه مشورت داشته باشد.
 • مصرف داروهای رقیق کننده خون مانند ایبوپروفن و نوافن نیز باید محدود شود.

فرد باید در زمان مناسب در کلینیک یا مطب پزشک حاضر باشد. نباید در روز عمل از مواد آرایشی و حتی کرم ضد آفتاب استفاده کرد. در صورت استعمال، پیش از عمل باید آن‌ها را پاک کرد.

 

[para_title]مراحل انجام لیفت غبغب با نخ[/para_title]

اگر لیفت صورت و غبغب با جراحی انجام شود، به بیهوشی عمومی نیاز دارد. اما لیفت غبغب با نخ، با بی‌حسی موضعی نیز امکان پذیر است. البته باز هم انتخاب بین بیهوشی و بی‌حسی به شرایط بیمار وابسته است. در واقع لیفت با نخ بیشتر برای سفت کردن پوست و رفع افتادگی غبغب کاربرد دارد.

بعد از بی‌حسی پزشک با استفاده از یک ‌سوزن نازک یا کانول، نخ را زیر پوست فرد قرار می‌دهد و به لایه درم پوست نفوذ می‌کند. همراه با سوزن، نخ لیفت نیز به زیر پوست می‌رود. بعد از آن پزشک نخ را در جای خود فیکس می‌کند و سوزن را بیرون می‌کشد. نخ مانند بخیه در پوست بیمار باقی می‌ماند. اما بعد از مدتی بیمار متوجه وجود آن در پوست نخواهد شد.

وجود نخ علاوه بر اینکه غبغب را می‌کشد و محکم می‌کند، باعث تحریک تولید کلاژن و بازسازی دوباره پوست می‌شود. پوست نسبت به هر عامل خارجی واکنش‌های ترمیمی نشان می‌دهد. به همین دلیل لیفت با نخ از این جهت نیز کاربرد دارد.

این عمل بین 30 الی 45 دقیقه طول می‌کشد و پس از آن فرد می‌تواند بدون بستری شدن به منزل برود.

 

[para_title]از چه نخی برای لیفت غبغب در این روش استفاده می شود؟[/para_title]

برای انجام این روش امروزه انواع مختلفی از نخ‌ها وجود دارد که با توجه به شرایط و سن بیمار و توقعات او از این عمل توسط پزشک انتخاب می‌شود. در ادامه به معرفی محبوب‌ترین نخ‌ها برای لیفت غبغب با نخ می‌پردازیم.

 

[para_title]نخ های PDO[/para_title]

یک نوع معمول این نخ‌ها که برای از بین بردن غبغب با نخ استفاده می‌شود و مورد تایید پزشکان است نخ‌های پلیمری معروف به PDO است. این جنس نخ به دلیل قابلیت جذب بالایی که دارد و همچنین عدم بروز حساسیت نزد پزشکان محبوب است.

PDO  دارای سه نوع نخ کاگ یک سوزنه یا دو سوزنه است که برای لیفت غبغب استفاده می شود: نخ مونو، نخ دندانه ای و نخ پیچ دار.

 

[para_title]روش کار با نخ  PDO[/para_title]

نخ های PDO مجهز به خارهای کوچک هستند که مانندچرخ دنده‌ها عمل می‌کنند. همانطور که سوزن به آرامی از پوست خارج می‌شود، بخیه در ناحیه مورد عمل صورت می‌گیرد و باعث “جمع شدن” بافت روی نخ می‌شود تا زمانی که نتیجه مورد نظر حاصل شود. می‌توان در صورت نیاز قسمت‌های اضافی نخ را برید.

 

[para_title]نخ‌های پلی لاکتیک[/para_title]

یکی دیگر از نخ‌های مورد استفاده برای لیفت غبغب با نخ، نخ‌های مخصوص و قابل جذب زیستی ساخته شده از پلی لاکتیک اسید (PLLA) است. این نخ نیز چندین سال است که مورد استفاده پزشکان قرار گرفته است.

 

[para_title]مراقبت بعد از عمل[/para_title]

لیفت غبغب

 

بعد از لیفت غبغب با نخ بیمار ممکن است با عوارض داروهای بیهوشی مانند خستگی، گیجی و تهوع و استفراغ روبرو شود. مصرف مایعات رقیق بهترین راه برای خارج کردن این داروها از بدن و بهبود عوارض آن است. البته در صورتی که بیمار تحت بیهوشی عمومی قرار گرفته باشد، باید کم کم مصرف مایعات را شروع کند. سایر اقداماتی که بعد از عمل باید انجام شوند را در ادامه بیان کرده‌ایم.

 • گن بعد از رفع غبغب با نخ: گن برای تثبیت فرم جدید چانه مورد استفاده قرار می‌گیرد. ممکن است پزشک توصیه کند به جای پانسمان یا در کنار آن از گن‌های مناسب برای صورت و غبغب استفاده شود.
 • استفاده از کمپرس یخ به مدت سی دقیقه در روز و تا ۴-۵ روز بعد از لیفت توصیه می‌شود.
 • بهتر است سر همیشه رو به بالا باشد. حتی هنگام خواب نیز سر باید در زاویه ۴۵ درجه نسبت به بدن قرار گیرد.

 

[para_title]توقعات بیمار بعد از عمل[/para_title]

نتایج مورد نظر بعد از لیفت غبغب با نخ نیز قابل مشاهده هستند. اما این نتایج زمانی که کبودی‌ها و تورم از بین برود، بهتر مشخص می‌شوند.

در این روش پوست از طریق تحریک کلاژن‌ها باعث بهبود شکل ظاهری صورت می شود و این اتفاق طی 3-6 ماه بعد از درمان اتفاق می افتد. به همین دلیل نتایج درمان حتی تا ماه‌ها پس از درمان اولیه بهبود می­یابد.

 

[para_title]ماندگاری لیفت غبغب با نخ[/para_title]

این روش یک روش موقت به حساب می‌آید. افراد باید بدانند که نخ‌های مورد استفاده در این روش، بعد از مدتی (سه الی شش سال) جذب می‌شوند. بنابراین احتمال بازگشت به حالت اولیه بعد از این زمان وجود دارد.

اما از آن‌جایی که نخ‌ها سبب افزایش کلاژن‌سازی در پوست شده‌اند این عمل دارای یک اثر ثانویه نیز هست. جوانسازی پوست بر اثر این روش بین 3 تا 6 سال ماندگاری خواهد داشت.

 

[para_title]دوره نقاهت[/para_title]

دوره نقاهت لیفت غبغب با نخ طولانی نیست. اما ممکن است محدودیت‌هایی برای بیمار ایجاد کند. با انجام مراقبت‌ها این محدودیت‌ها در زمان کوتاهی از بین می‌روند. بیماران می‌توانند بلافاصله بعد از ترخیص کارهای سبک خود را از سر بگیرند.

 

[para_title]محدودیت‌های بعد از عمل[/para_title]

لیفت غبغب

 

بعد از لیفت غبغب با نخ بیمار تا چند روز محدودیت‌های بسیاری را در حرکت صورت تجربه خواهد کرد.

 • تا ۲۴ ساعت امکان حرکت صورت به حداقل خود می‌رسد. بنابراین ممکن است بیمار حتی توانایی سخن گفتن به صورت واضح را نداشته باشد. خانواده بیمار باید سعی کنند مانع از فشار روحی و جسمی بر بیمار شوند.
 • استفاده از هر گونه کرم و مواد آرایشی تا ۴۸ ساعت بعد از عمل ممنوع است.
 • تا چند روز بیمار نمی‌تواند با استفاده از نی نوشیدنی بخورد.
 • بیماران تا چند روز توانایی مصرف غذاهای سفت را ندارند. آن‌ها ممکن است در جویدن نیز دچار مشکل شوند. بنابراین باید تا ۱۰ روز تنها از غذاهای آبکی و مایعات استفاده کنند. بعد از آن نیز تا مدتی باید به خوراکی‌های نرم بسنده کنند.
 • جویدن آدامس تا چند هفته بعد از رفع غبغب با نخ لیفت ممنوع است.
 • باید از انجام ورزش‌های سنگین، ماساژ صورت و کشیدن پوست صورت نیز تا دو الی سه هفته خودداری کرد.

 

[para_title]مزایای لیفت غبغب با نخ[/para_title]

چند مزیت مهم رفع غبغب با نخ را در ادامه نام برده‌ایم.

 • یکی از مهم‌ترین مزیت‌های درمان غبغب با نخ لیفت، کم تهاجمی بودن آن است. در واقع این روش در میان تمام متدهای موجود برای از بین بردن غبغب، حداقل تهاجم را دارد.
 • دوره نقاهت لیفت غبغب با نخ کوتاه است. بیمار در کم‌ترین زمان ممکن می‌تواند به نتیجه دلخواه خود برسد. زخم‌های این روش لیفتینگ کم‌تر هستند و با سرعت بیشتری بهبود پیدا می‌کنند. به همین دلیل بیمار حداکثر بعد از دو الی سه هفته می‌تواند زندگی عادی خود را از سر بگیرد.
 • پروسه لیفتینگ با نخ کوتاه است. این عمل نسبت به سایر روش‌ها در زمان کم‌تری انجام می‌شود. بیمار بعد از آن به بستری نیاز ندارد و می‌تواند دوره نقاهت خود را در منزل سپری کند.
 • این روش موقتی است و هر زمان فرد تصمیم بگیرد می‌تواند آن را لغو کند.
 • با افزایش سن تنظیم مجدد نخ‌ها امکان پذیر است.
 • نتیجه حاصل از عمل کاملا طبیعی است.

 

[para_title]عوارض لیفت غبغب با نخ[/para_title]

لیفت غبغب

 

استفاده از نخ لیفت عوارض زیادی ندارد. اما نکته‌ای که باید به آن توجه داشت این است که اثرات لیفت با نخ نسبت به جراحی لیفت صورت و گردن دوام کم‌تری دارد. نتایج رفع غبغب با لیفت ممکن است ۳ الی ۶ سال باقی بماند و بعد از آن احتمال بازگشت غبغب‌ها وجود دارد. البته در صورتی که از رژیم غذایی سالم استفاده شود و فرد تمرین ورزشی داشته باشد، احتمال بازگشت کم‌تر خواهد شد.

عوارض احتمالی این روش عبارتند از؛

 • خونریزی.
 • تورم: اگر این عارضه بیشتر از ۴۸ ساعت ادامه داشته باشد، باید به پزشک خبر داد.
 • کبودی.
 • کمی درد در محل وجود نخ‌ها و زخم‌ها.

 

[para_title]عوارض نادر[/para_title]

برخی از بیماران در صورت عدم توجه به تاریخچه پزشکی یا انتخاب پزشک غیر حرفه‌ای ممکن است با عوارض شدید‌تری در لیفت غبغب با نخ درگیر شوند که در ادامه آن‌ها را بیان کرده‌ایم:

 • واکنش آلرژیک نسبت به نخ‌های موجود در زیر پوست.
 • خونریزی شدیدتر.
 • فرورفتگی یا برآمدگی در محل وجود نخ یا زخم لیفت.
 • جابجایی ناخواسته نخ و ایجاد اثر بر پوست.
 • عفونت.
 • سردردهای مداوم.
 • ترشح مایعات سبز یا قهوه‌ای از جای زخم.
 • تب.

در صورت مشاهده سه عارضه آخر، بیمار حتما باید به صورت اورژانسی به پزشک مراجعه کند.

 

[para_title]هزینه لیفت غبغب با نخ[/para_title]

هزینه رفع غبغب با نخ لیفت متغیر است. اما به طور کلی بیان می‌شود که هزینه آن ۴۰ درصد از هزینه جراحی لیفت صورت را شامل می‌شود. این هزینه در ایالات متحده به طور متوسط ۲۵۵۰ دلار است. از آنجایی که بیماران معمولا بیهوش نمی‌شوند و بعد از انجام عمل نیز نیازی به بستری ندارند، در این هزینه‌ها صرفه جویی می‌کنند. البته ممکن است پزشکان روش‌های درمان مکمل را به بیمار توصیه کنند که آن‌ها نیز هزینه خود را دارند.

تعیین هزینه لیفت غبغب با نخ در ایران به موارد زیر بستگی دارد.

 • اندازه غبغب و ناحیه درمان.
 • شهر و کلینیک محل درمان.
 • پزشک معالج.
 • تجهیزات مورد نیاز برای درمان مانند نوع نخ.

در سال 1400 این هزینه به طور متوسط در ایران حدود 3 تا 4 میلیون تومان بوده است. این مقدار متوسط ممکن است در بازه‌های زمانی مختلف تغییر کند.

 

[para_title]سایر روش‌های درمانی[/para_title]

علاوه برلیفت غبغب با نخ، مسیرهای دیگری نیز برای درمان غبغب وجود دارد که در ادامه ملاحظه میکنید.با مطالعه آن‌ها و کسب اطلاعات دقیق، بهترین روش درمان را برای خود انتخاب نمایید.

 

[main][item src=”https://zibaclick.com/fix-double-chin-with-acupuncture/”]درمان غبغب با طب سوزنی[/item][item src=”https://zibaclick.com/fix-double-chin-traditional-medicine/”]درمان غبغب در طب سنتی[/item][item src=”https://zibaclick.com/eliminate-double-chin/”]روش‌های نوین پزشکی برای رفع غبغب[/item][item src=”https://zibaclick.com/fix-double-chin-with-exercise/”]رفع غبغب با تمارین ورزشی[/item][item src=”https://zibaclick.com/home-remedy-for-double-chin/”]درمان خانگی غبغب[/item][/main]

 

[para_title]سوالات متداول[/para_title]

 

آیا آثار نخ‌ها روی صورت باقی خواهد ماند؟

بعد از رفع غبغب با نخ لیفت آثار محدودی قابل مشاهده است. اما پزشکان حرفه‌ای معمولا کاری می‌کنند که این آثار در نقاطی مانند زیر گردن یا خط رویش مو پنهان شود.

 

آیا لیفت غبغب با نخ دردناک است؟

این عمل تحت بی‌حسی کامل انجام می‌شود. بنابراین درد ندارد. اما بیمار در طول عمل احساس ناخوشایندی خواهد داشت.

 

چه زمانی می‌توان دوباره کار و فعالیت را به صورت عادی را شروع کرد؟

این به نوع شغل و محیط کار فرد بستگی دارد. به طور معمول فرد می‌تواند ظرف 1 روز تا 1 هفته پس از درمان به کار خود برگردد، اما این کار از شغلی به شغل دیگر متفاوت است.

دسته‌ای از مشاغل که به فعالیت زیادی احتیاج ندارند ، می‌توانند طی 1-2 روز پس از لیفت از سر گرفته شوند. اما یک کار سنگین‌تر یا مشاغلی که به تحرک و فعالیت زیادی نیاز دارند، مانند پرستاری یا آموزش شخصی، به مرخصی بیشتری نیاز خواهند داشت.

 

چه زمانی می‌توان بعد از لیفت غبغب با نخ دوش گرفت؟

فرد باید حداقل 12 ساعت پس از عمل از شستن، خیس کردن و لمس غبغب خود خودداری کند. همچنین پس از این مدت تا 3 هفته بعد از عمل نباید بر روی ناحیه عمل شده دستمال بکشد یا آن را ماساژ دهد.

 

بعد از گذشت چه زمانی از عمل فرد می‌تواند آرایش کند؟

پس از 48 ساعت، می‌توان در صورت لزوم آرایش کرد. آرایش به پوشاندن سایر کبودی‌ها نیز کمک می‌کند.

 

چه زمانی بعد از لیفت غبغب با نخ می‌توان دوباره ورزش را از سر گرفت؟

1 هفته پس از لیفت با نخ می‌توان ورزش‌های سبک مانند پیاده‌روی را شروع کرد ، اما هرگونه ورزش که به منطقه تحت درمان فشار بیاورد مانند وزنه برداری و یوگا تا زمان بهبود ممنوع است.

 

چه زمانی می‌توان شنا کرد؟

به صورت کلی تا 12 ساعت بعد از عمل نباید صورت را خیس کرد. اما برای انجام شنا بهتر است فرد تا بهبود کامل بخیه‌ها صبر کند.

 

آیا درمان غبغب با نخ لیفت محدودیت سنی دارد؟

بهتر است این عمل بین 30 تا 50 سالگی فرد انجام شود تا علاوه بر رفع غبغب به جلوگیری از بروز آن و افتادگی پوست در این ناحیه کمک کند.

 

[para_title]منابع[/para_title]

 

https://www.drshilpibhadani.com

https://www.hopkinsmedicine.org

https://www.healthline.com

https://aedit.com

https://www.enrichclinic.com.au

نمایش بیشتر

مقالات مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن

ویزیت رایگان

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید