پوست

راهنمای جامع رفع تیرگی زیر بغل در خانه

 روش‌های رفع تیرگی زیر بغل در خانه

تیرگی زیر بغل برای بسیاری از افراد باعث خجالت می‌شود. حتی ممکن است آن‌ها را از پوشیدن لباس‌های آستین حلقه‌ای و تاپ و… باز دارد. روش‌های درمان خانگی سیاهی زیر بغل می‌تواند این مشکل را تا حد زیادی حل کند. روش‌های خانگی برای درمان سیاهی زیر بغل متنوع هستند. بسیاری از آن‌ها را می‌توان با استفاده از موادی که در خانه یافت می‌شود، انجام داد. بنابراین حتی نیازی نیست وسیله اضافه‌ای تهیه کنید. در کنار روش‌های خانگی، درمان‌های نوین پزشکی نیز برای رفع سیاهی و تیرگی زیربغل وجود دارند که می‌توانید درمقاله‌ای جداگانه مطالعه نمایید.

لازم به ذکر است که روش‌های رفع سیاهی زیر بغل در خانه معمولا طبیعی هستند. به همین دلیل تمام افراد در سنین مختلف می‌توانند از آن استفاده کنند. حتی ارتباطی به جنسیت نیز ندارد. اما برخی از موادی که برای این کار استفاده می‌شود، ممکن است برای برخی از گروه‌های خاص مناسب نباشد. در مورد محدودیت‌های هر روش توضیح داده خواهد شد. انجام همزمان چند روش با هم توصیه نمی‌شود.

ویدئوی زیر را تماشا کنید تا با سه روش سریع درمان خانگی سیاهی زیر بغل آشنا شوید.در ادامه نیز به تشریح کامل درمان خانگی سیاهی زیر بغل می‌پردازیم.

 

 

سفید شدن زیر بغل با سیب زمینی

سیب زمینی در همه خانه‌ها یافت می‌شود . این محصول می‌تواند روش مناسبی برای درمان خانگی سیاهی زیر بغل باشد. تنها کافی است که سیب زمینی رنده شود. سپس باید آب آن را جدا کرد. برای این کار می‌توان از صافی استفاده کرد. اما حتی اگر سیب زمینی‌های رنده شده کمی با دست فشار داده شوند، آب آن‌ها جدا خواهد شد.

بعد از آن باید دستمالی را به آب سیب زمینی آغشته کرد و آن را به زیر بغل مالید. البته این کار را با دست نیز می‌توان انجام داد. باید اجازه داد که حدود ده دقیقه آب سیب زمینی روی پوست زیر بغل باقی بماند. بعد از این مدت کوتاه باید آن را با آب ولرم یا خنک شست.

تکرار این روش برای رفع سیاهی زیر بغل در خانه یک الی دوبار در هفته کافیست و تقریبا هیچ نوع عارضه‌ای در بر ندارد.

 

رفع تیرگی زیر بغل در خانه با جوش شیرین

درمان سیاه شدن زیر بغل

 

جوش شیرین یک لایه بردار طبیعی و ایده آل است که هرچند مصرف خوراکی آن مضرات بسیاری دارد، اما استعمال آن روی پوست می‌تواند یک روش درمان خانگی سیاهی زیر بغل به شمار آید. یکی از روش‌های مصرف این ماده ترکیب آن با لیمو است.

 

طریقه مصرف جوش شیرین

به منظور رفع سیاهی زیر بغل در خانه در این روش ابتدا فرد باید یک قاشق غذاخوری جوش شیرین را  با یک قاشق غذاخوری آب لیمو ترکیب کند. سپس باید آن را به مدت ۵ دقیقه روی ناحیه تیره بگذارد. در نهایت نیز باید با آب ولرم آن را بشوید. استفاده از مرطوب کننده یا نرم کننده بعد از شستشو توصیه شده است.

انجام این کار سه الی چهار بار در هفته کفایت می‌کند.

روش دیگر آن است که جوش شیرین و گلاب را با هم طوری مخلوط کرد که یک خمیر به دست آید. سپس مایع به دست آمده را باید به ناحیه زیر بغل مالید. و پس از 10 دقیقه باید آن را با آب گرم شست. سپس بازوها را خشک کرد. این کار را تا زمانی که زیر بغل روشن شود باید ادامه داد. بهتر است این عمل 2 بار در هفته تکرار شود.

 

سفید شدن زیر بغل با خیار

رفع سیاه شدن زیر بغل با خیار

استفاده از برش‌های خیار نیز می‌تواند روشی ساده و کاربردی برای درمان خانگی سیاهی زیر بغل باشد. خیار مزیت‌های بسیاری برای پوست دارد. به همین دلیل ماسک‌های متنوعی می‌توان با استفاده از آن ساخت و استفاده کرد.

در این روش باید ابتدا خیار به برش‌های دایره‌ای تقسیم شود. سپس این برش‌ها باید روی ناحیه تیره زیر بغل قرار گیرد. بعد از ده دقیقه باید برش‌های خیار را برداشت و زیر بغل را با آب خنک شست.

همچنین می‌توان مقداری از خیار را رنده کرده و از آب آن استفاده کرد. به این صورت که چند قطره آب لیمو و مقداری زردچوبه (به اندازه کافی برای تهیه خمیر) به آن اضافه کرد. سپس خمیر را  به زیر بغل مالید، نیم ساعت صبر کرد و سپس آن را شست.

در صورتی که این روش هر روز به شکل منظم انجام شود، می‌تواند بهترین نتیجه را به دنبال داشته باشد.

 

سفید کردن زیر بغل در خانه با سرکه سیب

سرکه سیب می‌تواند سلول‌های مرده پوست را از بین ببرد، همچنین باعث بسته شدن منافذ پوست ‌شود و در رفع تیرگی نواحی مختلف مانند زیر بغل نقش داشته باشد. به خاطر خاصیت اسیدی سرکه سیب، بهتر است به صورت مستقیم روی پوست استعمال نشود. همچنین در صورت وجود زخم یا سوختگی باید تا زمان بهبود صبر کرد.

 افرادی که بیماری‌های پوستی خاص دارند، می‌توانند از سرکه سیبی که با آب رقیق شده است برای درمان خانگی سیاهی زیر بغل استفاده کنند.

برای استفاده از سرکه سیب تنها کافی است یک الی دو بار در طول روز یک پنبه را به سرکه سیب آغشته کرد و سپس روی نواحی تیره زیر بغل کشید.

 

سرکه سیب و جوش شیرین

یکی دیگر از روش های استفاده از سرکه سفید ترکیب کردن آن با جوش شیرین است. به این منظور باید 2 قاشق چای‌‌‌خوری سرکه سیب را با 2 قاشق چای‌‌خوری جوش شیرین مخلوط کرد. در این زمان این ترکیب شروع به حباب زدن می‌کند. وقتی حباب فروکش کرد، باید محلول را به ناحیه زیر بغل مالید و اجازه داد تا خشک شود. پس از چند دقیقه می‌توان آن را با استفاده از آب سرد شست و خشک کرد.

برای دیدن نتیجه بهتر است این عمل 3 بار در هفته تکرار شود.

 

رفع تیرگی زیر بغل با لیمو

لیمو نیز روش دیگری برای درمان خانگی سیاهی زیر بغل است. البته بخاطر خاصیت اسیدی لیمو استفاده از آن برای افرادی که پوست حساسی دارند یا از بیماری‌های پوستی مانند پسوریازیس، لوپوس و… رنج می‌برند،‌ توصیه نمی‌شود. همچنین در صورتی که در ناحیه زیر بغل شخص سوختگی یا زخم وجود داشته باشد، باید تا زمان بهبود منتظر بماند.

 

طریقه سفید کردن زیر بغل در خانه با لیمو

رفع سیاه شدن زیر بغل با لیمو

برای سفید کردن زیر بغل در خانه با لیمو باید آن را به برش‌های ضخیم تقسیم کرد. سپس آن را در ناحیه زیر بغل به مدت ده دقیقه قرار داد. ممکن است فرد کمی احساس سوزش یا خارش داشته باشد. این سوزش در سطح محدود طبیعی است. بعد از ده دقیقه لیمو باید برداشته شود و زیر بغل با آب خنک شسته شود. در نهایت نیز لازم است که فرد زیر بغل خود را با استفاده از یک حوله نرم خشک کند و از مرطوب کننده استفاده کند.

 

درمان خانگی سیاهی زیر بغل با پوست پرتقال

پوست پرتقال نیز مزیت‌های بسیاری برای پوست دارد و با استفاده از آن می‌توان یک ترکیب مناسب برای درمان خانگی سیاهی زیر بغل ایجاد کرد.

برای این کار هم می‌توان پوست پرتقال را رنده کرد و هم آن را خشک کرد. بعد از خشک شدن پوست پرتقال لازم است آن را آسیاب کرد یا کوبید تا به شکل پودر در آید. پودر پوست پرتقال یا پوست رنده شده را باید با یک قاشق غذاخوری شیر و یک قاشق غذاخوری گلاب مخلوط کرد (این میزان برای پوست یک پرتقالِ متوسط است).

 سپس باید آن را هم زد تا حالت خمیری و غلیظ پیدا کند. پس از این مرحله باید ناحیه تیره زیر بغل را به این ترکیب آغشته کرد. ترکیب باید به مدت ۱۵ دقیقه روی پوست باقی بماند. بعد از آن نیز باید با آب خنک یا ولرم شسته شود.

برای تأثیر بهتر و درمان خانگی سیاهی زیر بغل لازم است که این کار هفته‌ای دو الی سه بار تکرار شود. همچنین باید تا زمانی که تیرگی از بین برود، استفاده از آن ادامه داشته باشد.

 

کرم سفید کننده زیر بغل و کشاله ران

کرم سفید کننده زیر بغل

این دسته از کرم‌ها با مواد اولیه مختلفی ساخته می‌شوند و جزو مناسب‌ترین روش‌های درمان خانگی سیاهی زیر بغل هستند. برخی از آن‌ها با استفاده از مواد طبیعی و گیاهان دارویی مناسب تولید می‌شوند و برخی دیگر ترکیبات شیمیایی دارند.

برای استفاده از کرم‌های سفید کننده که ترکیبات شیمیایی دارند، باید با پزشک مشورت کرد. اما برخی از کرم‌ها را می‌توان بدون نسخه تهیه و استفاده کرد. در ادامه برخی از کرم‌های مناسب برای رفع تیرگی زیر بغل در خانه را نام برده‌ایم.

  • پماد زینک اکسید.
  • کرم سفید کننده زیر بغل و واژن بیوبالانس.
  • ژل روشن کننده سروینا.

روش استفاده از کرم‌های سفید کننده متفاوت است و روی بسته بندی آن‌ها درج شده است.

 

داروهای گیاهی مناسب برای رفع تیرگی زیر بغل

امروزه افراد بسیاری به روش‌های سنتی و استفاده از گیاهان دارویی روی آورده‌اند. این موضوع باعث شده است که گیاهان مختلف در دسترس باشند. گیاهان دارویی که برای درمان خانگی سیاهی زیر بغل مورد استفاده قرار می‌گیرند، معمولا حساسیت ایجاد نمی‌کنند. اما در صورتی که شخص پوست حساسی دارد یا از بیماری‌های مزمن پوستی رنج می‌برد، بهتر است برای استفاده از این روش‌ها با پزشک خود مشورت کند.

 

درمان تیرگی زیر بغل با زردچوبه

این ادویه هندی معمولا در تمام غذاهای ما ایرانی‌ها مصرف می‌شود. آنتی اکسیدان کورکومین یکی از مواد تشکیل دهنده این ماده است که برای درمان خانگی سیاهی زیر بغل کاربرد دارد. معمولا این روش نتایج مطلوبی ایجاد می‌کند و برای همه افراد کاربرد دارد.

برای این کار لازم است که زردچوبه را با مقداری آب مخلوط کرد تا به شکل خمیری درآید. برای تأثیر بیشتر می‌توان از آبلیمو به جای آب استفاده کرد. سپس باید خمیر را روی نواحی تیره زیر بغل قرار داد و به مدت ۱۲ الی ۱۵ دقیقه صبر کرد. در نهایت نیز می‌توان با آب آن را شستشو داد.

انجام 2 تا 3 بار این روش در ماه توصیه می‌شود.

روش دیگر برای درمان خانگی سیاهی زیر بغل آن است که 1 قاشق غذاخوری شیر را با 1 قاشق چای­خوری زردچوبه و 1 قاشق غذاخوری عسل به خوبی ترکیب کرد. سپس خمیر را به زیر بغل مالید و اجازه داد تا خشک شود. در اخر باید آن را شست و خشک کرد. این روش باید یک روز در میان تکرار شود.

 

رفع سیاهی زیر بغل با ژل آلوئه ورا

آلوئه‌‌‌‌ورا یک گیاه دارویی آنتی باکتریال است که به عنوان کاربردی‌ترین داروی طبیعی برای پوست شناخته می‌شود. حتی بسیاری از افراد بر این باورند که آلوئه‌‌‌‌‌ورا یک ضد آفتاب طبیعی نیز هست. این گیاه را می‌توان در حیاط خانه یا گلدان پرورش داد و با کم‌ترین هزینه از این روش درمانی موثر استفاده کرد. البته می‌توان برگ‌های این گیاه را از بازار نیز خرید. همچنین ژل طبیعی آلوئه‌‌‌‌‌‌ورا نیز در عطاری‌ها و داروخانه‌ها وجود دارد.

برای درمان خانگی سیاهی زیر بغل با ژل آلوئه‌‌‌‌‌‌‌ورا لازم است که مقداری از گیاه را برش داد و سپس زیر بغل مالید. بعد از ۱۵ الی ۲۰ دقیقه باید آن را با آب شست. این کار باید به صورت روزانه یک الی دو بار تکرار شود.

 

روغن‌های گیاهی برای رفع تیرگی زیر بغل

رفع سیاه شدن زیر بغل با روغن گیاهی

یکی از مهم‌ترین کاربردهای روغن‌های گیاهی، مصارف پوستی و زیبایی است. هر کدام از این روغن‌ها خاصیت‌های منحصر به فردی دارند. برخی از آن‌ها نیز برای درمان خانگی سیاهی زیربغل به کار می‌روند که در ادامه آن‌ها را نام برده‌ایم.

 

روغن نارگیل برای تیرگی زیر بغل

اولین روغنی که برای درمان خانگی سیاهی زیر بغل توصیه می‌شود، نارگیل است. این روغن معمولا حساسیت ایجاد نمی‌کند و برای همه مناسب است. استفاده از آن نیز بسیار راحت است. تنها باید با چند قطره روغن زیر بغل را به مدت ۱۵ دقیقه ماساژ داد. بعد از این مدت نیز باید زیر بغل را با آب ولرم و صابون‌های ملایم (دارای PH کم) شست.

 توصیه می‌شود این کار سه بار در طول روز تکرار شود.

 

روغن درخت چای

از دیگر مواد مفید برای درمان خانگی سیاهی زیر بغل می‌توان به روغن درخت چای اشاره کرد. این روغن ممکن است حساسیت زا باشد. بنابراین لازم است پیش از استفاده گسترده، مقدار کمی از آن روی قسمتی از پوست مانند بازو مالیده شود. بعد از چند ساعت اگر مشکلی مانند سوزش، قرمزی یا دانه‌های حساسیتی به وجود نیامد، می‌توان از آن برای رفع تیرگی زیر بغل استفاده کرد.

۵ قطره روغن درخت چای باید با یک فنجان آب مخلوط شود. سپس باید این محلول را داخل یک اسپری ریخت. بعد از هر بار استحمام و زمانی که بدن خشک شد، باید محلول را زیر بغل اسپری کرد. نیازی به پاک کردن محلول از روی پوست نیست. باید اجازه داد خود به خود خشک شود.

 

روغن زیتون

یکی دیگر از روغن‌های مفید در درمان خانگی سیاهی زیر بغل روغن زیتون است.

برای استفاده از این روغن می‌توان 3 قاشق غذاخوری شکر قهوه‌ای را با 2 قاشق غذاخوری روغن زیتون مخلوط کرد. با مخلوط به دست آمده باید 2 دقیقه هر زیر بغل را ماساژ داد و اجازه داد 5 دقیقه بر آن باقی بماند. بعد از این مدت می‌توان زیر بغل را با آب ولرم شست و خشک کرد. انجام 2 بار در هفته این روش به درمان عارضه کمک می‌کند.

 

سوالات متداول

 

چه مدت استفاده از روش‌های درمان خانگی تیرگی زیر بغل را ادامه دهیم؟

به طور کلی روش‌های درمان خانگی به زمان طولانی‌تری نسبت به روش‌های پزشکی برای اثرگذاری نیاز دارند. اینکه هر شخص بعد از چه مدت نتیجه می‌گیرد، به پوست او و میزان تیرگی زیر بغل بستگی دارد.

 

کدام یک از روش‌های درمان خانگی سیاهی زیر بغل بهتر هستند؟

برای هر شخص ممکن است روش خاصی جواب بدهد. بنابراین توصیه می‌شود همه روش‌ها امتحان شوند تا فرد بتواند تشخیص دهد کدام یک برای او مناسب‌تر است.

 

آثار درمان خانگی تیرگی زیر بغل چقدر ماندگار خواهد بود؟

ماندگاری سفیدی زیر بغل به ایجاد علت‌های تیرگی بستگی دارد. یعنی تا زمانی که عامل جدیدی باعث تیرگی زیر بغل نشود، آثار درمان خانگی سیاهی زیر بغل باقی می‌ماند.

 

آیا می‌توان از تیرگی زیر بغل پیشگیری کرد؟

از بین بردن علت تیرگی زیر بغل بهترین روش برای پیشگیری آن است. افزایش وزن، استفاده از داروهای خاص یا روش شیو موهای زیر بغل از مهم‌ترین دلایل ایجاد این مشکل هستند. بنابراین در صورت امکان می‌توان دارو را به کمک پزشک متخصص تغییر داد. همچنین می‌توان از روش‌های دیگر برای شیو کردن استفاده کرد.

 

منابع

 

https://www.healthline.com

https://swirlster.ndtv.com

https://food.ndtv.com

نمایش بیشتر

مقالات مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن

ویزیت رایگان

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید