دهان و دندان

مزایا و معایب انواع لمینت دندان و هزینه های آن

لمینت دندان (ونیر) چیست؟

لمینت دندان، روکش‌ بسیار نازکی است که برای هر دندان به‌طور جداگانه ساخته می‌شود. از نظر ظاهری، لمینت‌ها بسیار شبیه به ناخن مصنوعی هستند. سفیدی طبیعی و انتقال نور سرامیکی باعث می‌شوند این روکش‌ها کاملا شبیه به دندان‌های واقعی باشند. تقریبا 70 درصد افراد مشهور، لبخند خود را مدیون دندانپزشکی‌ مدرن هستند.

به‌طور کلی لمینت‌ها یا ونیر دندان، پروتزهای سرامیکی بسیار نازکی هستند که روی دندان‌های واقعی بیمار قرار می‌گیرند. در خنده‌های مرسوم به «خنده هالیوودی»، همیشه روکش‌های لمینت در صدر قرار دارند.

لمینت دندان به انگلیسی

این روش در انگلیسی dental veneers یا denatl porcelain laminate نامیده می‌شود.

ونیر دندان برای چه کسانی مناسب است؟

لمینت دندان

لمینت دندان مناسب افرادی است که:

 • دندان‌هایشان به‌دلیل درمان کانال ریشه، لکه‌های ناشی از تتراسایکلین یا داروهای دیگر، فلوراید بیش از حد یا وجود پرکننده‌های رزینی بزرگ و… تغییر رنگ پیدا کرده است.
 • دندان‌هایشان فرسوده شده است.
 • دندان‌هایشان تراشیده یا شکسته شده است.
 • دندان‌هایشان ناهموار یا به‌طور نامنظم شکل گرفته‌اند.
 • بین دندان‌هایشان شکاف و فاصله زیادی وجود دارد.

لمینت برای چه کسانی مناسب نیست؟

لمینت برای افرادی که دندان‌های ناسالمی دارند (برای مثال افرادی که دندان‌هایشان بیش از حد پوسیده است یا بیماری لثه فعال دارند) یا آن‌هایی که به مقدار کافی مینا روی سطح دندانشان ندارند، مناسب نیست.

انواع روکش ونیر

انواع روکش لمینت

انواع لمینت دندان در دسته‌های زیر جای می‌گیرند:

لمینت سرامیکی دندان

لمینت سرامیکی یا لمینت پورسلین، لایه نازکی است که به صورت سفارشی ساخته می‌شود تا روی دندان‌ها قرار بگیرد. از مهم‌ترین مزایای لمینت سرامیکی می‌توان موارد زیر را نام برد:

 • قوی و ماندگار هستند.
 • بسیار طبیعی به نظر می‌رسند.
 • به‌راحتی لک نمی‌گیرند.

لمینت دندان سرامیکی بدون تراش (no-prep)، نوع دیگری از لمینت‌های سرامیکی است. در این نوع لمینت در اکثر مواقع نیازی به تراشیدن دندان نیست، اما گاهی ممکن است تغییرات حداقلی روی دندان انجام شود. این نوع لمینت انواع مختلفی دارد. برای آشنایی بیشتر با انواع روکش‌ها می‌توانید مقاله روکش دندان را مطالعه کنید.

در ویدئوی زیر مراحل نصب این جنس لمینت را بر دندان خود ببینید:

لمینت کامپوزیتی دندان

لمینت دندان کامپوزیتی از یک ماده پرکننده رنگ دندان که به دندان‌ها وصل می‌شود، ساخته شده است. از مهم‌ترین مزایای لمینت کامپوزیتی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • به‌طور معمول در این روش نسبت به روش لمینت سرامیکی، مینای کمتری تراشیده می‌شود.
 • به تعداد جلسات کمتری نیاز دارد وگاهی اوقات تنها یک جلسه کفایت می‌کند.
 • هزینه‌ آن نسبت به لیمنت سرامیکی کمتر است.
 • در صورت آسیب‌دیدگی به‌راحتی ترمیم می‌شوند. البته به‌طور کلی از لمینت‌های سرامیکی مقاومت کمتری دارند.

لمینت پلاستیکی دندان

اگرچه لمینت دندان پلاستیکی می‌تواند کاری کند که لبخند روی لب بنشیند اما دندان‌های طبیعی را تغییر نمی‌دهد. لمینت پلاستیکی با این حال که می‌تواند دندان‌ها را بپوشاند، اما پوسیدگی، بیماری لثه یا سایر شرایطی را که می‌تواند دندان و دهان را تحت‌تاثیر قرار دهد، متوقف نمی‌کند.

لمینت موقت دندان

لمینت‌های موقت به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند که مانند لمینت‌های دائمی به نظر می‌رسند با این تفاوت که نرم و راحت نیستند. دندان‌ها ممکن است نسبت به دما یا جویدن با لمینت‌های موقت حساس شوند، اما بعد از نصب لمینت نهایی، این مشکلات برطرف خواهند شد.

در بیشتر مواقع از روکش‌های موقت برای محافظت از دندان‌ها قبل از طراحی و تنظیم روکش‌های دائمی استفاده می‌شود. اگر فرد به‌طور موقت بخواهد از این روکش‌ها استفاده کند و بعد از مدتی بخواهد آن‌ها را بردارد، بهتر است این نوع روکش را انتخاب کند.

مراحل انجام لمینت و مراقبت‌ها

مشاوره قبل لمینت

قبل از انجام لمینت دندان، حضور فرد در یک جلسه مشاوره و بیان انتظارات خود از رنگ، شکل و اندازه روکش بسیار مهم است. در این جلسه فرد درباره توقعات خود صحبت می‌کند که این موضوع در میزان رضایت او بعد از روکش تاثیرگذار است. از آنجایی‌که ونیر رنگ‌های متفاوتی دارد، انتخاب رنگ مناسب برای طبیعی نشان دادن روکش مهم است. علاوه بر صحبت درباره انتظارات بیمار، در جلسه مشاوره پزشک دندان‌های فرد را معاینه می‌کند تا مشکلی برای انجام لمینت وجود نداشته باشد. ممکن است در این مرحله دندانپزشک نمونه‌هایی از دهان و دندان فرد برای آزمایشات بیشتر بردارد.

مراحل انجام لمینت کردن دندان

آماده‌سازی

در این مرحله دندانپزشک، دندان فرد را به قدر ضخامت روکش می‌تراشد. با این کار، سطح دندان صاف می‌شود. تراشیدن دندان موجب آسیب به مینای دندان نمی‌شود. برای این کار به فرد بی‌حسی تزریق می‌شود. سپس از دندان‌های او قالب‌گیری و برای ساخت روکش به آزمایشگاه فرستاده می‌شود. به‌طور معمول، یک الی دو هفته طول می‌کشد تا قالب‌های آماده شده به دست دندانپزشک برسند.

مراحل نصب روکش

بعد از آماده‌سازی قالب، نوبت نصب آن‌ها روی دندان است. برای این کار، دندانپزشک ابتدا دندان‌های فرد متقاضی لمینت دندان را کاملا تمیز می‌کند. عدم انجام این کار باعث می‌شود باکتری‌ها زیر روکش گیر کنند و باعث پوسیدگی دندان شوند. سپس برای شروع از ابزاری برای قرار دادن قالب روی هر دندان استفاده می‌کند. استفاده از ابزار باعث می‌شود قالب راحت‌تر به دندان بچسبد.

دندانپزشک‌ها از سمان (cement) که نوعی چسب مخصوص دندان است برای اتصال قالب به دندان استفاده می‌کنند. آن‌ها همچنین برای سفت شدن سریع‌تر سمان از اشعه ماوراءبنفش کمک می‌گیرند. مرحله آخر شامل از بین بردن هرگونه سمان اضافی، بررسی وضعیت دندان نیش و انجام هرگونه تنظیم مورد نیاز روی دندان‌های فرد است.

 دندانپزشک ممکن است از فرد بخواهد برای معاینه، دو هفته بعد به مطب برگردد تا لثه و محل قرارگیری روکش را بررسی کند.

در ویدئوهای زیر می‌توانید مراحل انجام روکش لمینت دندان را مشاهده کنید:

دوره نقاهت

برخلاف سایر روش‌های دندانپزشکی، روند بهبودی لمینت دندان زیاد طول نمی‌کشد. زمانی که روکش‌ها محکم سر جای خود قرار گرفتند و اثرات هرگونه بیهوشی از بین رفت، فرد می‌تواند مانند روال گذشته غذا بخورد.

در برخی موارد، بلافاصله بعد از لمینت ممکن است فرد متوجه شود آن‌ها کمی خشن و زبر هستند. به‌طور معمول چند روز بعد از غذا خوردن و مسواک زدن این مشکل برطرف می‌شود، در غیر این صورت، دندانپزشک می‌تواند آن‌ها را صاف کند.

مراقبت‌های بعد از روکش ونیر دندان

مراقبت لمینت

مراقبت از لمینت‌ها باعث افزایش طول عمر این روکش‌ها می‌شود. مراقبت روتین روزانه دندان شامل مسواک زدن در هر وعده و استفاده از نخ‌دندان و دهان‌شویه بسیار ضروری است.

اگرچه لمینت دندان در مقابل لکه‌گیری مقاوم است، اما دندانپزشکان توصیه می‌کنند افراد از خوردن مواد غذایی و نوشیدنی‌های رنگی (به‌عنوان مثال، قهوه، چای یا شراب قرمز) یا مصرف دخانیات خودداری کنند.

از دیگر مواردی که فرد بعد از انجام لمینت باید رعایت کند عبارتند از:

 • نجویدن اشیاء سخت مانند قلم، یخ، یا ناخن انگشت
 • عدم‌استفاده از دندان برای بازکردن بسته‌بندی‌ها و شکستن پوست آجیل
 • عدم جویدن غذا با دندان‌های جلویی(در صورت امکان از مصرف غذاهای سخت خودداری شود، اما در صورت لزوم، آن‌ها با دندان‌های پشت جویده شوند.)
 • استفاده از نگهدارنده‌های دندان پلاستیکی در صورت داشتن دندان‌قروچه
 • استفاده از محافظ دهان در صورت ورزش کردن

لمینت کردن دندان چقدر طول می‌کشد؟

لمینت معمولا بیش از دو ساعت طول نمی‌کشد. در صورت استفاده از بی‌حسی موضعی ممکن است تنها 30 دقیقه زمان ببرد.

لمینت دندان چند جلسه طول می‌کشد؟

به‌طور معمول، لمینت حدود سه جلسه طول می‌کشد. یک جلسه برای مشاوره و دو جلسه دیگر برای قالب‌گیری و قراردادن آن‌ها روی دندان.

عوارض لمینت

عوارض لمینت

از مهم‌ترین معایب لمینت دندان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • این روند برگشت‌پذیر نیست.
 • لمینت‌ها هزینه بیشتری نسبت به کامپوزیت دارند.
 • لمینت‌ها معمولا در صورت شکستگی یا ترک‌خوردگی قابل ترمیم نیستند.
 • از آنجا که در این روش مینای دندان تراشیده می‌شود، ممکن است دندان نسبت به غذاهای گرم و سرد حساس‌تر شود.
 • بیش از حد سفید بودن روکش انتخابی به نسبت دیگر دندان‌های فرد
 • لمینت ممکن است دقیقا مطابق با رنگ دندان‌های دیگر نباشد.
 • لمینت‌ها ممکن است جابجا شوند یا بیفتند. برای به حداقل رساندن احتمال بروز این اتفاق، نباید فشار بیش از حد به دندان‌ها وارد شود.
 • امکان پوسیده شدن دندان بعد از لمینت وجود خواهد داشت.

مزایا

از جمله مزایای ونیر کردن دندان‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

روکش لمینت ظاهری طبیعی به دندان‌ها می‌بخشد.

لثه به خوبی آن را می‌پذیرد و به لثه آسیب نمی‌رساند.

لمینت‌ها نسبت به لکه مقاوم هستند..

طیف رنگی متفاوت در این روکش‌ها این امکان را به فرد می‌دهد تا رنگی را انتخاب کند که دندان‌های تیره را روشن کند، اما رنگ آن طبیعی به نظر برسد.

ترمیم شکستگی، تاج دندان و فاصله دندان به واسطه روکش درست می‌شود.

ماندگاری لمینت

به‌طور معمول، طول عمر لمینت دندان بین 7 الی 15 سال است. پس از این مدت باید تعویض شوند.

افراد مشهوری که لمینت انجام داده‌اند

لمینت کردن دندان بین بازیگران بسیار شایع است. از بین بازیگران ایرانی که این روش را امتحان کرده‌اند می‌توان به سحر قریشی، مهران غفوریان، الهه حصاری، شهاب حسینی، محمدرضا گلزار، لیلا اوتادی، نرگس محمدی و نسرین مقانلو اشاره کرد. احساس علیخانی نیز لمینت انجام داده است.

از بین سلبریتی‌های خارجی می‌توان به تام کروز(هنرپیشه و تهیه‌کننده آمریکایی)، زاک افرون (هنرپیشه و خواننده آمریکایی)، نیکلاس کیج (هنرپیشه، تهیه‌کننده و کارگردان آمریکایی)، جرج کلونی (بازیگر، فیلمنامه‌نویس، تهیه‌کننده و کارگردان آمریکایی)، بن افلک (هنرپیشه، کارگردان و فیلمنامه‌نویس آمریکایی)، جیم کری (بازیگر کمدی و نقاش کانادایی)، مورگان فریمن (هنرپیشه و کارگردان آمریکایی)، سلین دیون (خواننده کمدی) و بسیاری از افراد دیگر اشاره کرد.

در ویدئوی زیر می‌توانید تجربیات کسانی که این عمل را انجام داده‌اند مشاهده کنید:

هزینه لمینت

هزینه لمینت به عوامل مختلفی از جمله نوع لمینت انتخابی، برندی که دندانپزشک با آن کار می‌کند، منطقه زندگی و تخصص دندانپزشک بستگی دارد.

اغلب اوقات هزینه‌ لمینت با بیمه تکمیلی محاسبه نمی‌شود، زیرا لمینت یک روش زیبایی است. قیمت لمینت در اروپا و آمریکا به‌طور متوسط بین 925 الی 2500 دلار به ازای هر دندان و قیمت هر واحد لمینت بدون تراش، 800 الی 2000 دلار است.

در ایران در سال 99 باتوجه به مواردی که ذکر شد، قیمت‌ها متفاوت است. اما به‌طور کلی لمینت دندان برای جنس کامپوزیت از 600 هزار تومان تا ۲500 میلیون تومان برای هر دندان است. ونیر دندان از جنس سرامیک قیمت بالاتری دارد و حدود ۳ میلیون تومان برای هر دندان است.

سوالات متداول

آیا این نوع روکش دائمی است؟

خیر. لمینت دائمی نیست و حداکثر بعد از گذشت 15 سال باید عوض شود.

آیا لمینت به دندان آسیب می‌زند؟

خیر. اگر دندانپزشک تجربه کافی داشته باشد، دندان‌ها آسیبی نخواهند دید. قبل از انجام لمینت، دندانپزشک با کمک اشعه x از دهان و فک بیمار عکس می‌گیرد تا مطمئن شود لمینت برای او مناسب است یا خیر. اگر دندانپزشک تشخیص دهد لمینت انتخاب مناسبی نیست، گزینه‌های دیگری مانند کامپوزیت، ارتودنسی و… را پیشنهاد می‌دهد.

آیا روکش لمینت درد دارد؟

لمینت نباید درد داشته باشد. در بسیاری از موارد بیماران هیچ‌گونه دردی را احساس نمی‌کنند، زیرا اکثر مراحل آماده‌سازی دندان در سطح لثه است و نه در زیر آن؛ بنابراین با دقت و مهارت بالای پزشک، سطح لثه نباید زخم و دندان‌ها نیز نباید حساس شوند.

برای ونیر، دندان تراش می‌خورد؟

در اکثر موارد هنگام لیمنت مینای دندان تراش می‌خورد به غیر از لمینت سرامیکی بدون تراش (no-prep).

این روکش برای چه سنی مناسب است؟

اکثر دندانپزشکان توصیه می‌کنند حداقل سن برای لمینت بین خانم‌ها 16 سالگی و برای آقایان، 18 سالگی است.

کدام نوع لمینت بهتر است؟

لمینت‌های پورسلین از یک ماده سرامیکی بادوام و باکیفیت ساخته شده‌اند که برای داشتن ظاهری طبیعی، گزینه ایده‌آلی هستند.

لمینت دندان کودکان

بسیاری از افراد به لمینت پورسلین به‌عنوان یک راه‌حل برای انواع خاصی از مشکلات دندان در بزرگسالان نگاه می‌کنند. در حقیقت، ونیر می‌توان یک گزینه برای کودکان نیز باشد. اگرچه روند کار کمی متفاوت است، اما اگر دندانپزشک این راه حل را برای کودک توصیه کند، جای تعجب ندارد.

برای داشتن لبخند زیبا باید چند دندان خود را لمینت کنیم؟

بسته به اینکه لبخند شما چقدر گسترده باشد، ممکن است نیاز باشد 8 ، 10 یا 12 دندان‌تان را روکش کنید.

نمایش بیشتر

مقالات مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن

ویزیت رایگان

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید