پوست

عمل زیبایی پیشانی (جراحی پیشانی) عوارض + هزینه

عمل زیبایی پیشانی

جراحی زیبایی پیشانی، یک نوع عمل زیبایی است که برای کاهش اندازه پیشانی و رفع عیوب آن انجام می‌شود. پیشانی بلند و برجسته می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به عوامل ژنتیکی و ریزش مو اشاره کرد. در برخی از افراد، جراحی پیشانی به متعادل کردن نسبت صورت کمک می‌کند.

افراد مستعد عمل زیبایی پیشانی

افراد مستعد عمل زیبایی پیشانی
افراد مستعد عمل زیبایی پیشانی

از جراحی زیبایی پیشانی می‌توان برای متعادل کردن نسبت ساختار کلی صورت استفاده کرد. این عمل، مناسب افرادی است که:

 • خط موی بلندی دارند و می‌خواهند آن را پایین‌ بیاورند.
 • پیشانی بزرگی دارند و می‌خواهند آن را کوتاه کنند.
 • موهای ضخیمی دارند که با ارتفاع خط موی آن‌ها، تناسب ندارد.
 • ابروهای کم‌پشت یا پرپشتی دارند و می‌خواهند تناسب صورت خود را تغییر دهند.
 • ‌ عمل کاشت مو انجام داده‌اند و می‌خواهند خط مو خود را افزایش دهند.
 • عمل لیفت ابرو انجام داده‌اند و می‌خواهند خط موی آن‌ها به جلو کشیده شود.

با این حال، حتی با وجود این معیارها، شرایط هر کسی مناسب انجام عمل زیبایی پیشانی نیست.

انواع عمل زیبایی پیشانی

انواع عمل زیبایی پیشانی
انواع عمل زیبایی پیشانی

جراحی زیبایی پیشانی، نوعی جراحی تهاجمی صورت است. این نوع جراحی، نیاز به بی‌حسی موضعی یا عمومی دارد که می‌تواند به صورت خوراکی یا تزریق داخل وریدی تجویز شود. بیماران بسیاری به‌دنبال درمان پیشانی بلند خود هستند. یک چهره زیبا، باید تعادل و هماهنگی داشته باشد. اگر قسمت بالایی صورت که همان پیشانی است، خیلی بلند یا بزرگ باشد، این هارمونی بهم می‌ریزد. بیمارانی که پیشانی بلند، برجسته یا پر از چین و چروکی دارند، می‌توانند از این عمل زیبایی بهره‌مند شوند. در جراحی زیبایی پیشانی، پوست اضافی پیشانی برداشته می‌شود و خط مو کمی جلوتر می‌رود. از مهم‌ترین انواع عمل زیبایی پیشانی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1. عمل جراحی پیشانی ناندرتال

به پیشانی‌هایی که برجسته هستند و استخوان بالای ابروها برآمده است، پیشانی برجسته یا پیشانی ناندرتال (Nandertal forehead surgery )گفته می‌شود. در این نوع پیشانی‌ها‌، میزان برجستگی استخوان، متفاوت است. برای کاهش برجستگی و برآمدگی این نوع پیشانی‌ها، عمل زیبایی پیشانی برجسته یا عمل پیشانی ناندرتال توصیه می‌شود. پس از جراحی پیشانی ناندرتال، برآمدگی‌ها صاف می‌شوند و به‌دلیل اصلاح شدن برجستگی‌های پیشانی، صورت ظاهر لطیف‌‌تری پیدا می‌کند.

2. عمل لیفت پیشانی

عمل لیفت پیشانی در واقع برای برداشتن چربی و پوست اضافی و همچنین سفت کردن عضلات ناحیه پیشانی انجام می‌شود. این عمل می‌تواند برآمدگی‌های عمیق بین چشم‌ها را اصلاح کند. از آنجا که در این عمل، پوست پیشانی کشیده می‌شود، چین‌وچروک‌ها از بین می‌روند. عمل لیفت پیشانی را می‌توان به‌عنوان جراحی چروک پیشانی نیز به‌شمار آورد. دو نوع عمل لیفت پیشانی وجود دارد که شامل لیفت پیشانی کلاسیک و آندوسکوپیک می‌شود. در مقاله لیفت پیشانی می‌توانید درباره این روش، اطلاعات بیشتری را به‌دست آورید.

آمادگی‌های قبل از عمل زیبایی پیشانی

آمادگی‌های قبل از عمل زیبایی پیشانی
آمادگی‌های قبل از جراحی زیبایی پیشانی

بسته به سن و سلامت عمومی بیمار، قبل از عمل، آزمایش‌های خاصی برای او تجویز می‌شود. اگر بیمار، سیگاری است، بهتر است قبل از عمل و در دوره بهبودی، آن را قطع کند، زیرا سیگار کشیدن باعث کاهش جریان خون در پوست می‌شود و روند بهبودی را کند می‌کند. علاوه بر این، سیگار کشیدن خطر آسیب‌دیدن بافت را افزایش می‌دهد. بیمار باید قبل و بعد از عمل، از مصرف داروهایی مانند آسپرین، داروهای ضدالتهاب، مکمل‌های گیاهی و داروهایی که خونریزی را افزایش می‌دهند نیز خودداری کند.

بیمار باید از مصرف الکل خودداری کند و کیفیت غذاهایش را بالا ببرد. همچنین لازم است چند هفته قبل از عمل جراحی زیبایی پیشانی و حدود شش هفته بعد از عمل، از رنگ مو استفاده نکند، زیرا مواد شیمیایی می‌توانند در روند بهبودی اختلال ایجاد کنند.

روز عمل، بیمار باید یک همراه داشته باشد تا او را به مرکز جراحی ببرد و شب اول بعد از عمل، کنار او بماند.

مراحل عمل زیبایی پیشانی

مراحل عمل زیبایی پیشانی
مراحل جراحی زیبایی پیشانی

به‌طور معمول، در جراحی زیبایی پیشانی از بیهوشی عمومی و برای کاهش درد و خونریزی ناحیه پیشانی، از بی‌حسی موضعی استفاده می‌شود.

در این جراحی، پزشک متخصص مراحل زیر را انجام می‌دهد:

 • ابتدا خط مو و ناحیه‌ای از پیشانی که قرار است، برداشته شود را به‌وسیله قلم نشانگر جراحی، علامت‌گذاری می‌کند. (انجام این مرحله به دقت زیادی نیاز دارد تا اطمینان حاصل شود برش در امتداد خط مو، با حفظ فولیکول‌ها و اعصاب مو انجام می‌شود.)
 • کل ناحیه پیشانی، از خط مو گرفته تا بالای خط ابرو را با استفاده از بی‌حسی موضعی، بی‌حس می‌کند.
 • برشی در امتداد ناحیه مشخص‌شده پیشانی و خط مو ایجاد و با دقت پوست را از بافت هم‌بند زیر آن جدا می‌کند و ناحیه‌ای که برای برداشتن مشخص شده را برش می‌دهد.
 • سپس شکاف ایجاد شده را می‌بندد و پیشانی را کوتاه می‌کند.
 • پوست به شکلی بخیه‌ زده می‌شود که تشکیل اسکار را به حداقل برساند.

گفتنی است که جراحی زیبایی پیشانی باعث کاهش اندازه پیشانی می‌شود و ممکن است ظاهر ابرو را تغییر دهد، اما لزوما ابروها را بالا نمی‌برد. در صورت لزوم، جراحی دیگری به‌نام لیفت ابرو، همزمان با عمل جراحی پایین آوردن خط رویش مو انجام می‌شود.

متخصص عمل زیبایی پیشانی

این عمل زیبایی، امروزه در کلینیک‌های زیبایی، مراکز درمانی و بیمارستان‌های تخصصی انجام می‌شود. با این همه، برای کسب بهترین نتیجه توصیه می‌شود این جراحی در مراکز درمانی جراحی پیشانی و زیر نظر افراد متخصص انجام شود.

برای انتخاب یک جراح برای عمل پیشانی، انجام یک ارزیابی کامل ضروری است. بیمار با انتخاب جراح مناسب، اطمینان حاصل می‌کند که عمل با دقت انجام می‌شود.

مراقبت‌های عمل زیبایی پیشانی

پس از عمل، بیمار تورم و کبودی قابل‌توجهی را تجربه می‌کند. از بانداژ برای تمیز نگه داشتن محل برش و از بین بردن تورم بعد از عمل استفاده می‌شود. جراح برای کمک به کاهش هرگونه تورم یا عوارض بعدی در روند بهبودی، روش‌های خاصی را تجویز می‌کند.

 برای کاهش تورم، بیمار هنگام خواب باید سر خود را با زاویه 45 درجه، بالا نگه دارد. مانند هر عمل جراحی دیگری که شامل برش و شکاف است، بیمار برای تمیز نگه داشتن زخم باید احتیاط زیادی کند.

دوره نقاهت عمل زیبایی پیشانی

در بیشتر مواقع افراد می‌توانند یک روز پس از عمل جراحی زیبایی پیشانی، به خانه برگردند. آن‌ها باید یک هفته تا ده روز بعد از عمل، برای برداشتن بخیه و 2 تا 4 هفته بعد از عمل، برای معاینه به مطب بروند.

 3 تا 4 روز پس از عمل، بیماران ممکن است بتوانند رانندگی را از سر بگیرند و کارهای سبک و فعالیت‌های روزانه خود را انجام دهند.

عمل زیبایی پیشانی برای چه کسانی مناسب نیست؟

عمل زیبایی پیشانی
جراحی زیبایی پیشانی

جراحی زیبایی پیشانی به افرادی که لیفت ابرو و کاشت مو با استفاده از برش نواری انجام داده‌اند، توصیه نمی‌شود. همچنین افرادی که تراکم موی کمی دارند یا دچار ریزش مو هستند، نباید این عمل را انجام دهند. بیمارانی که پوست تیره دارند، با انجام این عمل، ممکن است جای زخم بیشتری داشته باشند.

زمان جراحی عمل زیبایی پیشانی

جراحی پیشانی، بسته به پیچیدگی عمل، بین 1.5 تا 2 ساعت طول می‌کشد.

توقعات فرد پس از عمل زیبایی پیشانی

دوره نقاهت و ترمیم بخیه‌ها پس از جراحی زیبایی پیشانی، کوتاه است و این بدان معنی است که پس از مدت کوتاهی، فرد می‌تواند نتیجه عمل خود را ببیند. آثار هرگونه کبودی یا تورم معمولا به سرعت و حدود ۱۰ روز بعد از عمل برطرف می‌شود و فرد می‌تواند با لذت بردن از ظاهر جدید خود، به زندگی روزمره بازگردد.

اما داشتن انتظارات و توقعات واقع‌بینانه از آنچه بعد از عمل اتفاق می‌افتد، برای آنکه فرد از نتیجه عمل لذت ببرد، ضروری است. البته این تغییر یک پیشرفت جزئی در چهره فرد است. بهتر است بیمار از پزشک خود بخواهد درباره چگونگی رسیدن به بهترین عملکرد در این عمل و حفظ نتایج آن، به او کمک کند.

 بیمار پس از بهبودی می‌تواند برای تغییر بهتر و بیشتر، اقدام به کاشت مو کند. در برخی موارد، ممکن است انجام عمل کاشت مو در زمان جراحی نیز امکان‌پذیر باشد، اما معمولا با جدا کردن دو عمل، نتایج بهتری به‌دست می‌آید. برای آگاهی از انواع روش‌های کاشت مو مانند safer،FUE و… مقاله کاشت مو را بخوانید.

در ویدئوی زیر می‌توانید کاهش ارتفاع پیشانی با کاشت مو را مشاهده کنید:

مزایای عمل زیبایی پیشانی

مزایای عمل زیبایی پیشانی
مزایای جراحی زیبایی پیشانی

جراحی زیبایی پیشانی با هدف تغییر و ایجاد تعادل در ویژگی‌های صورت و برای بهبود ظاهر فرد انجام می‌شود. این عمل، اعتماد به نفس و عزت نفس فرد را تقویت می‌کند. در ادامه به برخی ز این مزایا اشاره می کنیم:

رفع برجستگی پیشانی و گود افتادگی پیشانی رفع افتادگی پیشانی کاهش چین و چروک پیشانی رفع افتادگی ابرو

عوارض عمل زیبایی پیشانی

به نوعی می‌توان گفت که تمام جراحی‌ها با خطراتی همراه هستند. خطرات ناشی از جراحی پیشانی شامل موارد زیر است:

 • خونریزی در حین و بعد از عمل
 • عوارض جانبی بیهوشی عمومی
 • حساسیت به داروهای بیهوشی عمومی یا موضعی
 • عفونت ناحیه برش
 • آسیب عصبی در محل برش
 • پارستزی در محل جراحی
 • ریزش مو در محل قطع خط مو
 • جای زخم بعد از برش

برای بیشتر افراد، مزایای جراحی زیبایی پیشانی، بیش از خطرات آن است. اگر جراحی، توسط یک متخصص باتجربه و ماهر انجام شود، عوارض زخم قابل مشاهده و اثرات طولانی‌مدت آن، بسیارکم است.

افراد مشهوری که جراحی پیشانی انجام داده‌اند

در جهان افراد مشهور بسیاری، جراحی پیشانی انجام ‌داده‌اند که از میان آن‌ها می‌توان از ریحانا، خواننده مشهور هالیوود نام برد.

قیمت جراحی پیشانی در ایران

قیمت جراحی پیشانی در ایران، نسبت به میانگین قیمت این عمل در جهان و حتی کشورهای همسایه، بسیار ارزان‌تر است. این عمل در ایران، به‌طور میانگین، 34 میلیون تومان هزینه دارد.

هزینه عمل زیبایی پیشانی

جراحی پیشانی، یک روش زیبایی است؛ بنابراین زیر پوشش بیمه قرار نمی‌گیرد. بیشتر جراحان پلاستیک، قبل از تخمین هزینه‌های مربوطه، به بیمار توصیه می‌کنند که ابتدا یک وقت مشاوره رزرو کند. هزینه این عمل، ممکن است بسته به عوامل مختلف مانند مهارت جراح، مدت زمان جراحی و موارد دیگر متفاوت باشد. در جدول زیر، متوسط قیمت جراحی پیشانی در برخی کشورهای جهان آورده شده است. هزینه جراحی زیبایی پیشانی در ایران نیز در سال 1402 از 20 میلیون تومان به بالا است.

آمریکا 25000 دلار
اروپا 8000 دلار
تایلند 5000 دلار
ترکیه 2500-4000 دلار

کاربرد اصطلاح جراحی زیبایی پیشانی به انگلیسی

این جراحی به‌نام‌های مختلفی مانند forehead reduction، hairline lowering، hairline advancement و scalp advancement شناخته می‌شود. اگر قصد دارید اطلاعات بیشتری درباره عمل زیبایی پیشانی، از جمله خطرات جراحی، زمان بهبودی و بسیاری موارد دیگر کسب کنید، در ادامه این مقاله، همراه ما باشید.

آیا جراحی زیبایی پیشانی نیاز به بیهوشی عمومی یا بستری شدن در بیمارستان دارد؟

جراحی پیشانی، تحت بیهوشی عمومی انجام می‌شود تا در طول عمل، بیمار راحت باشد. بعد از این عمل، بیمار باید یک شب در بیمارستان بستری شود.

ایده‌آل‌ترین اندازه پیشانی در مردان چقدر است؟

در مردان، میانگین ارتفاع پیشانی 61.4 ± 9.7 میلی‌متر و میانگین عرض پیشانی 137.1 ± 18 میلی‌متر است.

در عمل زیبایی پیشانی تا چه حد می‌توان خط مو را پایین آورد؟

این مورد از فردی به فرد دیگر، متفاوت است. آلاسیته پوست سر و عقب رفتن خط رویش مو، دو عامل اصلی و تعیین‌‌کننده در میزان پیشرفت خط مو هستند.

 

مطالعه بیشتر

نمایش بیشتر

مقالات مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن

ویزیت رایگان

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید