پوست

راهنمای جامع درمان خانگی زگیل و مزایای آن ها

فهرست محتوای مقاله

روش درمان خانگی زگیل چگونه است؟

زگیل‌ها نوعی از عارضه پوستی هستند که معمولا خود به خود بعد از مدتی درمان می‌شوند اما در صورت عدم درمان، روش‌های درمان خانگی زگیل وجود دارند که به بهبود سریع‌تر این عارضه در بدن کمک می‌کند. این روش‌ها می‌توانند برای زگیل‌هایی که در نقاط مختلف بدن ایجاد می‌شوند، کاربرد داشته باشند. درمان‌های خانگی به مدت زمان بیشتری نسبت به درمان‌های پزشکی نیاز دارند. بنابراین اگر زگیل برای بیمار آزاردهنده نباشد، می‌تواند از این روش‌ها برای درمان استفاده کند. در ادامه به کاربردی‌ترین متدهای درمان زگیل گوشتی و غیرگوشتی در خانه می‌پردازیم.

 

انواع روش‌های درمان خانگی زگیل

برای درمان زگیل در خانه به موادی اضافه بر آنچه در خانه وجود دارد یا به راحتی قابل دسترس است، نیاز نیست. موثرترین و کارآمدترین روش‌های درمان در خانه برای این عارضه به شرح زیر است:

از بین بردن زگیل با آب گرم

برخی از افراد تصور می‌کنند که از بین بردن زگیل با یخ می‌تواند یک روش موثر برای فریز کردن آن باشد. اما یخ به اندازه کافی باعث سرد شدن زگیل نمی‌شود که آن را از بین ببرد. استفاده از آب گرم راهکار موثرتری برای درمان خانگی زگیل به شمار می‌رود. آب گرم باعث نرم شدن بافت زگیل می‌شود.

روش استفاده از آب گرم

پزشکان پیشنهاد می‌کنند که فرد باید یک ظرف آب را تاجایی که پوست او نسوزد، گرم کند. سپس قسمت دارای زگیل را به مدت ۲۰ دقیقه در آب گرم قرار دهد. بعد از این مدت سطح روی زگیل نرم‌تر می‌شود. در این مرحله لازم است با وسیله‌ای مانند سوهان یا سوزن، لایه رویی زگیل تراشیده شود. احتمال خونریزی خفیف هنگام انجام این کار وجود دارد. اما جای نگرانی نیست. بیمار باید توجه داشته باشد که تنها سطح روی زگیل را بتراشد و نه لایه‌های زیرین را. این روش بیشتر برای درمان خانگی زگیل پا مورد استفاده قرار می‌گیرد.

از بین بردن زگیل با جوش شیرین

جوش شیرین نیز می‌تواند یک روش درمانی موثر برای زگیل باشد. جوش شیرین خاصیت ضد التهابی و ضد عفونی کننده دارد.

برای افزایش تأثیر این ماده می‌توان آن را با استفاده از سرکه سیب یا روغن کرچک به خمیر تبدیل کرد.

روش استفاده از جوش شیرین

در این روش بعد از درست کردن خمیر با جوش شیرین باید سطح زگیل را به این خمیر آغشته کرد. بهتر است خمیر غلیظ باشد. در صورتی که احتمال پاک شدن آن وجود دارد، می‌توان روی آن را با باند بست. برای تأثیر بهتر لازم است این کار دو بار در طول روز تا بهبود زگیل انجام شود.

از بین بردن زگیل با قرص آسپرین

آسپرین نیز یکی از روش‌های درمان خانگی زگیل است که به بیماران برای رفع زگیل کمک می‌کند. علت تأثیر آسپرین در درمان زگیل این است که سالیسیلیک اسید یکی از مواد تشکیل دهنده این قرص به شمار می‌رود. در روش از بین بردن زگیل با قرص، لایه‌های درگیر زگیل به مرور زمان از بین می‌روند و پوست سالم جای آن‌ها را می‌گیرد.

روش استفاده از قرص آسپرین برای درمان زگیل

 در این روش لازم است که قرص آسپرین به صورت پودر در آورده شود. برای این کار می‌توان از گوشت کوب یا وسیله سنگین دیگری استفاده کرد. بعد از تبدیل قرص به پودر باید مقدار کمی آب به آن اضافه شود. افراد باید توجه داشته باشند که آب تنها برای تبدیل پودر آسپرین به خمیر است. بنابراین باید خیلی کم باشد. سپس خمیر تشکیل شده باید روی همه قسمت‌های درگیر زگیل مالیده شود. در نهایت نیز یک بانداژ تمیز باید روی آن قرار گیرد و به مدت یک شب باقی بماند. این روش درمان خانگی زگیل باید هر شب تکرار شود.

درمان زگیل با نمک

درمان زگیل در خانه با نمک جزو موثرترین راهکارها شناخته می‌شود. برای تأثیر بهتر، لازم است از نمک دریا استفاده شود. برخی از پزشکان توصیه می‌کنند که نمک با ژل پترولیوم ترکیب شود تا تأثیر بهتری داشته باشد. نمک خاصیت ضد التهابی و ضد عفونی کننده دارد. همچنین محیط را برای رشد و تکثیر باکتری‌ها نامناسب می‌کند.

روش استفاده از نمک

مقداری نمک باید با ژل پترولیوم، روغن کرچک یا آب مخلوط شود. سپس باید سطح زگیل را به این مخلوط آغشته کرد. بعد از آن باید بانداژ مناسب روی سطح زگیل قرار داد و یک شب روی آن را بست. این کار باید هر شب تکرار شود. به طور متوسط بعد از شش هفته زگیل بهبود پیدا می‌کند.

درمان زگیل با سرکه سیب

سرکه سیب از قدیم برای درمان بیماری‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گرفته است. این ماده برای درمان خانگی زگیل نیز کاربرد دارد. سرکه سیب نوعی اسید است. بنابراین می‌تواند در از بین بردن باکتری‌ها و ویروس‌های موجود در زگیل مفید باشد. سرکه سیب عملکردی شبیه روش پزشکی سالیسیلیک اسید دارد. این ماده سطح پوست را می‌سوزاند و بافت زگیل را از بین می‌برد. البته آسیبی به پوست وارد نخواهد شد. وجود اسید روی پوست همچنین باعث تحریک سیستم ایمنی می‌شود. بنابراین سیستم ایمنی بدن بیمار در مقابله با زگیل عملکرد بهتری پیدا می‌کند.

روش استفاده از سرکه سیب برای درمان خانگی زگیل

استفاده از این ماده بسیار ساده است. بیمار برای استفاده از این روش تنها به پنبه، مقداری آب، سرکه سیب، چسب یا باند نیاز دارد.

  • در ابتدا سرکه سیب باید به نسبت دو به یک با آب مخلوط شود.
  • یک تکه پنبه در محلول آب و سرکه سیب خیس شود.
  • پنبه به آرامی و به صورت مستقیم باید روی پوست مالیده شود.
  • بعد از آن پنبه باید روی سطح زگیل باقی بماند. بیمار باید آن را با چسب یا باند ببندد و یک شب روی پوست باقی بماند.
  • بعد از گذشت یک شب بانداژ باید به آرامی باز شود و بدون اینکه سایر قسمت‌های پوست به پنبه برخورد کند، دور انداخته شود.
  • این کار باید تا زمان بهبود زگیل هر شب انجام شود.

روش دیگر درمان خانگی زگیل با سرکه سیب این است که در یک ظرف بزرگ به میزان مساوی آب و سرکه سیب مخلوط شود. سپس اندام دارای زگیل به مدت ۱۵ دقیقه در ظرف قرار گیرد. بعد از آن سطح پوست با آب شسته شود.

درمان زگیل با عسل

عسل و بره موم دو راه کاربردی برای درمان خانگی زگیل به شمار می‌روند. بره موم ماده‌ای رزینی شکل است که توسط زنبور عسل تولید می‌شود. در ترکیبات این ماده گرده گل، عسل و موم زنبور و آنزیم‌های موجود در بدن زنبور عسل وجود دارد. عسل نیز از برخی از این ترکیبات بهره‌مند است.

روش استفاده از عسل و بره موم

عسل را به همان شکل می‌توان برای درمان خانگی زگیل مورد استفاده قرار داد. اما بره موم به سه شکل جامد، پودری و ضمادی وجود دارد. بهترین نوع آن برای درمان زگیل، نوع ضمادی است. در صورتی که بیمار به بره موم پودری دسترسی دارد، می‌تواند آن را با مقداری آب یا روغن گیاهی ترکیب کند تا به شکل خمیر در آید. اما بره موم جامد را نمی‌توان برای درمان زگیل استفاده کرد. عسل می‌تواند در تقویت سیستم ایمنی نیز موثر باشد. بنابراین در ضمن استعمال آن روی زگیل، بیماران می‌توانند در وعده‌های غذایی خود و به خصوص صبحانه  از این ماده استفاده کنند.

برای درمان زگیل با عسل و بره موم لازم است که بیمار سطح زگیل را به عسل یا ضماد و خمیر بره موم آغشته کند. سپس سطح را با باند ببندد. بانداژ باید یک شب روی پوست باقی بماند و این کار تا درمان زگیل باید به صورت روزانه انجام شود.

از بین بردن زگیل با لاک

یک روش جالب برای درمان خانگی زگیل استفاده از لاک ناخن است. البته این روش به صورت تجربی نقل شده‌ است و تأثیر آن به صورت علمی مشخص نیست گفته می‌شود که لاک باعث از بین رفتن ویروس‌ها و باکتری‌های سطح زگیل می‌شود. حتی اگر این موضوع واقعیت نداشته باشد، می‌توان گفت که استفاده از لاک، پوششی روی سطح زگیل ایجاد می‌کند. این پوشش از هوا رسانی به زگیل پیشگیری می‌کند و باعث تسریع در روند بهبود آن می‌شود.

روش استفاده از لاک برای درمان زگیل در خانه

بهتر است از برق ناخن یا لاک‌های شفاف برای درمان خانگی زگیل استفاده شود. تنها کافی است با استفاده از قلم لاک، سطح زگیل به آن آغشته شود. برخی از افراد توصیه می‌کنند که این کار یک روز در میان تکرار شود و برخی دیگر می‌گویند که انجام آن دو بار در هفته کافی است. نکته‌ مهمی که باید به آن توجه شود این است که بعد از بهبود زگیل، فرد به هیچ وجه نباید از آن لاک ناخن استفاده کند. چرا که احتمال انتقال باکتری‌ها و ویروس‌ها از طریق آن وجود دارد. بنابراین لاک باید دور انداخته شود.

درمان گیاهی زگیل در خانه

یکی از مهم‌ترین روش‌های درمان خانگی زگیل استفاده از گیاهان دارویی است. البته نمی‌توان گفت یک گیاه خاص به عنوان داروی گیاهی زگیل شناخته می‌شود و آن را درمان می‌کند. ممکن است روش‌های درمان گیاهی موثر برای هر شخص باهم متفاوت باشند. به همین دلیل لازم است که بیماران روش‌های مختلف را تست کنند تا بهترین آن‌ها را پیدا کنند.

از بین بردن زگیل با سیر

سیر یکی از محصولاتی است که می‌تواند در درمان زگیل موثر باشد. بیماران می‌توانند عصاره سیر را به صورت آماده خریداری کنند یا خودشان برای تهیه آن اقدام کنند. آلیسین یکی از ترکیبات ضد باکتری موجود در سیر است که می‌تواند به بهبود زگیل کمک کند. همچنین با قرار گرفتن سیر روی بافت زگیل، آنزیم‌های موجود در آن از بین می‌روند و به مرور زمان بافت آن را تخریب می‌کنند.

روش استفاده از سیر

برای تهیه عصاره سیر در خانه لازم است که یک حبه سیر را خرد یا رنده کرد. سپس باید مقدار کمی آب را با آن ترکیب کرد. اگر سطح زگیل گسترده است، باید تعداد حبه‌های سیر را بیشتر کرد. همچنین می‌توان به جای آب از روغن‌های مفید مانند روغن درخت چای و… استفاده کرد. بعد از آن بیمار باید یک پنبه را به این ترکیب آغشته کند و روی بافت زگیل قرار دهد. سپس آن را با باند یا چسب روی زگیل ببندد. این بانداژ باید چند ساعت روی پوست باقی بماند. برای درمان خانگی زگیل با سیر لازم است سه الی چهار هفته همین کار به صورت روزانه تکرار شود.

درمان خانگی زگیل تناسلی

روش‌های مختلفی برای درمان خانگی زگیل در ناحیه تناسلی وجود دارد. داروهای گیاهی برای زگیل تناسلی می‌تواند به روند بهبود این نوع زگیل‌ها کمک کند. همچنین روغن برخی گیاهان در درمان خانگی زگیل تناسلی تأثیر بسزایی در بهبود این عارضه خواهد داشت. روش‌های درمان گیاهی زگیل تناسلی مردان و زنان تفاوتی باهم ندارد.

از جمله این روش ها می توان به روغن درخت چای اشاره کرد. روغن درخت چای علاوه بر تمام خواصی که دارد، به عنوان یک ماده ضد قارچ نیز شناخته می‌شود و در درمان زگیل تناسلی در خانه موثر است.

برای اطلاع کامل از این روش ها و همچنین درمان زگیل تناسلی با واجبی، مقاله آن را مطالعه نمایید.

درمان خانگی زگیل صورت

برای درمان گیاهی زگیل صورت، روش‌های خانگی باید با دقت بیشتری انتخاب شوند. چرا که پوست صورت حساس‌تر از سایر نقاط بدن است و در صورتی که فرد نسبت به یک دارو حساسیت داشته باشد، ممکن است تغییرات ناخوشایندی در آن ایجاد شود. به عنوان مثال استفاده از سرکه سیب یا سالیسیلیک اسید برای صورت مناسب نیست. همچنین بیماران باید توجه داشته باشند که زگیل‌هایی که نزدیک چشم یا بینی ایجاد شده‌اند را نباید درمان کرد. بلکه باید منتظر ماند تا خودشان از بین بروند. استفاده از سیر یک روش موثر برای درمان زگیل صورت است. در ادامه دو ماده مفید دیگر را نیز معرفی کرده‌ایم.

آبلیمو

آبلیمو دارای خاصیت اسیدی است که به از بین بردن بافت زگیل و باکتری‌ها و ویروس‌های موجود در آن کمک می‌کند. البته پزشکان توصیه می‌کنند که از آبلیموی خالص برای درمان استفاده نشود. همچنین بیماران باید اطمینان حاصل کنند که آبلیمو، کاملا طبیعی است. آبلیموهای صنعتی برای این کار مناسب نیستند.

روش استفاده از آبلیمو

باید آبلیمو را با چند قطره آب رقیق کرد. می‌توان این دو ماده را به نسبت دو (آبلیمو) به یک (آب) با هم ترکیب نمود. بعد از آن نیز با استفاده از پنبه باید سطح زگیل را به آن آغشته کرد. این روش برای درمان خانگی زگیل مسطح بسیار موثر است و بعد از شش هفته آن‌ها را به صورت کامل می‌سوزاند.

آب آناناس

تأثیر آب آناناس روی زگیل به صورت علمی اثبات نشده است. اما بسیاری از درمانگرهای گیاهی معتقدند که می‌تواند یک روش مناسب برای درمان خانگی زگیل صورت باشد. آب آناناس آنزیم‌های مفیدی برای رفع زگیل دارد. همچنین به پوست صورت آسیبی نمی‌رساند.

روش استفاده از آب آناناس

برای استفاده از این ماده لازم است به مدت چند هفته و هر شب یک پنبه را به آب آناناس آغشته کرد. سپس باید آن را به آرامی روی سطح زگیل مالید و در نهایت نیز آن را روی پوست بست. این روش می‌تواند طی چند هفته زگیل موجود روی صورت را درمان کند.

درمان خانگی زگیل دست

زگیل دست را نیز مانند انواع زگیل‌ها می‌توان با استفاده از روش‌های درمان خانگی از بین برد. درمان با سرکه سیب، آبلیمو، سیر و لاک از روش‌هایی هستند که در قسمت‌های قبلی در مورد آن‌ها توضیح دادیم و برای درمان زگیل در قسمت دست‌ها و انگشتان موثرند. سایر متدهای مناسب برای این نوع زگیل‌ها را در ادامه نام برده‌ایم.

نوار چسب

استفاده از نوار چسب یک روش عجیب برای درمان خانگی زگیل به شمار می‌رود که می‌تواند باعث از بین رفتن بافت زگیل شود. بهتر است از چسب‌های کاغذی که برای موارد درمانی به کار می‌روند، استفاده شود. برای این کار لازم است که سطح زگیل با استفاده از چسب پوشانده شود. بیمار باید اجازه دهد که چسب سه الی شش روز روی دست باقی بماند. سپس نوار چسب را به آرامی بکند. بعد از آن نیز می‌تواند با استفاده از سوهان‌های ظریف به آرامی سطح روی زگیل را بتراشد. بعد از آن دوباره تکه نوار چسب دیگری روی زگیل بچسباند و همین روند را تکرار کند. نوار چسب با از بین بردن لایه لایه زگیل به درمان آن کمک می‌کند.

اسپری مایع بوتان

استفاده از این اسپری نیز جزو روش‌های درمان خانگی این عارضه به شمار می‌رود. برای این کار لازم است مقداری از این اسپری روی سطح زگیل پاشیده شود. اسپری بوتان باعث انجماد زگیل می‌شود. در واقع این روش، شبیه سازی خانگی روش درمانی انجماد برای زگیل است. بیمارانی که از اسپری بوتان استفاده می‌کنند، ممکن است مقداری درد و سوزش هنگام استفاده تجربه کنند.

روش‌های درمان خانگی زگیل زیر بغل نیز مانند متدهایی که در این قسمت برای دست بیان کردیم؛ انجام می‌شود.

درمان خانگی زگیل کف پا

درمان زگیل کف پا نیز روش‌های متنوعی دارد. از میان روش‌هایی که در قسمت‌های قبل به آن‌ها اشاره کردیم، درمان با سرکه سیب، نوار چسب و روغن درخت چای برای زگیل کف پا نیز کاربردی هستند. اما دو روش جدید دیگر نیز برای این نوع زگیل وجود دارد.

خار مریم

این یک داروی گیاهی درمان زگیل کف پا محسوب می‌شود. این گیاه دارای خاصیت ضد ویروسی است. اما می‌تواند حساسیت زا باشد. به همین دلیل بهتر است پیش از استفاده، مقداری از آن روی بازو مالیده شود و در صورتی که مشکلی به وجود نیامد، برای درمان خانگی زگیل مورد استفاده قرار گیرد. همچنین توصیه می‌شود بیمارانی که به میخک حساسیت دارند، از این گیاه نیز استفاده نکنند.

روش استفاده از خار مریم

برای این کار لازم است عصاره خار مریم را از عطاری‌ها تهیه کنید. بیماران همچنین می‌توانند خودشان گیاه را با مقداری آب دم کنند. سپس تکه‌ای پنبه را به آن آغشته کنند و روی سطح زگیل بمالند. بهتر است این روش درمانی شب هنگام خواب انجام شود که بیمار نیازی به راه رفتن روی پاهای خود نداشته باشد. پنبه با استفاده از چسب یا بانداژ باید روی سطح زگیل قرار گیرد.

ید

فرمولاسیون ید به گونه‌ای است که می‌تواند برای درمان خانگی زگیل نیز موثر باشد. البته بهتر است از این ماده تنها برای پا که حساسیت کم‌تری نسبت به سایر اعضا دارد، استفاده کرد. پزشکان بر این باورند که ترکیب پروویرون و ید می‌تواند تأثیر بسزایی در بهبود زگیل کف پا داشته باشد. هر دوی آن‌ها را می‌توان از داروخانه‌ها تهیه کرد.

روش استفاده از ید

استفاده از ید نیز مانند سایر مواد است. باید سطح زگیل را به آن آغشته کرد و سپس با باند یا چسب بست تا زود پاک نشود. تکرار این کار دو بار در طول روز لازم است. بعد از ۱۲ هفته زگیل موجود در کف پا از بین می‌رود. در صورتی که فرد بیماری زمینه‌ای مانند تیروئید دارد، نباید از این روش استفاده کند. در صورت استفاده نیز باید تحت نظر پزشک قرار گیرد.

کدام یک از روش‌های درمان خانگی زگیل موثرتر است؟

این موضوع کاملا نسبی است. هر روش درمان ممکن است برای گروهی از افراد تأثیر سریع داشته باشد. اما برخی دیگر اثری از آن مشاهده نکنند.

آیا استفاده از این روش‌های درمانی عوارضی دارد؟

بسیاری از این روش‌ها ایمن هستند و عوارض جانبی ندارند. اما برخی از روش‌ها مانند استفاده از سرکه سیب برای افرادی که به بیماری‌های پوستی مبتلا هستند، مناسب نیست. یا استفاده از روش درمان خانگی زگیل با یُد، برای افرادی که مشکل تیروئید دارند، توصیه نمی‌شود. همچنین در صورتی که با استفاده از یک روش درمان، واکنش‌های حساسیتی مشاهده شد، باید استفاده از آن را بلافاصله متوقف کرد.

منابع

https://www.healthline.com

https://www.thehealthy.com

نمایش بیشتر

مقالات مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن

ویزیت رایگان

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید