پوست

درمان زگیل زیر بغل+ زگیل های ریز گردن

زگیل زیر بغل

زگیل‌ زیر بغل عارضه‌ای است که سبب ایجاد برجستگی روی پوست در زیر بغل می‌شود. این عارضه‌ها در برخی موارد گوشتی هستند و در برخی دیگر باعث زمختی پوست می‌شوند.

زیر بغل، یکی از ناحیه‌هایی است که وجود زگیل در آن می‌تواند ناراحت کننده باشد. البته این موضوع به نوع زگیل نیز بستگی دارد. برخی از زگیل‌های گوشتی شبیه خال هستند، عوارضی ندارند و به همین دلیل بیمار را اذیت نمی‌کنند. اما شکل آن‌ها و اینکه آیا نشانه وجود سرطان است یا خیر، بیماران را نگران می‌کند. در این مقاله درباره این نوع عارضه پوستی اطلاعات جامعی ارائه داده‌ایم.

زگیل گردن نشانه چیست؟

به طور کلی، علت دقیق ایجاد زگیل گردن مشخص نیست؛ اما عوامل مختلفی مانند چاقی بیش از حد، بالا بودن سطح هورمون شبه‌تیروئید، دیابت، اختلالات متابولیکی، فشار و اصابت صدمات کوچک روی پوست، استفاده از لوازم آرایشی و تزیینی در جای خاص و به مدت طولانی، ارثی بودن و… ممکن است در ایجاد آن نقش داشته باشند. درواقع زگیل گردن به صورت کلی به علت بیماری خاصی ایجاد نمی‌شود. اما، در برخی موارد، عواملی مانند افزایش هورمون‌های تیروئید و گلوکز، دیابت، چاقی، اختلالات هورمونی و… می‌توانند در ایجاد آن نقش داشته باشند.

علت زگیل زیر بغل و زگیل گردن

علت اصلی بروز این عارضه، ویروس HPV است. این زگیل معمولا خوش‌خیم است و بعد از مدتی خودبه‌خود درمان می‌شود. برخی از افراد که سیستم ایمنی ضعیف‌تری دارند یا با آلودگی‌های بیشتری در تماس هستند، بیش از دیگران به زگیل‌های زیر بغل مبتلا می‌شوند.

 تاکنون درمان مشخصی برای ویروس HPV ارائه نشده است. این ویروس معمولا دو الی سه سال در بدن باقی می‌ماند و ممکن است بدون علامت باشد. بعد از این مدت، سیستم ایمنی می‌تواند آن را از بین ببرد.

زیر بغل، مکانی است که کمتر در معرض آلودگی‌ها قرار دارد و به همین دلیل کمتر از سایر نقاط مانند دستان یا صورت دچار زگیل می‌شود. اما همین که ویروس HPV در بدنِ یک شخص وجود داشته باشد، یعنی احتمال بروز زگیل در زیر بغل یا هر نقطه دیگری از بدن او وجود خواهد داشت. افرادی که مبتلا به بیماری‌های پوستی مانند اگزما یا دارای پوست‌هایی آسیب‌دیده و شکننده هستند، بیشتر دچار زگیل می‌شوند.

زگیل زیر بغل نشانه چیست؟

ویروس HPV برای اکثر افراد خطرناک نیست. بسیاری از افراد تصور می‌کنند زگیل‌ها نشانه سرطان هستند و این موضوع آن‌ها را پریشان می‌کند، اما این اتفاق بسیار نادر است.

اگر زگیل مدت بیشتری در بدن باقی بماند و بهبود پیدا نکند، ممکن است نشانه عفونت یا بیماری در بدن باشد و بهتر است به پزشک مراجعه شود. پزشکان با انجام آزمایش‌های لازم می‌توانند غیرسرطانی بودن زگیل‌ها را تشخیص دهند و حتی در از بین بردن آن‌ها به بیمار کمک کنند.

علائم زگیل در زیر بغل

زگیل زیر بغل و زگیل گردن
زگیل زیر بغل و زگیل گردن

زگیل در زیر بغل ممکن است نسبت به زگیل‌های سایر اندام‌ها، علائم بیشتری داشته باشد، چراکه زیر بغل ما معمولا بسته است و ممکن است زگیل تحت فشار قرار گیرد و موجب آزار بیمار شود.

 اولین علامت زگیل‌ها، عوارض پوستی است که ایجاد می‌کنند. معمولا زگیل‌های گوشتی در زیر بغل رشد می‌کنند. این زگیل‌ها شبیه به خال‌های گوشتی هستند، اما رنگ‌های مختلفی دارند.

آن‌ها ممکن است قهوه‌ای، صورتی یا به رنگ پوست باشند. برخی دیگر از زگیل‌ها، خود پوست را درگیر می‌کنند و باعث تغییر رنگ و جنس پوست در یک ناحیه می‌شوند. در قسمت‌های بعدی تصاویر زگیل زیر بغل را قرار داده‌ایم. مشاهده و مقایسه آن‌ها با عارضه‌های موجود در بدن بیمار می‌تواند در تشخیص اینکه آیا این عارضه زگیل است یا خیر کمک‌کننده باشد.

اندازه زگیل‌های زیر بغل و گردن

 زگیل از متداول‌ترین بیماری‌هایی است که در پشت دست، انگشتان و زیر بغل ایجاد می‌شود. زگیلهای زیر بغل و گردن ممکن است رنگ‌های مختلفی داشته باشد. اندازه آن نیز متغیر بوده و ممکن است به اندازه یک سر سوزن باشد و اصلا دیده نشود یا اینکه به اندازه یک نخود باشد و باعث ناراحتی در زیر بغل شود.

راه انتقال زگیل زیر بغل و گردن

راه انتقال زگیل زیر بغل و گردن
راه انتقال زگیل زیر بغل و گردن

از اصلی ترین راه‌های انتقال زگیل‌های زیر بغل میتوان به موارد زیر اشاره کرد.

 • اگر در قسمت دیگری از بدن، زگیل وجود داشته باشد و بیمار آن را لمس کند و سپس دست آلوده خود را به زیر بغل بزند، احتمال ایجاد زگیل در زیر بغل بیشتر می‌شود.
 • استفاده از مام‌ها و اسپری‌هایِ فردِ مبتلا به ویروس HPV‌ یا زگیل زیر بغل، می‌تواند عامل دیگری برای انتقال این عارضه باشد.
 • استفاده از وسایل اپیلاسیون مشترک با فرد مبتلا به زگیل، عامل دیگری برای انتقال آن است. حتی اگر لوازم شخصی بیمار نیز با زگیل تماس پیدا کند، باید ضدعفونی شود.
 • ویروس HPV می‌تواند در تمام سطوح وجود داشته باشد؛ بنابراین عدم رعایت نکات بهداشتی باعث ورود این ویروس به بدن می‌شود. البته وجود HPV همیشه منجر به بروز زگیل نمی‌شود و ممکن است بدون علامت باشد.
 • اگر زیر بغل زخم شده یا پوست آن ناحیه آسیب‌دیده باشد، احتمال ایجاد زگیل در آن بیشتر می‌شود.
 • استفاده از لباس‌های شخص مبتلا به زگیل نیز می‌تواند باعث انتقال آن شود.
 • سالن‌های آرایشی و اپیلاسیون نیز از دیگر فضاهایی هستند که احتمال انتقال زگیل در زیر بغل در آن‌ها بسیار است.

عوارض زگیل زیر بغل

خارش زگیل دست و زیر بغل از مهم‌ترین عوارض این بیماری است. البته زگیل‌ها معمولا مشکلی ایجاد نمی‌کنند. آن‌ها تنها ظاهر پوست را تحت‌تأثیر قرار می‌دهند و اگر در معرض دید باشند، اعتماد به نفس بیماران را کمتر می‌کند. اگر زگیل‌ها تحریک شوند، ممکن است خونریزی، ترشح یا سوزش داشته باشند.

زگیل‌ زیر بغل در اکثر موارد سرطانی نیست. اما اگر بعد از مدت زیادی از بین نرفتند، باید علت آن‌ها پیگیری شود. همچنین اگر عوارض غیر معمولی مانند ترشحات زیاد یا خارش و سوزشِ غیرمعمول مشاهده شود، باید با پزشک مشورت کرد.

راه‌های پیشگیری زگیل زیر بغل و گردن

راه انتقال زگیل زیر بغل و گردن
راه انتقال زگیل زیر بغل و گردن

همیشه نمی‌توان از بروز زگیل پیشگیری کرد. افرادی که سیستم ایمنی ضعیف‌تر، پوست آسیب‌دیده یا سابقه ابتلا به زگیل دارند، بیشتر به این عارضه مبتلا می‌شوند. مهم‌ترین راهکار برای پیشگیری از زگیل زیر بغل رعایت نکات بهداشتی است که در ادامه بیان می‌کنیم.

 • دست آلوده با زیر بغل تماس پیدا نکند.
 • در صورت مراجعه به سالن‌های آرایشی و اپیلاسیون، حتما به مراکزی که پروتکل‌های بهداشتی را رعایت می‌کنند، مراجعه شود.
 • هنگام مراجعه به سالن‌های زیبایی حتما وسایل شخصی همراه شخص باشد.
 • بلافاصله بعد از استفاده از وسایل عمومی، حتما دست‌ها و ناحیه‌ای که وسیله با آن در تماس بوده، شسته شود.
 • از مام‌ها و اسپری‌های شخصی استفاده شود.
 • لباس‌ها و به خصوص لباس‌های زیر، حتما متعلق به خود شخص باشد.
 • از تماس با فرد مبتلا به زگیل یا ویروس HPV خودداری شود.

اصطلاح پزشکی زگیل زیر بغل

زگیل‌ها با نام عامیانه «WARTS» شناخته می‌شوند. اصطلاح انگلیسی زگیل زیر بغل نیز با نام « armpit warts» مشهور است. البته زگیل‌ها اصطلاح تخصصی پزشکی نیز دارند. در علم پزشکی به آن‌ها «verruca vulgaris» می‌گویند. در مقاله‌های تخصصی‌تر نیز ممکن است به جای زگیل، نام وروکا ولگاریس یا وارتس را مشاهده کنید.

درمان زگیل های ریز گردن

درمان زگیل های ریز گردن معمولاً به دلیل بی خطر بودن این ضایعه پوستی، لازم نیست. با این حال، در صورتی که زگیل های شما باعث آزار و درد شده‌اند، می‌توانید از راه‌های زیر برای درمان آنها استفاده کنید:

 1. جراحی: با این روش، زگیل ها با یک ابزار جراحی خاص، بریده یا سوخته می‌شوند. این روش برای زگیل های بزرگتر و پهن تر مناسب است.
 2. فرآوری شیمیایی: در این روش از مواد شیمیایی مانند تری‌کلرواستیک اسید (TCA)، اسید کلراکتیک یا اسید سالیسیلیک برای خنثی کردن زگیل ها استفاده می‌شود.
 3. لیزر زگیل: در این روش، لیزر یا موجودات الکترومغناطیسی به عنوان یک منبع نور با دقت بالا برای خنثی کردن زگیل ها استفاده می‌شود.
 4. درمان خانگی: می‌توانید از روش‌های ساده خانگی مانند استفاده از روغن‌های ضد باکتریایی، چسب پوست و… استفاده کنید. این روش‌ها به طور کلی برای زگیل های کوچک و نرمال مناسب هستند.

درمان زگیل گردن با روش‌های طبیعی ممکن است در برخی موارد موثر باشد. اما باید توجه داشت که این روش‌ها تضمینی برای درمان کامل و نهایی زگیل گردن نیستند و بهتر است قبل از شروع هرگونه درمان، با پزشک خود مشورت کنید.

درمان زگیل گردن و زیر بغل

بعضی از روش‌های طبیعی مؤثر در درمان زگیل گردن و زیربغل عبارتند از:

 1. اسید سالیسیلیک: استفاده از اسید سالیسیلیک به عنوان یک لوسیون می‌تواند به خنثی کردن زگیل گردن کمک کند. این ماده معمولاً در داروخانه‌ها به صورت چسب پوستی فروخته می‌شود.
 2. روغن چای درختی: روغن چای درختی به عنوان یک ضد قارچ و ضد باکتری قوی شناخته شده است. این روغن می‌تواند به کنترل رشد زگیل گردن کمک کند.
 3. عصاره آلوئه‌ورا: عصاره آلوئه‌ورا خواص ضد التهابی و مرطوب کننده دارد که می‌تواند به درمان زگیل گردن کمک کند. این روش باید به صورت مرتب و مداوم استفاده شود تا نتایج مطلوب حاصل شود.
 4. سیب‌زمینی: قرار دادن فرش سیب‌زمینی روی زگیل گردن می‌تواند به کاهش آن کمک کند. برای این کار، سیب‌زمینی را پوست گرفته و به صورت تازه برش داده و روی زگیل گردن قرار دهید.
 5. آبلیمو و سرکه سیب‌زمینی: محلولی از آبلیمو و سرکه سیب‌زمینی که به هم مخلوط شده باشند، می‌توانند به کاهش زگیل گردن کمک کنند. این روش باید به صورت مرتب و مداوم استفاده شود.

درمان خانگی زگیل زیر بغل

 1. روغن نارگیل: روغن نارگیل به عنوان یک ضد قارچ و ضد باکتری طبیعی شناخته شده است. این روغن می‌تواند به کنترل رشد زگیل زیر بغل کمک کند.
 2. استفاده از عصاره سیر: سیر دارای خواص ضد التهابی و ضد باکتری است که می‌تواند به درمان زگیل کمک کند. برای استفاده، یک حبه سیر را خرد کرده و آن را روی منطقه زگیل قرار دهید. توصیه می‌شود، پس از 15 تا 20 دقیقه شستشوی پوست انجام دهید.
 3. استفاده از آب آناناس: آب آناناس دارای خواص ضد التهابی و ضد باکتری است که به درمان زگیل‌های پوستی کمک می‌کند. برای استفاده، مقداری آب آناناس را روی منطقه زگیل بمالید و به مدت 15 تا 20 دقیقه روی پوست قرار دهید. سپس با آب ولرم بشویید.
 4. استفاده از پوست موز: پوست موز دارای خواص ضد التهابی و ضد باکتری است و می‌تواند به درمان زگیل‌های پوستی کمک کند. برای استفاده، پوست موز را روی منطقه زگیل قرار دهید و به مدت 10 تا 15 دقیقه روی پوست بگذارید. سپس با آب ولرم بشویید.
 5. استفاده از سرکه سیب‌: سرکه سیب‌ دارای خواص ضدالتهابی و ضد باکتری است. برای استفاده، یک قاشق سرکه سیب‌ را با یک لیوان آب مخلوط کرده و با استفاده از پنبه روی منطقه زگیل قرار دهید. این روش می‌تواند به کاهش التهاب و درد کمک کند.

علاوه بر موارد گفته شده در مقاله درمان خانگی زگیل میتوانید سایر روش های درمان این عارضه پوستی را مطالعه نمایید.

پماد زگیل گردن و زیربغل

برای درمان زگیل گردن و زیر بغل، پمادهای حاوی مواد ضد التهابی و ضد باکتری می‌توانند مفید باشند. پمادهایی که حاوی دیکلوفناک، ایبوپروفن، نئومایسین و بکتریسین هستند، می‌توانند به درمان زگیل‌های پوستی کمک کننده باشند. پمادهای شامل هیدروکورتیزون نیز می‌توانند کمک کننده در درمان زگیل‌های پوستی باشند اما مصرف آن‌ها باید تحت نظارت پزشک باشد و به صورت موقت و در موارد خاص استفاده شوند.

در ضمن، پمادهای حاوی عصاره آلوئه‌ورا و ویتامین E نیز ممکن است برای درمان زگیل‌های پوستی مفید باشند. همچنین پمادهای شامل اسید سالیسیلیک نیز می‌توانند به درمان زگیل‌های پوستی کمک کننده باشند.

آیا برای درمان زگیل زیر بغل باید به پزشک مراجعه کرد؟

زگیل‌ها معمولا خودبه‌خود بهبود پیدا می‌کنند. در داروخانه‌ها نیز چسب‌های زگیل وجود دارد. روش‌های درمان خانگی زگیل نیز ارائه شده است. با این وجود، اگر زگیل مدت زیادی در زیر بغل باقی بماند، باید به پزشک مراجعه کرد.

آیا زگیل‌هایی که باعث زمختی پوست شده‌اند را باید خراشید؟

به هیچ وجه نباید هیچ‌یک از انواع زگیل‌ها را تحریک کرد. این کار باعث گسترش و ایجاد عوارضی چون خارش و ترشح می‌شود.

آیا کودکان بیشتر در معرض زگیل زیر بغل قرار دارند؟

کودکان سیستم ایمنی ضعیف‌تری دارند و امکان دارد ویروس HPV در محیط‌های بازی آن‌ها و مهدکودک‌ها وجود داشته باشد. به همین دلیل ممکن است به این نوع زگیل مبتلا شوند.

ایا زگیل روی گردن خطرناک است؟

ویروس HPV برای اکثر افراد خطرناک نیست. بسیاری از افراد تصور می‌کنند زگیل‌ها نشانه سرطان هستند و این موضوع آن‌ها را پریشان می‌کند، اما این اتفاق بسیار نادر است.

اگر زگیل مدت بیشتری در بدن باقی بماند و بهبود پیدا نکند، ممکن است نشانه عفونت یا بیماری در بدن باشد و بهتر است به پزشک مراجعه شود. پزشکان با انجام آزمایش‌های لازم می‌توانند غیرسرطانی بودن زگیل‌ها را تشخیص دهند و حتی در از بین بردن آن‌ها به بیمار کمک کنند.

مطالعه بیشتر

نمایش بیشتر

مقالات مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن

ویزیت رایگان

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید