پوست

زگیل تناسلی مردان : علل، علائم و راه پیشگیری از آن

عارضه زگیل تناسلی مردان

زگیل تناسلی مردان، یک عارضه عفونی شایع و قابل درمان است. ابتلا به این عارضه، با ایجاد برجستگی‌های نرمی توأم است که در ناحیه تناسلی آقایان پدیدار شده و گاه ممکن است با مشکلاتی مانند احساس خارش، درد و ناراحتی توأم باشد. زگیل ناحیه تناسلی مردان، در اصل، نوعی بیماری مقاربتی است که بر اثر انتقال برخی گونه‌های کم‌خطرِ ویروس پاپیلوم انسانی(HPV) پدیدار می‌شود. ابتلا به انواع پر خطر این ویروس، ممکن است با ایجاد سرطان دستگاه تناسلی همراه باشد.

ابتلا به ویروس HPV، یکی از متداول‌ترین انواع بیماری‌های مقاربتی در مردان و زنانی است که از نظر جنسی فعال هستند. گفتنی است که مراجعه به موقع به پزشک متخصص و استفاده از داروها و روش‌های درمانی مناسب، به‌سادگی می‌تواند این عارضه را بهبود بخشد.

اصطلاح زگیل تناسلی به انگلیسی

این عارضه در زبان انگلیسی با اصطلاح genital warts شناخته می‌شوند. این عارضه بر اثر انتقال ویروس HPV  و از طریق فعالیت‌های جنسی بروز می‌کند. این ویروس، 100 نوع متفاوت دارد که فقط 40 نوع آن منجر به زگیل تناسلی در مردان می‌شود.

ابتلا به زگیل تناسلی آقایان در چه افرادی بیشتر مشاهده می‌شود؟

زگیل تناسلی مردان

تمام مردان در طول حیات جنسی خود در خطر ابتلا به ویروس HPV قرار دارند. با وجود این، این عارضه در این دسته از افراد شایع‌تر است:

 • افرادی که در گروه سنی 30 سال یا کمتر هستند.
 • افرادی که سیگار می‌کشند.
 • افرادی که دستگاه ایمنی ضعیفی دارند.
 • افرادی که در کودکی مورد سوء‌استفاده جنسی قرار گرفته‌اند.
 • کودکانی که از مادران مبتلا به زگیل تناسلی متولد شده‌اند.

نشانه‌های زگیل تناسلی مردان

نشانه زگیل تناسلی مردان

این عارضه، ممکن است بدون هیچ نشانه‌ای پدیدار شود. در مواردی هم ابتلا به بیماری زگیل تناسلی در مردان با ظاهر شدن زائده‌های گوشتی ریز و درشتی همراه خواهد بود که در ناحیه دستگاه تناسلی یا اطراف آن ایجاد می‌شوند. از نشانه‌های شایع این عارضه که مانند عوارض ناشی از زگیل تناسلی زنان است، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • احساس خارش
 • احساس سوزش
 • رطوبت و ترشح در ناحیه تناسلی آقایان
 • خونریزی
 • درد
 • مسدود کردن مجاری ادرار (در صورتی که زگیل تناسلی مردان در مجاری ادرار به‌وجود آمده باشد.)

انواع HPV در مردان

انواع زگیل تناسلی مردان

ویروس HPV در مردان می‌تواند به صورت خوشه‌ای یا تکی پدیدار شود و ممکن است به شکل یک برآمدگی نرم و گوشتی، یا شبیه گل‌کلم باشد. به‌طور معمول، رنگ زگیل‌ها با پوست اطراف آن‌ها تفاوت دارد و اندکی تیره‌تر یا روشن‌تر است.

در اغلب موارد، این عارضه  بسیار ریز و کوچک است و با چشم غیرمسلح دیده نمی‌شود. زگیل تناسلی در مردان، علاوه بر ناحیه تناسلی، می‌تواند در بخش‌های گوناگونی از بدن مانند لب، دهان، زبان یا گلوی مردانی ظاهر شود که رابطه جنسی دهانی برقرار کرده‌اند. انواع زگیل تناسلی در آقایان عبارتند از:

–           زگیل آلت تناسلی

–           زگیل کیسه بیضه

–           زگیل کشاله ران

–           زگیل ران‌ها

–         زگیل داخل یا اطراف مقعد

زگیل تناسلی خفیف در مردان

زگیل تناسلی خفیف در مردان با احساس خارش و سوزش همراه نبوده و تنها در صورت خراشیده شدن، ایجاد ناراحتی خواهد کرد.

زگیل تناسلی در مردان مجرد

زگیل‌های تناسلی مردان مجرد نیز در نواحی آلت تناسلی، کیسه بیضه، دهانه و داخل مقعد دیده می‌شوند.

دلایل بروز زگیل تناسلی مردان

به‌طور کلی، می‌توان گفت که بیماری زگیل تناسلی در مردان با برقراری رابطه جنسی از طریق دهان، دخول به واژن و مقعد انتقال می‌یابد. ابتلا به ویروس HPV، ممکن است به مدت چند هفته یا حتی چند ماه نهفته بوده و پس از گذشت مدتی به صورت زگیل آلت تناسلی مردان ظاهر شود.

اغلب انواع ویروس HPV، بی‌خطر بوده و ایجاد زگیل نمی‌کنند. این در حالی است که تعداد معدودی از آن‌ها باعث ایجاد زگیل می‌شوند. ویروس HPV، به‌شدت مسری است و از طریق تماس پوستی انتقال می‌یابد و از انواع بیماری‌های مقاربتی به‌شمار می‌رود.

ابتلا به این ویروس، به قدری شایع است که مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها (CDC) از آن به‌عنوان متداول‌ترین نوع بیماری‌های مقاربتی یاد کرده و اظهار می‌کند که اغلب افرادی که از نظر جنسی فعال هستند، به احتمال قوی، در مقاطعی از زندگی خود به این ویروس مبتلا می‌شوند.

عوارض

برخی انواع زگیل تناسلی مردان ممکن است در به‌وجود آمدن سرطان آلت مردانه یا مقعد موثر باشد. هر دو بیماری ذکر شده، از انواع نادر سرطان هستند که در آقایان دارای سیستم ایمنی سالم، به‌ندرت دیده می‌شود. خطر ابتلا به سرطان مقعد در مردان همجنس‌گرا و دو جنسی، تا 17 برابر بیشتر از مردانی است که تنها با زنان رابطه جنسی برقرار می‌کنند. زگیل‌های ایجاد شده در ناحیه گلو، زبان و لوزه‌ها نیز از انواع عفونت‌های ویروسی ناشی از HPV به‌شمار رفته و ممکن است سرطان‌زا باشند. در حقیقت، این‌ها شایع‌ترین انواع سرطان در مردان به شمار می‌روند.

روش تشخیص

برای تشخیص این بیماری، لازم است فرد به پزشک مراجعه کرده و با او مشورت کند. استفاده از روش مولکولی و ژنوتایپینگ، از دقیق‌ترین روش‌های تشخیص زگیل تناسلی مردان به‌شمار می‌رود. به علاوه، روش‌های دیگری مانند REAL TIME PCR هم وجود دارند که به کمک آن‌‌ها می‌توان این عارضه را در آقایان شناسایی کرد.

روش پیشگیری

پیشگیری زگیل تناسلی مردان

برای پیشگیری از ابتلا به زگیل آلت تناسلی مردان، پیشنهاد می‌شود که آقایان و پسران جوان، پیش از آغاز فعالیت جنسی، در فاصله سنین 9 تا 45 سالگی، واکسن ویژه مقابله با ویروس HPV را تزریق کنند. در واقع، تزریق واکسن گارداسیل (Gardasil)، گارداسیل 9 (Gardasil 9) و واکسن سرواریکس (Cervarix) از اصلی‌ترین روش‌های پیشگیری از این بیماری به‌شمار می‌رود. هر دوی این واکسن‌ها از بروز انواع سرطان‌های مرتبط با HPV جلوگیری می‌کنند. واکسن‌های یادشده، بسته به سن مصرف‌کننده، ممکن است در دو یا سه نوبت به او تزریق شوند.

استفاده از کاندوم یا سد دهانی (dental dam) نیز از دیگر روش‌هایی است که خطر ابتلا به زگیل ناحیه تناسلی در مردان را کاهش می‌دهد. ایجاد یک مانع محافظت‌کننده فیزیکی، از نکات مهمی است که از انتقال این ویروس جلوگیری می‌کند. توجه به این نکته ضروری است که در صورت ابتلا به عارضه زگیل ناحیه تناسلی بانوان، فرد باید شریک جنسی خود را از موضوع مطلع کرده و با در نظر گرفتن موازین احتیاطی، از وی محافظت کند.

 

سوالات متداول

زگیل تناسلی در مردان به چه شکلی است؟

زگیل تناسلی آقایان، گاه به صورت یک زائده گوشتی و برجسته و گاه به صورت مجموعه‌ای از زوائدِ به هم چسبیده پدیدار می‌شود. رنگ این زگیل‌ها با پوست نواحی اطراف آ‌ن‌ها تفاوت دارد.

ویروس HPV در مردان باعث نازایی می‌شود؟

وجود هرگونه عفونت یا عامل ایجادکننده آن در دستگاه تناسلی، ممکن است بر قدرت باروری مردان تأثیر بگذارد. زگیل ناحیه تناسلی نیز از جمله عواملی است که می‌تواند مایع منی را به ویروس آلوده کرده و کیفیت اسپرم را کاهش دهد.

نمایش بیشتر

مقالات مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن

ویزیت رایگان

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید