پوست

زگیل زیر بغل، زگیل گردن:علت و درمان

زگیل گردن و زگیل زیر بغل چیست؟

زگیل‌ زیر بغل عارضه‌ای است که سبب ایجاد برجستگی روی پوست در زیر بغل می‌شود. این عارضه‌ها در برخی موارد گوشتی هستند و در برخی دیگر باعث زمختی پوست می‌شوند.

زیر بغل، یکی از ناحیه‌هایی است که وجود زگیل در آن می‌تواند ناراحت کننده باشد. البته این موضوع به نوع زگیل نیز بستگی دارد. برخی از زگیل‌های گوشتی شبیه خال هستند، عوارضی ندارند و به همین دلیل بیمار را اذیت نمی‌کنند. اما شکل آن‌ها و اینکه آیا نشانه وجود سرطان است یا خیر، بیماران را نگران می‌کند. در این مقاله درباره این نوع عارضه پوستی اطلاعات جامعی ارائه داده‌ایم.

اصطلاح پزشکی

زگیل‌ها با نام عامیانه «WARTS» شناخته می‌شوند. اصطلاح انگلیسی زگیل زیر بغل نیز با نام « armpit warts» مشهور است. البته زگیل‌ها اصطلاح تخصصی پزشکی نیز دارند. در علم پزشکی به آن‌ها «verruca vulgaris» می‌گویند. در مقاله‌های تخصصی‌تر نیز ممکن است به جای زگیل، نام وروکا ولگاریس یا وارتس را مشاهده کنید.

 

علت زگیل زیر بغل و زگیل گردن

علت اصلی بروز این عارضه، ویروس HPV است. این زگیل معمولا خوش‌خیم است و بعد از مدتی خودبه‌خود درمان می‌شود. برخی از افراد که سیستم ایمنی ضعیف‌تری دارند یا با آلودگی‌های بیشتری در تماس هستند، بیش از دیگران به زگیل‌های زیر بغل مبتلا می‌شوند.

 تاکنون درمان مشخصی برای ویروس HPV ارائه نشده است. این ویروس معمولا دو الی سه سال در بدن باقی می‌ماند و ممکن است بدون علامت باشد. بعد از این مدت، سیستم ایمنی می‌تواند آن را از بین ببرد.

زیر بغل، مکانی است که کمتر در معرض آلودگی‌ها قرار دارد و به همین دلیل کمتر از سایر نقاط مانند دستان یا صورت دچار زگیل می‌شود. اما همین که ویروس HPV در بدنِ یک شخص وجود داشته باشد، یعنی احتمال بروز زگیل در زیر بغل یا هر نقطه دیگری از بدن او وجود خواهد داشت. افرادی که مبتلا به بیماری‌های پوستی مانند اگزما یا دارای پوست‌هایی آسیب‌دیده و شکننده هستند، بیشتر دچار زگیل می‌شوند.

در ویدئوی زیر می‌توانید در مورد زگیل و علت ایجاد آن اطلاعات مفیدی بدست آورید.

 

https://vod.zibaclick.com/media/26652/playlist.m3u8

 

زگیل زیر بغل نشانه چیست؟

ویروس HPV برای اکثر افراد خطرناک نیست. بسیاری از افراد تصور می‌کنند زگیل‌ها نشانه سرطان هستند و این موضوع آن‌ها را پریشان می‌کند، اما این اتفاق بسیار نادر است.

اگر زگیل مدت بیشتری در بدن باقی بماند و بهبود پیدا نکند، ممکن است نشانه عفونت یا بیماری در بدن باشد و بهتر است به پزشک مراجعه شود. پزشکان با انجام آزمایش‌های لازم می‌توانند غیرسرطانی بودن زگیل‌ها را تشخیص دهند و حتی در از بین بردن آن‌ها به بیمار کمک کنند.

 

علائم زگیل در زیر بغل

زگیل زیر بغل

 

زگیل در زیر بغل ممکن است نسبت به زگیل‌های سایر اندام‌ها، علائم بیشتری داشته باشد، چراکه زیر بغل ما معمولا بسته است و ممکن است زگیل تحت فشار قرار گیرد و موجب آزار بیمار شود.

 اولین علامت زگیل‌ها، عوارض پوستی است که ایجاد می‌کنند. معمولا زگیل‌های گوشتی در زیر بغل رشد می‌کنند. این زگیل‌ها شبیه به خال‌های گوشتی هستند، اما رنگ‌های مختلفی دارند.

آن‌ها ممکن است قهوه‌ای، صورتی یا به رنگ پوست باشند. برخی دیگر از زگیل‌ها، خود پوست را درگیر می‌کنند و باعث تغییر رنگ و جنس پوست در یک ناحیه می‌شوند. در قسمت‌های بعدی تصاویر زگیل زیر بغل را قرار داده‌ایم. مشاهده و مقایسه آن‌ها با عارضه‌های موجود در بدن بیمار می‌تواند در تشخیص اینکه آیا این عارضه زگیل است یا خیر کمک‌کننده باشد.

 

اندازه زگیل‌های زیر بغل و گردن

 زگیل از متداول‌ترین بیماری‌هایی است که در پشت دست، انگشتان و زیر بغل ایجاد می‌شود. زگیلهای زیر بغل و گردن ممکن است رنگ‌های مختلفی داشته باشد. اندازه آن نیز متغیر بوده و ممکن است به اندازه یک سر سوزن باشد و اصلا دیده نشود یا اینکه به اندازه یک نخود باشد و باعث ناراحتی در زیر بغل شود.

راه انتقال

انتقال زگیل زیر بغل

 

از اصلی ترین راه‌های انتقال زگیل‌های زیر بغل میتوان به موارد زیر اشاره کرد.

 • اگر در قسمت دیگری از بدن، زگیل وجود داشته باشد و بیمار آن را لمس کند و سپس دست آلوده خود را به زیر بغل بزند، احتمال ایجاد زگیل در زیر بغل بیشتر می‌شود.
 • استفاده از مام‌ها و اسپری‌هایِ فردِ مبتلا به ویروس HPV‌ یا زگیل زیر بغل، می‌تواند عامل دیگری برای انتقال این عارضه باشد.
 • استفاده از وسایل اپیلاسیون مشترک با فرد مبتلا به زگیل، عامل دیگری برای انتقال آن است. حتی اگر لوازم شخصی بیمار نیز با زگیل تماس پیدا کند، باید ضدعفونی شود.
 • ویروس HPV می‌تواند در تمام سطوح وجود داشته باشد؛ بنابراین عدم رعایت نکات بهداشتی باعث ورود این ویروس به بدن می‌شود. البته وجود HPV همیشه منجر به بروز زگیل نمی‌شود و ممکن است بدون علامت باشد.
 • اگر زیر بغل زخم شده یا پوست آن ناحیه آسیب‌دیده باشد، احتمال ایجاد زگیل در آن بیشتر می‌شود.
 • استفاده از لباس‌های شخص مبتلا به زگیل نیز می‌تواند باعث انتقال آن شود.
 • سالن‌های آرایشی و اپیلاسیون نیز از دیگر فضاهایی هستند که احتمال انتقال زگیل در زیر بغل در آن‌ها بسیار است.

 

عوارض

خارش زگیل دست و زیر بغل از مهم‌ترین عوارض این بیماری است. البته زگیل‌ها معمولا مشکلی ایجاد نمی‌کنند. آن‌ها تنها ظاهر پوست را تحت‌تأثیر قرار می‌دهند و اگر در معرض دید باشند، اعتماد به نفس بیماران را کمتر می‌کند. اگر زگیل‌ها تحریک شوند، ممکن است خونریزی، ترشح یا سوزش داشته باشند.

زگیل‌ زیر بغل در اکثر موارد سرطانی نیست. اما اگر بعد از مدت زیادی از بین نرفتند، باید علت آن‌ها پیگیری شود. همچنین اگر عوارض غیر معمولی مانند ترشحات زیاد یا خارش و سوزشِ غیرمعمول مشاهده شود، باید با پزشک مشورت کرد.

 

راه‌های پیشگیری

زگیل زیر بغل

 

همیشه نمی‌توان از بروز زگیل پیشگیری کرد. افرادی که سیستم ایمنی ضعیف‌تر، پوست آسیب‌دیده یا سابقه ابتلا به زگیل دارند، بیشتر به این عارضه مبتلا می‌شوند. مهم‌ترین راهکار برای پیشگیری از زگیل زیر بغل رعایت نکات بهداشتی است که در ادامه بیان می‌کنیم.

 • دست آلوده با زیر بغل تماس پیدا نکند.
 • در صورت مراجعه به سالن‌های آرایشی و اپیلاسیون، حتما به مراکزی که پروتکل‌های بهداشتی را رعایت می‌کنند، مراجعه شود.
 • هنگام مراجعه به سالن‌های زیبایی حتما وسایل شخصی همراه شخص باشد.
 • بلافاصله بعد از استفاده از وسایل عمومی، حتما دست‌ها و ناحیه‌ای که وسیله با آن در تماس بوده، شسته شود.
 • از مام‌ها و اسپری‌های شخصی استفاده شود.
 • لباس‌ها و به خصوص لباس‌های زیر، حتما متعلق به خود شخص باشد.
 • از تماس با فرد مبتلا به زگیل یا ویروس HPV خودداری شود.

 

درمان خانگی زگیل گردن و زیر بغل

در ویدئوی زیر می‌توانید برخی از راهکارهای طبیعی برای از بین بردن زگیل را مشاهده کنید.   https://vod.zibaclick.com/media/26615/playlist.m3u8  

 

سوالات متداول

آیا برای درمان زگیل زیر بغل باید به پزشک مراجعه کرد؟

زگیل‌ها معمولا خودبه‌خود بهبود پیدا می‌کنند. در داروخانه‌ها نیز چسب‌های زگیل وجود دارد. روش‌های درمان خانگی زگیل نیز ارائه شده است. با این وجود، اگر زگیل مدت زیادی در زیر بغل باقی بماند، باید به پزشک مراجعه کرد.

آیا زگیل‌هایی که باعث زمختی پوست شده‌اند را باید خراشید؟

به هیچ وجه نباید هیچ‌یک از انواع زگیل‌ها را تحریک کرد. این کار باعث گسترش و ایجاد عوارضی چون خارش و ترشح می‌شود.

آیا کودکان بیشتر در معرض زگیل زیر بغل قرار دارند؟

کودکان سیستم ایمنی ضعیف‌تری دارند و امکان دارد ویروس HPV در محیط‌های بازی آن‌ها و مهدکودک‌ها وجود داشته باشد. به همین دلیل ممکن است به این نوع زگیل مبتلا شوند.

زگیل گردن نشانه چیست؟

ویروس HPV برای اکثر افراد خطرناک نیست. بسیاری از افراد تصور می‌کنند زگیل‌ها نشانه سرطان هستند و این موضوع آن‌ها را پریشان می‌کند، اما این اتفاق بسیار نادر است.

اگر زگیل مدت بیشتری در بدن باقی بماند و بهبود پیدا نکند، ممکن است نشانه عفونت یا بیماری در بدن باشد و بهتر است به پزشک مراجعه شود. پزشکان با انجام آزمایش‌های لازم می‌توانند غیرسرطانی بودن زگیل‌ها را تشخیص دهند و حتی در از بین بردن آن‌ها به بیمار کمک کنند.

 

منابع

https://www.health.harvard.edu

https://www.healthline.com

https://www.healthline.com

نمایش بیشتر

مقالات مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا