چشم و پلک

درمان گودی زیر چشم در طب سنتی

علت ودرمان گودی زیر چشم در طب سنتی

درمان گودی و سیاهی دور چشم در طب سنتی، مجموعه‌ای از دستورالعمل‌هایی است که از سوی متخصصان طب سنتی پیشنهاد می‌شود تا به رفع این تیرگی‌ها کمک کند.

در دیدگاه طب سنتی، سیاهی دور چشم به‌دنبال غلبه سودا در سر یا بدن ایجاد می‌شود؛ البته در ایجاد این عارضه عواملی مانند کم‌خونی، بزرگ شدن طحال و انباشت خون کثیف در طحال، کم‌خوابی، استرس و یبوست هم موثر هستند.

همچنین مشکلاتی در زمینه آبرسانی به بدن می‌تواند ناشی از بیماری‌های کلیوی باشد. وجود این مشکل در بدن می‌تواند سبب تیرگی دور چشم شود.

علاوه برموارد بالا طب نوین پزشکی نیز دلایل بسیاری را برای گودی، سیاهی و پف زیرچشم بیان میکند که می‌توانید برای آشنایی با آن‌ها مقاله گودی زیرچشم را مطالعه نمایید.ویدئوی زیر را تماشا کنید تا با این عارضه بیشتر آشنا شوید.

https://vod.zibaclick.com/media/26656/playlist.m3u8

از این‌رو با توجه به مطالب عنوان شده، می‌توان دستورالعمل‌هایی را برای درمان تیرگی دور چشم در طب سنتی در نظر گرفت.

استادان عباس تبریزیان، سیدحسن ضیایی، حسین روازاده، حسین خیراندیش، دکتر سیدمهدی میرغضنفری و حسین معارفی برای درمان این عارضه، دیدگاه‌های متفاوتی دارند که در این مقاله به آنها خواهیم پرداخت.

درمان سیاهی دور چشم دکتر خیراندیش

حکیم خیراندیش، سیاهی دور چشم را ناشی از غلبه سودا می‌دانند. ایشان بیان می‌کنند که درمان بیماری‌های سوداوی زمان‌بر خواهد بود و فرد باید برای رسیدن به نتیجه، درمان‎ را به‎طور منظم ادامه دهد. از جمله راهکارهای ایشان برای رفع این عارضه به شرح زیر است:

درمان گودی و سیاهی دور چشم در طب سنتی با سرکه‎ انگبین

درمان گودی چشم با سرکه

حکیم خیراندیش بیان می‌کنند اگر فرد غلظت خون دارد برای درمان گودی و سیاهی دور چشم باید سرکه‌انگبین خوراکی مصرف کند.

برای این کار باید دو واحد عسل، دو واحد سرکه و دو برابر آن آب را به هم مخلوط کند و هر روز یک لیوان مصرف کند تا زمانی که این تیرگی برطرف شود. البته این معجون هر تیرگی که در بدن باشد را نیز برطرف می‌کند.

درمان گودی زیر چشم در طب سنتی با روغن زیتون

حکیم خیراندیش بیان می‌کنند که باید برای درمان این عارضه، 4 قاشق غذاخوری روغن زیتون را با 4 قاشق مرباخوری نمک مخلوط کرد. سپس روزی ۲ بار، زیر چشم و سیاهی‎های اطراف چشم را با آن ماساژ داد و بعد از ۱0 دقیقه شست.

درمان گودی زیر چشم در طب سنتی با حجامت

حکیم خیر اندیش یکی از راه‎های درمان گودی و سیاهی دور چشم در طب سنتی را حجامت عام می‌دانند. ایشان تاکید می‌کنند که باید فرد، یک یا دو مرتبه با فاصله یک ماه، بسته به شدت بیماری و مزاج، حجامت را تکرار کند.

 اگر حجامت عام به تنهایی جواب ندهد، فرد باید ابتدا حجامت پشت گوش و بعد از گذشت دو هفته، حجامت ناحیه گیجگاهی انجام دهد. بعد از این مراحل فرد با فاصله دو هفته روی موضع، زالودرمانی کند.

ماساژ

یکی دیگر از راهکارهای حکیم خیر اندیش برای درمان گودی و سیاهی دور چشم در طب سنتی، ترکیب دو به یک عسل و سرکه برای ماساژ موضع است. فرد باید پس از ۲۰ دقیقه صورت خود را بشوید.

درمان سیاهی دور چشم دکتر روازاده

درمان تیرگی دور چشم تغذیه

برای درمان گودی و سیاهی دور چشم، حسین روازاده بیان می‌کند که باید دستورات تغذیه‌ای به فرد داده شده تا مزاج او گرم و تر شود. فکر، مطالعه، درس خواندن و کار زیاد سوداآور است که می‌تواند سبب تیرگی زیر چشم شود که این اعمال باید کمتر انجام شود.

از دیگر راهکارهای ایشان برای درمان این عارضه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مصرف عرق آهن که به عرق خونساز نیز معروف است.
 • مصرف روزی یک فنجان دوغ شتر به مدت حداقل یک ماه
 • مصرف سکنجبین عسلی که روش تهیه آن بدین صورت است: یک سوم پیمانه سکنجبین + یک سوم پیمانه عرق کاسنی+ یک سوم پیمانه عرق شاهتره. فرد باید این نوشیدنی را صبح‎ها ناشتا و یک ساعت و نیم بعد از شام میل کند.
 • مصرف چای مخصوص (کاسنی+ خرفه+ شاهتره). فرد باید این چای را در آب جوش درست کند و سپس کمی ترنجبین به آن اضافه کند و در طول روز بنوشد. این عمل را باید چهل روز تکرار کند.
 • جایگزین کردن چای بابونه، چای اسطوخودوس، چای سنبل‎الطیب، چای بادرنجبویه و چای کوهی به جای چای سیاه در دیدگاه دکتر روازاده برای درمان گودی و سیاهی دور چشم در طب سنتی موثر است.
 • چکاندن دو قطره روغن بنفشه هر شب موقع خواب در بینی
 • ماساژ ملاج سر (مسح سر به اندازه یک وجب باز) با روغن بادام شیرین
 • به مدت سه هفته هر روز صبح یک قاشق غذا خوری خاکشیر ریگ‎شور شده با یک لیوان آب را سه دقیقه بجوشاند، ولرم که شد، میل کند.
 • تنظیم ساعت خواب و بیداری بدن
 • حجامت عام در فصل حزیران انجام دهد.

حکیم روازاده همچنین توصیه می‌کنند که شرایط زندگی فرد راحت باشد، در جای خوش آب و هوا زندگی کند، استراحت نسبی داشته و جای خوابش راحت باشد و از غم و غصه و استرس دوری کند.

پنج اصل اصلاح تغذیه دکتر روازاده

حکیم روازاده تاکید می‌کنند تا بدن از درون پاکسازی نشود، پوست هرگز نمی‌تواند شاداب باشد. به همین منظور رعایت اصول تغذیه‌ای را که به آن‎ها اشاره می‌کنیم، ضروری می‌دانند.

پنج اصل اصلاح تغذیه بیان شده توسط حکیم دکتر روازاده را در ادامه بیان می‌کنیم.

اصلاح مصرف نمک

دکتر روازاده مصرف نمک‌های صنعتی و کارخانه‎ای را منع می کند. ایشان افراد را به مصرف نمک دریا تشویق می‌کنند.

اصلاح روغن مصرفی

حکیم روازاده برای درمان گودی و سیاهی دور چشم در طب سنتی، مصرف روغن‎های سرد مانند روغن نباتی، روغن مایع، روغن ذرت و… را منع می‌کنند. ایشان می‌گویند افراد باید از روغن ارده کنجد یا زیتون جهت سرخ کردن و از روغن زرد حیوانی و روغن دنبه برای پخت و پز استفاده کنند.

اصلاح آب

حکیم روازاده توصیه به عدم مصرف آب لوله‎کشی کلردار و مصرف آب چشمه یا آب چاه یا آب قنات دارند.

اصلاح ظروف

ایشان عدم‌استفاده از ظروف تفلون، آلومینیوم، استیل و چدن کره‎ای را توصیه می‌کنند. همچنین پیشنهاد می‌دهند از ظروف چدن اصل روسی، مسی، برنجی و سنگی به جای آن استفاده شود.

درمان گودی و سیاهی دور چشم در طب سنتی از دیدگاه دکتر میرغضنفری

درمان گودی چشم طب سنتی

دکتر میرغضنفری، متخصص طب سنتی بیان می‌کند زمانی که مزاج خشک می‌شود، سبب چروکیدگی و جمع شدن پوست می‌شود. از آنجا که بافت زیر چشم یک بافت نرم است، زمانی که آب خود را از دست بدهد، زود خودش را نشان می‌دهد و چون در این ناحیه عروق وریدی وجود دارد، حالت تیره‌رنگی به خود می‌گیرد.

خشکی نیز دلایل مختلفی دارد. یکی فی‌نفسه مزاج خشکی دارد، به‌ویژه کسانی که مزاج سرد و خشکی دارند، مستعد این عارضه هستند که معمولا جثه‌های لاغر دارند و همچنین سیه‌چهره هستند.

یکی از دلایل گودی و سیاهی دور چشم، کم‌خوابی است، زیرا کم‌خوابی سبب خشکی پوست می‌شود. از سویی استرس‌های زیاد نیز سبب سیاهی و گودی دور چشم و خشکی کل پوست و حتی یبوست می‌شود.

کسانی که کبد گرم و خشک دارند و تحت‌تاثیر استرس، گرمی‌ها، تندی‌ها و شوری‌ها قرار می‌گیرند. یکی از علائم آن بروز گودی و سیاهی دور چشم است. دکتر میرغضنفری برای درمان گودی و سیاهی دور چشم در طب سنتی راهکارهای زیر را بیان می‌کنند:

تغدیه مناسب

مهمترین درمان گودی و سیاهی دور چشم در طب سنتی از دیدگاه دکتر میرغضنفری، پرهیز و استفاده از مواد خوراکی متناسب با مزاج فرد است. البته خواب و استراحت کافی و مصرف مواد رطوبت‌بخش سبب رفع این عارضه می‌شود.

فرد باید از مصرف غذاهایی که سبب ایجاد خشکی می‌شود، مانند بادمجان، عدس و غذاهای سرخ‌کرده و تند پرهیز کند.

روغن‎تراپی

برای درمان گودی و سیاهی دور چشم در طب سنتی، دکتر میرغضنفری بیان می‌کنند که فرد می‌تواند از روغن‌تراپی هم استفاده کند. روغن بادام شیرین یا بنفشه از جمله روغن‌هایی هستند که فرد می‌تواند مصرف کند. این روغن‌ها تقریبا برای همه مزاج‌ها قابل استفاده هستند.

 البته کسانی که مزاج گرم دارند باید احتیاط کرده و چندان در مصرف آن زیاده‌روی نکنند. اما در مقابل برای کسانی که مزاج سرد و خشک دارند، بسیار عالی است.

فرد باید برای درمان گودی و سیاهی دور چشم در طب سنتی باید روغن را به آرامی از سمت بینی به سمت خارج و روی پیشانی و گونه‌ها ماساژ دهد. این امر سبب می‌شود رطوبتی به پوست برسد که به این راحتی از بین نمی‌رود و زود خارج نمی‌شود.

روغن بادام شیرین را حتی می‌توان در بینی چکاند، زیرا عروق زیادی در بینی وجود دارد که آن را به سرعت جذب می‌کند و در منطقه سر و گردن و زیر پوست پخش می‌شود.

درمان گودی و سیاهی دور چشم در طب سنتی از دیدگاه دکتر فرهاد عبدالله‌زاده

دکتر عبدالله‌زاده برای رفع حلقه‌های تیره دور چشم، روغن بادام و روغن ویتامین E را توصیه می‌کنند. طریقه مصرف بدین صورت است که فرد باید قبل از خواب، روغن را روی تیرگی‎ها بمالد و پوست را ماساژ دهد. روغن باید تا صبح باقی بماند و فرد صبح آن را با آب سرد بشوید. این روش را باید تا زمان برطرف شدن عارضه تکرار کند.

درمان تیرگی دور چشم از دیدگاه حسین معارفی

درمان تیرگی دور چشم

استاد معارفی بیان می‌کنند که در بیشتر مواقع، تیرگی دور چشم ناشی از حرارت بالای کبد است. این عارضه سبب سوختن پوست و تیره شدن ناحیه اطراف چشم می‌شود. از این‏ رو برای درمان گودی و سیاهی دور چشم در طب سنتی، مصرف موادی همچون شربت سرکه انگبین، شربت آبلیمو و خاکشیر، آب زرشک، آب انار، رب انار، آبغوره، تمرهندی و…. می‌تواند براساس طبع و مزاج هر فرد کمک‌کننده باشد.

همچنین ایشان مالیدن ترکیبی از سرکه و عسل را در درمان گودی و سیاهی دور چشم موثر می‌دانند. در این روش باید مراقب بود که سرکه وارد چشم نشود.

درمان گودی و سیاهی دور چشم در طب سنتی از دیدگاه محمدامین ‌افرا

درمان گودی چشم

دکتر افرا بیان می‌کنند که تیرگی زیر چشم دلایل مختلفی از جمله خستگی و کار زیاد، تنظیم نبودن ساعت خواب، تغذیه ناصحیح، استرس و ناراحتی‌های کلیوی دارد که در طب اسلامی قابل برطرف شدن است.

تیرگی دور چشم، ناشی از سودایی و خشک شدن بدن و ضعف کلیه‌هاست. برای درمان گودی و سیاهی دور چشم در طب سنتی، فرد باید از سنجد، زردک (هویج سنتی)، شربت آب عسل و ترکیب سیاهدانه با عسل استفاده کند.

همچنین برای رفع تیرگی دور چشم در طب سنتی، باید از غذاهای سرد و خشک و انواع سرخ‌کردنی‌ها که سبب تشدید تیرگی دور چشم می‌شود، پرهیز کرد. شست‌وشوی صورت با صابون‌های سنتی برای رفع تیرگی و پیری پوست مناسب است. شست‌وشوی صورت با صابون‌های سنتی، سبب باز شدن مجاری پوست برای تنفس می‌شود. ایشان تاکید می‌کنند که حجامت گرفتن نیز در درمان گودی و سیاهی دور چشم در طب سنتی موثر است.

درمان سیاهی دور چشم دکتر ضیایی

استاد ضیایی بیان می‌کنند که ممکن است گودی زیر چشم به علت کار کردن در فضاهای نامناسب باشد. فضاهایی که هیدروکربنات محیط، ذرات معلق و سوخت‌های فسیلی آن زیاد است. این عارضه همچنین می‌تواند به علت مصرف دخانیات، سیگار، پیپ، چپق، قلیان و… باشد. ایشان راهکارهای زیر را برای درمان این عارضه بیان میکنند:

تعذیه مناسب

حکیم ضیایی بیان می‌کنند که کم‌خونی در افراد ممکن است به خاطر فقر ویتامین B12 باشد. از این‎رو زیر چشم‌ها گودی می‌افتد و درد در جناق سینه به صورت دردهای منتشره نمایان می‌شود. برای رفع آن، فرد باید به صورت هفتگی یا سه روز در میان، یک سیخ کباب گوشت قرمز راسته یا ران گوسفندی مصرف کند تا فقر ویتامینB12  برطرف شود.

قرص آهن

بیشتر تیرگی دور چشم زنان در کشور ما ناشی از کم‌خونی است. نصف زنان کشور دچار این عارضه هستند. این زنان حتما باید زیر نظر متخصص، قرص یا کپسول آهن مصرف کنند.

البته راهکاری بهتر از مصرف دارو برای درمان گودی و سیاهی دور چشم در طب سنتی، آن است که در جیره غذای خود عسل، خرما و آب سیب قرار بدهند. این موارد عوارضی هم ندارند.

کاهش استرس

البته این عارضه ممکن است ناشی از افت پلاسمای خون باشد. این بیماری در اثر استرس بی­مورد و اضطراب شکل می‌گیرد. در این صورت بدن فرد دچار کمبود آب می‌شود. همچنین تیرگی دور چشم ممکن است ناشی از پرکاری تیروئید باشد.

درمان گودی زیر چشم دکتر تبریزیان

استاد تبریزیان دارویی به نام «سِواد» را برای درمان گودی و سیاهی دور چشم در طب سنتی معرفی می‌کنند. این دارو را باید با سرکه طبیعی و عسل مخلوط کرد.

سپس این ترکیب را روی محل تیرگی مالید. این ترکیب باید یک شب تا صبح روی تیرگی‌های چشم باقی بماند. در صورت وجود تیرگی در زیر چشم، این پماد باید همراه با ضربه ملایم مالیده شود. استفاده از آن هر دوازده ساعت تکرار شود.

 اگر فرد یبوست مزاج هم داشته باشد، داروی سودابر(افتیمون) در کنار این درمان باید استفاده شود. همچنین بیان می‌کنند اگر فرد دچار کم‌خونی است، باید داروی خون‌ساز استفاده کند یا مواد غذایی که خون‌ساز هستند را در رژیم غذایی خود قرار دهد.

ایشان همچنین می‌فرمایند استفاده از مواد صاف‌کننده‌ خون مانند کاهو، عناب و… می‌تواند به رفع عارضه تیرگی دور چشم کمک کند.

درمان ابن‌سینا برای رفع تیرگی دور چشم

قدیمی‌ترین درمان گودی و سیاهی دور چشم در طب سنتی مربوط به ابوعلی‌سیناست. او معتقد است برای برطرف کردن تیرگی دور چشم، بهتر است مقداری هلیله سیاه را با کف دریا مخلوط کرد. سپس آن را با گلاب به صورت خمیر درآورد. پس از شست‌وشو و تمیز کردن زیر چشم، باید خمیر را به مدت ۱۵ دقیقه زیر چشم و روی گودی و تیرگی دور چشم گذاشت.

سوالات متداول

علت سیاهی دور چشم از نظر طب سنتی چیست؟

کم‌خونی ، غلبه سودا، کم‌خوابی، استرس، بیماری‌های کلیوی و… از جمله علت‌های سیاهی دورچشم از نظر طب سنتی است.

پر شدن گودی زیر چشم با طب سنتی چگونه است؟

با انجام دستورالعمل‌های ذکر شده در این مقاله می‌توانید گودی زیرچشم خود را درمان کنید.

آیا سرکه انگبین سیاهی دور چشم را برطرف می‌کند؟

لطفا به دستورالعمل استفاده از سرکه انگبین طبق نظر دکترخیراندیش در این مقاله مراجعه کنید.

نمایش بیشتر

مقالات مشابه

‫8 دیدگاه ها

 1. سلام اگر ممکن است عکس و مطالبی که در سایت می گذارید از لحاظ انسانی و اسلامی رعایت شده باشد مثلاً حجاب و عفاف

 2. بهتره مطالب روازاده پاک کنید ایشون زندان هستن و خیلی ازشون شکایت شده بخاطر تجویز هاشون و اسیب هایی ک ب مردم زدن

 3. پس شما تشریف ببر دنیای حیوانات وباهاشون زندگی کن،چون از نظر شما برهنگی یعنی جلو افتاده😂

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن

ویزیت رایگان

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید