پوست

از بین بردن غبغب با لیزر: مزایا، معایب و هزینه آن

از بین بردن غبغب با لیزر چیست؟

از بین بردن غبغب با لیزر یکی از روش‌هایی است که برای درمان چربی‌های زیر چانه به کار گرفته می‌شود. رفع غبغب با لیزر یک روش غیر تهاجمی است. این روش نیاز به بیهوشی عمومی ندارد و به همین دلیل بسیار پرکاربرد و محبوب است.

چند نوع لیزر وجود دارد که با توجه به شرایط فرد، پزشک مناسب‌ترین روش را برای خروج چربی‌ها از این ناحیه به فرد پیشنهاد می‌دهد. در ادامه با این روش‌ها بیشتر آشنا خواهیم شد.

 

اصطلاح از بین بردن غبغب با لیزر به انگلیسی

اصطلاح غبغب یا چربی زیر چانه در انگلیسی معادل کلمات jowl، dewlap و double chin است. معادل درمان غبغب با لیزر در انگلیسی laser double chin reduction می‌شود که با توجه به نوع روش مورد استفاده تغییر می­ یابد.

 

روش از بین بردن غبغب با لیزر برای چه کسانی مفید است؟

غبغب رسوب چربی‌های زیر پوست در اطراف گردن(پلاتیسم) است که در اثر شل شدن، پایین آمده و سبب ایجاد چین و چروک می‌‌شود. غبغب اغلب ارثی است و نتیجه ساختار استخوان فک و لایه‌های طبیعی چربی است.

 این عارضه در افراد مسن یا با اضافه وزن دیده می‌شود. البته کسی که دارای وزن طبیعی است نیز می‌تواند در سنین بالا به این عارضه مبتلا شود. در واقع وجود غبغب به ساختار استخوان و شل بودن پوست فرد بستگی دارد. این عارضه زمانی که فک پایین افتاده یا سر به سمت پایین متمایل باشد، بیشتر به چشم می‌آيد.

غبغب زیر چانه را چندان با رژیم غذایی و ورزش نمی‌توان برطرف کرد. به همین منظور افرادی که به دنبال راه حل‌های ایمن و غیر تهاجمی و دارای bmi (شاخص توده بدنی) زیر 35  هستند، این روش برای آنان بسیار مفید است.

 

انواع لیزر غبغب

استفاده از پرتوهای مختلف لیزر روی بافت چربی جمع شده زیر چانه تاثیر می‌گذارد و آنها را از بین می‌برد. در حقیقت درمان غبغب با لیزر، سبب روان شدن گردش خون، تحریک کلاژن‌سازی و از بین رفتن چربی‌های زائد می‌شود. استفاده از لیزر خود می‌تواند به روش‌های مختلفی انجام شود. انواع لیزر غبغب به شرح زیر است:

 

لیزراسکالپشور غبغب

یکی از روش‌های از بین بردن غبغب با لیزر، استفاده از لیزر اسکالپشور (SculpSure) است. این روش غیرتهاجمی شبیه به کرایولیپولیز یا انجماد چربی عمل می‌کند.

هدف این روش از بین بردن سلول‌های چربی است. لیزر اسکالپشور راه حلی برای رفع دائمی غبغب با لیزر به شمار می‌رود.

تاثیرگذاری این روش غیرتهاجمی بر تجزیه سلول‌های چربی زیر جلدی، توسط انرژی حرارتی لیزر انجام می‌گیرد.

در لیزر اسکالپشور، انرژی خاصی تولید و جذب چربی‌های زیرجلدی می‌شود. در این فناوری با لیزری 1060 نانومتری، بافت داخلی پوست تحت حرارت قرار می‌گیرد. در عین حال نیز سطح بیرونی پوست با یک اپلیکاتور مخصوص، خنک نگه­داشته می‌شود تا سوزانده نشود.

لیزر چربی‌های زیر چانه را تا 116 درجه فارنهایت (معادل 47 درجه سانتیگراد) گرم می‌کند؛

عمل لیزر اسکالپشور غبغب به صورت میانگین ۲۵ دقیقه طول می‌کشد. بیشتر بیماران، به دو تا سه جلسه درمان با این لیزر برای از بین بردن غبغب نیاز دارند. این جلسه‌ها باید به صورت متوالی با 4 هفته فاصله انجام گیرد.

افرادی که چربی متوسط و شدید در ناحیه زیر چانه دارند، امکان دارد به ۴ تا ۶ جلسه درمانی نیاز داشته باشند.

 

توقعات فرد پس از رفع غبغب با لیزر اسکالپشور

در هر جلسه برای از بین بردن غبغب با لیزر اسکالپشور حداکثر تا ۲۴ درصد چربی‌ها از بین می‌روند. نتایج لیزر اسکالپشور پس از ۶ هفته خود را نشان می‌دهد، هرچند نتیجه نهایی پس از ۱۲ هفته قابل مشاهده است.

نکته مهم این است که در صورتی که فرد پس از لیزر وزن طبیعی و سبک زندگی سالم داشته باشد، تاثیر عمل لیزر اسکالپشور به صورت پایدار باقی خواهد ماند.

 

هزینه لیزر اسکالپشور غبغب

با توجه به میزان چربی، تعداد جلسات مورد نیاز، کلینیک و پزشک معالج، هزینه لیزر غبغب با اسکالپشور متفاوت است. اما این روش نسبت به دیگر روش‌ها هزینه کمتری در بردارد.

به طور کلی هزینه رفع غبغب با لیزر در هر جلسه به طور متوسط بین 1  تا 1 و نیم میلیون تومان در سال 1400 تخمین زده شده است.

 

لیزر اندولیفت غبغب

یکی دیگر از روش‌های از بین بردن غبغب با لیزر، استفاده از لیزر اندولیفت (ENDOlift) غبغب است. در این روش با استفاده از یک فیبر نوری خیلی نازک  به ضخامت 200 تا 300 میکرون (یک تار مو)، گرمایش عمقی به زیر پوست منتقل می‌کنند تا بافت چربي‌ها در زیر چانه از بین برود.

 این کار بدون بیهوشی و بدون عوارض خاص در مدت کمتر از دو ساعت انجام می‌گیرد. درمان کمتر از یک ساعت طول می‌کشد و نتایج بلافاصله قابل مشاهده است.

 

مزایا و معایب لیزر اندولیفت

از جمله مزایای از بین بردن غبغب با لیزر اندولیفت، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • بدون نیاز به بیهوشی
  • عملی بدون درد با دوره نقاهت کوتاه‌مدت، همراه با نتایج قابل مشاهده
  • در دسترس بودن برای تمام گروه های سنی
  • عدم ایجاد زخم ، کبودی و خونریزی

 در زمینه عوارض نیز گزارش چندانی ارائه نشده و تنها ممکن است تورم و کبودی محل در بعضی مواقع دیده شود که پس از چند روز این آثار نیز محو می‌شوند.

 

هزینه جراحی غبغب با لیزر اندولیفت

هزینه برداشتن غبغب با لیزر اندولیفت نسبتا بالاست. هزینه این روش به عوامل مختلفی مانند میزان چربی، طول جلسه‌ی درمانی ، میزان مواد مصرفی ، پزشک و موقعیت جغرافیایی بستگی دارد.

با توجه به نکات گفته شده، هزینه از بین بردن غبغب با لیزر اندولیفت می تواند بین 3 تا 5 میلیون تومان در سال 1400  متغیر باشد.

 

لیپولیز برای از بین بردن غبغب

علاوه بر آنکه لیپولیز (Laser Lipo) روشی برای لاغری موضعی و پیکر تراشی به شمار می‌رود، روشی محبوب برای از بین بردن غبغب با لیزر نیز هست.

در این روش، پس از بی‌حسی موضعی، ابتدا با کمک لیزر سوراخ‌های یک تا دو میلیمتری روی پوست ایجاد می‌کنند. سپس با وارد شدن یک فیبر نوری، چربی‌های زیر پوست از بین می‌روند.

در لیپولیز فرد پس از عمل باید به مدت ۱۰ تا ۳۰ دقیقه تمرین‌های خاصی را انجام دهد. او باید آب بسیار بنوشد تا سلول‌های چربی از بین برود. تری گلیسیرید موجود در سلول‌های چربیِ متلاشی‌شده در لیپولیز، به اسید‌های چرب آزاد و گلیسرول تجزیه می‌شود که باید به سرعت از بدن دفع شود.

اگر این اسید‌های چرب آزاد طی چند ساعت از بدن خارج نشوند، توسط سلول‌های چربی دیگری دوباره جذب می‌شوند. به همین دلیل  ورزش کردن بلافاصله بعد از اتمام درمان ضروری است.

 

هزینه برداشتن غبغب با لیپولیز غبغب

هزینه از بین بردن غبغب با لیزر در این عمل نیز مانند موارد قبل به عوامل مختلفی بستگی دارد. می‌توان گفت هزینه آن به طور متوسط بین  2 و نیم تا 5 میلیون تومان متغیر است. این هزینه مربوط به سال 1400 است.

 

از بین بردن غبغب با لیزر فرسایشی

لیزر CO2 می‌تواند برای لایه‌برداری چین و چروک‌های گردن مورد استفاده قرار گیرد. این روش به نام لیزر فرسایشی معروف است. لیزر CO2 سلول‌های سطحی آسیب‌دیده‌پوست را تبخیر می‌کند. سپس موجب بازسازی سلولی می‌شود و به پوست کمک می‌کند تا سلول‌های جدید و سالم را جایگزین سلول‌های قدیمی کند.

 

از بین بردن غبغب با لیزر غیرفرسایشی

لیزر غیرفرسایشی یا غیرلایه‌بردار، نمونه ای دیگر است که می تواند به رفع این عارضه کمک کند. در این روش با استفاده از ابزارهایی، نور لیزر دقیقا به زیر سطح پوست فرستاده می‌شود و به لایه سطحی آن کاری ندارد. این عمل سبب کلاژن‌سازی و فرم‌دهی دوباره‌ پوست می‌شود.

 لیزر فرکشنال از نوع غیر فرسایشی و بر پایه‌ لیزر اربیوم است که علاوه بر رفع غبغب موجب سفت شدن پوست گردن می‌شود.

 

دوران نقاهت از بین بردن غبغب با لیزر

معمولا رفع غبغب با انواع مختلف لیزر، همراه با عوارض چندانی نیست. با توجه به این موضوع که همراه با استفاده از انواع لیزرها، حرارت و گرما نیز وارد بدن فرد می‌شود، ممکن است که در برخی از بیماران همراه با احساس ناخوشایندی باشد. البته این احساس چندان غیرقابل تحمل نیست.

پس از عمل نیز ممکن است فرد به مدت یک هفته در محل لیزر دچار احساس خارش، تورم خفیف، قرمزی پوست یا حساسیت به لمس شود که این علائم خود به خود از بین خواهند رفت.

 

سوالات متداول

 

آیا نتیجه از بین بردن غبغب با لیزر به صورت دائمی و ماندگار است؟

در انواع لیزرها ممکن است که نتیجه تا حدی متفاوت باشد، اما پس از انجام لیزر برای داشتن یک نتیجه پایدار، داشتن یک رژیم مناسب و سالم و استفاده نکردن از غذاهای پرچرب و همچنین ثابت نگه داشتن وزن، ضروری به نظر می‌رسد.

 

لیزر اسکالپشور برای چه کسانی مناسب نیست؟

بهتر است فرد برای انتخاب روش صحیح حتما با پزشک معالج خود صحبت کند . اما به طور کلی در صورتی که فرد در دوره شیردهی یا بارداری است یا اینکه شاخص توده بدنی او کمتر از 31 است، بهتر است از این روش برای درمان استفاده نکند.

 

منابع

https://col-center.ca/col-clinic/double-chin-reduction/

https://www.skindeeplasermd.com

https://www.houstonliposuction.com

https://burnsidecosmetic.com.au

 

نمایش بیشتر

مقالات مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن

ویزیت رایگان

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید