پوست

رفع تیرگی قوزک پا در یک هفته در طب سنتی

فهرست محتوای مقاله

رفع تیرگی قوزک پا در یک هفته

پوست قوزک پا نسبتا حساس است و به همین دلیل احتمال سیاهی و زبر شدن آن وجود دارد. این موضوع باعث از بین رفتن زیبایی ظاهر پاها می‌شود. علاوه بر درمان های پزشکی سیاهی قوزک پا، روش‌های دیگری نیز برای درمان این عارضه وجود دارد که از این میان می توان به درمان خانگی سیاهی قوزک پا اشاره کرد.

روش های خانگی مانند استفاده از لیمو، آلوئه ورا، سیب زمینی و … می‌تواند به بهبود این عارضه و درمان کامل آن کمک کند. در این مقاله به ارائه این راهکارهای رفع تیرگی قوزک پا در یک هفته را بررسی خواهیم کرد.

رفع تیرگی قوزک پا در یک هفته با لیمو

لیمو جزو بهترین مواد طبیعی برای سفید کردن نقاط تیره پوست شناخته می‌شود. این ماده برای رفع سیاهی قوزک پا نیز کاربرد دارد. لیمو دارای خاصیت‌های لایه بردار، ضد عفونی کننده و روشن کننده پوست است. به همین دلیل با استعمال آن روی نواحیه تیره بدن مانند قوزک پا می‌توان تیرگی را تا حد زیادی از بین برد.

روش استفاده از لیمو برای رفع تیرگی قوزک پا

برای استفاده از این متد درمان خانگی سیاهی قوزک پا، دو راه‌کار وجود دارد. اول اینکه آب یک لیموی تازه گرفته شود. سپس باید پنبه را به آن آغشته کرد و روی ناحیه تیره قوزک پا مالید. روش دوم این است که لیمو تکه تکه شود و یک برش از آن روی ناحیه تیره مالیده شود. در هر صورت فرد باید چند دقیقه این کار را ادامه دهد تا قسمت تیره قوزک پا به آن آغشته شود. لیمو باید حدود نیم ساعت روی پوست باقی بماند و سپس با آب ولرم شسته شود. مشاهدات نشان داده است که انجام این کار دو بار در طول روز باعث می‌شود تیرگی پوست قوزک پا در یک هفته بهبود پیدا کند.

آلوئه ورا برای رفع تیرگی قوزک پا در یک هفته

 

رفع تیرگی قوزک پا در یک هفته در طب سنتی با آلوئه ورا
رفع تیرگی قوزک پا در یک هفته در طب سنتی با آلوئه ورا

 

آلوئه ورا در بسیاری از درمان‌های خانگی مشکلات پوستی از جمله درمان سیاهی قوزک پا، نقش مهمی دارد. ژل این گیاه از قدیم برای روشن کردن پوست تیره کاربرد داشته است. این روش برای افرادی که قوزک پای آن‌ها هم تیره و هم زبر است، انتخاب مناسبی است.

روش استفاده از آلوئه ورا

استفاده از این روش برای درمان خانگی سیاهی قوزک پا بسیار ساده است. تنها به یک تکه آلوئه ورا نیاز است. باید لایه رویی برگ را برداشت تا بتوان ژل‌ها را روی ناحیه تیره مالید. این کار باید چند دقیقه انجام شود تا تیرگی قوزک پا به صورت کامل به آلوئه ورا آغشته باشد. بعد از آن ژل باید به مدت نیم ساعت روی ناحیه باقی بماند و سپس با آب ولرم شسته شود. برای نتیجه سریع‌تر بهتر است این کار به صورت روزانه تکرار شود.

رفع تیرگی قوزک پا در یک هفته با شیر و آرد برنج

شیر دارای خاصیت‌های پاک کننده، رطوبت رسان و روشن کننده برای پوست است. ترکیب آن با آرد برنج قدرتمندتر خواهد بود و می‌تواند برای تیرگی قوزک پا مناسب باشد.

روش استفاده از شیر و آرد برنج

برای استفاده از این درمان خانگی سیاهی قوزک پا باید سه قاشق غذاخوری شیر را با یک قاشق غذاخوری آرد برنج مخلوط کرد. این مخلوط باید به شکل یک خمیر غلیظ و یکدست باشد. خمیر باید به مدت ده دقیقه روی پا ماساژ داده شود. بعد از اینکه خمیر روی پا خشک شد، باید آن را با آب ولرم شست. انجام این کار سه الی چهار بار در هفته توصیه شده است.

رفع تیرگی قوزک پا در یک هفته با سیب زمینی

سیب زمینی و آب آن مواد مفید دیگری برای از بین بردن تیرگی ناحیه قوزک پا هستند. برای تهیه آب سیب زمینی هم می‌توان از آبمیوه گیری استفاده کرد و هم اینکه آن را رنده کرد و فشار داد. بعد از آن آب سیب زمینی خارج می‌شود. به کمک صافی نیز می‌توان تفاله‌ها را از آب سیب زمینی جدا کرد و آن را مورد استفاده قرار داد. سپس باید قسمت تیره پا را به آب سیب زمینی آغشته کرد. بعد از ۱۵ دقیقه که آب سیب زمینی روی این قسمت باقی ماند و خشک شد، می‌توان آن را شست.

رفع تیرگی قوزک پا در یک هفته با آب خیار

خیار نیز می‌تواند جزو روش‌های درمان گیاهی سیاهی قوزک پا به شمار رود. خاصیت خیار معمولا برای از بین بردن تیرگی زیر چشم مورد توجه قرار می‌گیرد. اما استفاده از آن برای بهبود سیاهی قوزک پا نیز کاربرد دارد. این ماده دارای آنتی اکسیدان است و می‌تواند سلول‌های مرده پوست را از بین ببرد. علاوه بر آن رطوبت مورد نیاز پوست را تأمین می‌کند و می‌تواند چروک‌های ایجاد شده روی قوزک پا را از بین ببرد. بنابراین جزو روش‌های مناسب درمان خانگی سیاهی قوزک پا به شمار می‌رود.

روش استفاده از خیار

افراد هم می‌توانند خیار را رنده کنند و آب آن را روی تیرگی قوزک پای خود بمالند. هم اینکه می‌توانند خیار را حلقه حلقه کنند و آن را روی ناحیه تیره قرار دهند. در هر دو حالت، خیار باید ۱۰ تا ۱۵ دقیقه روی پوست باقی بماند. سپس با آب ولرم شسته شود. این کار باید به صورت روزانه انجام شود.

رفع تیرگی قوزک پا در یک هفته با بادام و عسل

رفع تیرگی قوزک پا با عسل

در این متد درمان خانگی سیاهی قوزک پا می‌توان به جای عسل از شیر نیز استفاده کرد. بادام تأثیر بسیاری در روشن کردن پوست قوزک پا دارد. این ماده سرشار از ویتامین E است. برای استفاده از آن لازم است که بادام به خمیر تبدیل شود. برای این کار هم می‌توان بادام را آسیاب کرد و سپس با کمی آب مخلوط نمود. بعد از آن یک قاشق عسل باید به آن اضافه شود. سپس مچ پا و ناحیه تیره را به صورت کامل به این محلول آغشته کرد. این ترکیب باید یک شب روی پوست باقی بماند. برای این کار می‌توان روی قوزک پا را پانسمان کرد یا جوراب مناسب پوشید. صبح باید پا را با آب سرد شست. برای اینکه نتایج بعد از چند روز ظاهر شوند، لازم است که این کار را به صورت روزانه تکرار کرد.

رفع تیرگی قوزک پا در یک هفته با چوب صندل و گلاب

چوب صندل را می‌توان از عطاری‌های معتبر تهیه کرد. چوب صندل و گلاب هر دو برای روشن کردن پوست کاربرد دارند. ترکیب این دو ماده باهم علاوه بر روشن کردن پوست باعث رطوبت رسانی و حذف سلول‌های مرده نیز می‌شود. به همین دلیل می‌تواند در بهبود ظاهر قوزک پا نقش داشته باشد.

روش استفاده از گلاب و چوب صندل

برای این روش درمان خانگی سیاهی قوزک پا تنها کافی است که ۲ قاشق غذاخوری گلاب با دو قاشق غذاخوری پودر چوب صندل ترکیب شود. این ترکیب باید به یک خمیر کاملا غلیظ تبدیل شود. بعد از آن باید به آرامی به مدت ده دقیقه روی قوزک پا ماساژ داده شود. سپس باید اجازه داد که خمیر روی پا خشک شود و بعد باید آن را شست. این کار باید به صورت روزانه تکرار شود تا تأثیر مطلوب داشته باشد.

رفع تیرگی قوزک پا در یک هفته با جوش شیرین

بدیهی است که لایه بردار قدرتمندی مانند جوش شیرین جزو روش‌های درمان خانگی سیاهی قوزک پا قرار دارد. لایه برداری مهم‌ترین دلیلی است که باعث می‌شود جوش شیرین قوزک پا را روشن‌تر کند. برای استفاده از این روش تنها کافی است دو قاشق غذاخوری جوش شیرین با یک قاشق غذاخوری آب ترکیب شود تا یک خمیر غلیظ اما یکدست ایجاد شود. سپس باید ناحیه تیره قوزک پا را به صورت کامل به جوش شیرین آغشته کرد. بعد از آن باید ۱۰ دقیقه منتظر ماند و سپس آن را شست. تکرار این روش به صورت روزانه برای نتیجه بهتر الزامی است.

در صورتی که فرد برای اولین بار است که از جوش شیرین استفاده می‌کند، بهتر است ابتدا آن را امتحان کند. برای امتحان باید مقداری از خمیر را روی ناحیه محدودی از پوست بازو یا پا مالید. در صورتی که واکنش‌های حساسیت‌زا تا ۲۴ ساعت مشاهده نشوند، می‌توان از آن در سطح گسترده‌تر استفاده کرد. به طور کلی توصیه می‌شود افرادی که پوست حساسی دارند یا از بیماری‌های پوستی رنج می‌برند از درمان خانگی سیاهی قوزک پا با جوش شیرین خودداری کنند.

استفاده از کشک برای رفع تیرگی قوزک پا در طب سنتی

کشک یک مرطوب کننده قوی و خوب است. اما خیلی از افراد نمی‌دانند که کشک ترش می‌تواند به روشن شدن رنگ پوست فرد نیز کمک کند. برای استفاده از این روش فرد باید یک قاشق چایخوری سرکه و آرد گرم را به کشک ترش اضافه کند و سپس مخلوط به دست آمده را روی قوزک پا بمالد. پس از 15 دقیقه آن را با آب گرم بشوید و خشک کند.

این کار را می‌تواند به صورت روزانه یا یک روز در میان تا رسیدن به نتیجه مطلوب ادامه دهد.

رفع تیرگی قوزک پا در یک هفته با گلیسیرین

گلیسیرین نیز ماده دیگری است که می‌تواند برای از بین بردن تیرگی قوزک مناسب باشد. احتمال دارد که استفاده از این گیاه باعث واکنش‌های آلرژیک شود. به همین دلیل افرادی که قبلا از آن استفاده نکرده‌اند، باید ابتدا آن را امتحان کنند. روش امتحان گلیسیرین نیز مانند جوش شیرین است.

برای دریافت بهترین نتیجه از درمان خانگی سیاهی قوزک پا با گلیسیرین بهتر است آن را با گلاب ترکیب کرد. یک قاشق غذاخوری گلاب باید با یک قاشق غذاخوری گلیسیرین ترکیب شود. بعد از اینکه خوب مخلوط شدند، باید ترکیب را روی ناحیه تیره مالید. بعد از گذشت یک ساعت می‌توان آن را با آب ولرم شست. این کار باید حداقل پنج بار در هفته انجام شود تا نتیجه مناسب داشته باشد.

رفع تیرگی قوزک پا در یک هفته با بلغور جو دوسر

جو دوسر اگر با عسل ترکیب شود می‌تواند یک محلول لایه بردار عالی باشد که باعث درمان سیاهی قوزک پا می‌شود. برای استفاده از این روش باید جو دوسر را آسیاب کرد تا به پودر تبدیل شود. سپس باید آن را با یک یا دو قاشق چایخوری عسل ترکیب کرد. سپس ترکیب را روی ناحیه تیره پوست قوزک پا مالید و چند دقیقه منتظر ماند. در این مدت لایه‌برداری پوست انجام می‌شود. در مرحله بعد باید ترکیب را با آب ولرم از روی پوست پاک کرد. بهتر است بعد از شستن، مقداری مرطوب کننده روی پوست مالیده شود. این کار را نیز باید به صورت روزانه تکرار کرد.

روغن‌های گیاهی مناسب برای رفع تیرگی قوزک پا در طب سنتی

روغن های گیاهی برای درمان سیاهی قوزک پا

برخی از روغن‌های گیاهی نیز می‌توانند یک راهکار مناسب برای درمان خانگی سیاهی قوزک پا باشند. در ادامه به روغن‌های مفید برای درمان این عارضه اشاره کرده‌ایم.

روغن نارگیل برای رفع تیرگی قوزک پا در طب سنتی

این روغن از ویتامین E و اسیدهای چرب ضروری برای پوست تشکیل شده‌اند. این مواد رطوبت مورد نیاز پوست را تأمین می‌کند و تیرگی و آسیب دیدگی موجود در آن را از بین می‌برد. روغن نارگیل باید به آرامی و  به مدت ۱۵ دقیقه روی قوزک پا ماساژ داده شود. سپس باید با یک صابون ملایم و آب ولرم شسته شود. انجام این کار به صورت روزانه باعث می‌شود بعد از چند روز نتایج اولیه مشاهده شوند.

روغن کرچک برای رفع تیرگی قوزک پا در طب سنتی

از دیگر روغن‌های گیاهی مفید برای درمان خانگی سیاهی قوزک پا، روغن کرچک است. این روغن تولید ملانین بیش از حد در ناحیه را کاهش می‌دهد و مواد مغذی مورد نیاز را به آن می‌رساند. این موضوع باعث روشن‌تر شدن رنگ پوست قوزک پا و از بین رفتن زبری آن خواهد شد. برای استفاده از این روغن باید هر شب ده دقیقه آن را روی قسمت تیره پا ماساژ داد. سپس باید جوراب پوشید که تا صبح روی پا باقی بماند. صبح نیز باید روغن را با آب ولرم شست و نیازی به صابون ندارد. برای نتیجه بهتر لازم است این کار روزانه انجام شود.

کره کاکائو برای رفع تیرگی قوزک پا در طب سنتی

این ماده را نیز می‌توان جزو روش‌های درمان خانگی سیاهی قوزک پا به شمار آورد. کره کاکائو برای افرادی که پوست خشکی دارند، بهترین انتخاب است. تنها کافی است که مقداری از آن را به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه روی قوزک پا ماساژ داد. سپس باید آن را شست. نکته‌ای که افراد دارای قوزک پای تیره باید به آن توجه داشته باشند این است که حتما کره کاکائو را از مراکز معتبر تهیه کنند تا به اصالت آن اطمینان داشته باشند.

روغن ویتامین E

این روغن جزو انواع درمان گیاهی سیاهی قوزک پا نیست؛ اما می‌تواند جزو راهکارهای مناسب برای درمان خانگی این مشکل باشد. برای تأثیر بیشتر می‌توان به آن شکر اضافه کرد. شکر خاصیت لایه برداری و روشن کنندگی برای پوست دارد.

برای استفاده از این روش لازم است یک قاشق غذاخوری شکر با یک قاشق غذاخوری روغن ترکیب شود. این ترکیب باید هر شب به مدت ده دقیقه روی قوزک پا ماساژ داده شود. صبح روز بعد نیز می‌توان آن را شست.

کرم رفع سیاهی قوزک پا

استفاده از کرم برای رفع سیاهی قوزک پا نیز از دیگر روش‌هایی است که برخی از افراد مورد استفاده قرار می‌دهند. البته باید به این نکته توجه داشت که برندهای مختلف معمولا کرم‌هایی برای روشن کردن پوست تولید می‌کنند. معمولا در بازار نمی‌توان کرمی که مخصوص رفع تیرگی قوزک پا باشد را پیدا کرد. این کرم‌ها وظیفه لایه‌برداری و رطوبت‌رسانی را انجام می‌دهند. همچنین برای نتیجه بهتر درمان خانگی سیاهی قوزک پا ممکن است روشن کننده نیز باشند. برای انتخاب بهترین برند کرم رفع تیرگی قوزک پا می‌توانید با متخصصین پوست یا داروسازان مشورت کنید.

راه‌های پیشگیری از سیاهی قوزک پا

 

اگرچه رفع سیاهی قوزک پا در خانه امکان‌پذیر است اما در صورت عدم رعایت برخی نکات امکان بازگشت آن وجود دارد. این نکات عبارتند از:

  • پاکسازی، مرطوب سازی و محافظت از پوست قوزک پا می تواند به مرور زمان لکه‌های تیره پوست را کاهش دهد و در عین حال پوست را نیز سالم نگه دارد.
  • استفاده از روغن‌های آب‌رسان مانند آلوئه ورا و نارگیل به صورت روزانه.
  • لایه برداری و اسکراب کردن پوست قوزک پا که موجب از بین رفتن سلول‌های مرده پوست و جلوگیری از تجمع آن­ها می‌شود. بهتر است فرد این کار را یک تا دوبار در هفته انجام دهد.
  • مرطوب نگه داشتن پوست با کرم‌های مرطوب‌کننده.

 

آیا روش‌های درمان خانگی سیاهی قوزک پا کارساز هستند؟

بله این روش‌ها به مرور باعث روشن شدن پوست قوزک پا می‌شوند. البته اینکه مدت زمان تأثیر آن‌ها چقدر باشد، به نوع پوست، میزان تیرگی قوزک پا و روشی که استفاده شده است، بستگی دارد.

کدام روش برای درمان سیاهی قوزک پا بهتر است؟

هر شخص ممکن است از یک روش خاص برای درمان سیاهی قوزک پا جواب بگیرد. به همین دلیل توصیه می‌شود که همه روش‌ها مورد استفاده قرار گیرند.

آیا می‌توان همزمان از چند روش رفع سیاهی قوزک پا در خانه استفاده کرد؟

 

بله. انجام روش‌ها باهم تضادی ندارد. احتمال اینکه انجام دو یا سه روش به صورت همزمان باعث شود تیرگی سریع‌تر از بین برود، وجود دارد.

 

نمایش بیشتر

مقالات مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن

ویزیت رایگان

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید