سینه مردان و زنان

عوارض عمل ژنیکوماستی در مردان + هزینه

ژنیکوماستی

ژنیکوماستی در مردان (بزرگ شدن پستان مردانه) عارضه‌ای است که به علل مختلفی می‌تواند بروز پیدا کند و باعث عدم اعتماد به نفس و نارضایتی مردان از ظاهر خود شود. از جمله علل این عارضه می توان به رشد غیرطبیعی غدد در سینه‌ها اشاره کرد که باعث می‌شود ظاهر سینه مردان از حالت طبیعی خود خارج شود و بزرگ‌تر از حد معمول به نظر برسد.برای کسب اطلاع از این عارضه مقاله علت بزرگ شدن سینه پسران را مطالعه نمایید.

این عارضه می‌تواند در یک طرف سینه یا در هر دو طرف آن دیده شود. راه‌های درمان این عارضه در مردان متعدد است. فرد می‌تواند با ورزش کردن یا مصرف دارو و تنظیم هورمون‌های مردانه تا حدی به بهبود وضعیت خود کمک کند، اما اگر درجه ژنیکوماستی بالا باشد یا اینکه فرد بخواهد در زمان کوتاه‌تری به نتیجه مطلوب برسد، عمل جراحی می‌تواند کمک‌کننده باشد.

ژنیکوماستی مردان

ژنیکوماستی مردان

معمولا پزشک با تشخیص علت و درجه این عارضه اقدام به عمل جراحی می‌کند. این عارضه در مردان به چهار گرید تقسیم‌بندی می‌شود که عبارتند از:

 • گرید یک:

اولین درجه ، نوع خفیف آن است. در این درجه، پوست اضافی روی قفسه سینه وجود ندارد، سینه بدون افتادگی و حجم بافت اضافی (هیپرتروفی) کمتر از 250 گرم است.

 • گرید دو:

دومین درجه  نوع متوسط آن است که به دو شکل بروز می‌کند، گاهی همراه با پوست اضافی روی قفسه سینه است و گاهی هم بدون پوست اضافی بوده و سینه بدون افتادگی است. حجم بافت اضافه در این گرید بین 250 تا 500 گرم است.

 • گرید سه:

سومین نوع  اغلب با شکل‌گیری پوست اضافی روی قفسه سینه همراه است، افتادگی گرید یک در سینه وجود دارد و حجم بافت اضافه بیش از 500 گرم است.

 • گرید چهار:

چهارمین درجه  نوع شدید آن است که با پوست اضافی و افتادگی گرید 2 سینه همراه بوده و حجم بافت اضافه بیش از 500 گرم است.

در درجه‌های پایین  در مردان، پزشکان با تجویز دارو و تنظیم هورمون‌‌ها اقدام به کوچک‌کردن سینه این افراد می‌کنند. اما اگر درجه ژنیکوماستی فردی بالا باشد، بهتر است به جای مصرف دارو اقدام به عمل جراحی کند.

ژنیکوماستی مناسب

عمل ژنیکوماستی در مردان در صورتی که یک یا چند ویژگی زیر را داشته باشند توسط دکتر توصیه می‌شود:

 • در گرید 3 یا 4 ژنیکوماستی قرار بگیرد.
 • با وجود شدید نبودن این اختلال می‌خواهد زودتر به نتیجه برسد.
 • بزرگی سینه سبب عدم اعتماد به نفس و افسردگی او شده است.
 • رشد غیرعادی پستان‌ فرد ازسوی متخصصان تأیید شده است.

ژنیکوماستی نامناسب

 • عمل جراحی ژنیکوماستی برای نوجوانان، مناسب به نظر نمی‌رسد. چون این نوع از تغییر فرم سینه، ممکن است بر اثر رشد باشد.
 • افرادی که درجه آن‌ها نگران‌کننده نیست و می‌توانند با ورزش و دارو وضعیت خود را بهبود بخشند.
 • کسانی که بیماری زمینه‌ای مانند دیابت، فشار خون یا سابقه سکته دارند. (اگر فرد بیماری خاصی دارد حتما باید قبل از تصمیم به انجام عمل با پزشک مشورت کند.)

آمادگی ژنیکوماستی

آمادگی ژنیکوماستی

قبل از انجام این عمل در مردان، فرد باید با پزشک متخصص درباره سوابق پزشکی و شرایط جسمانی خود صحبت کند. پزشک نیز کارهایی که بیمار قبل از عمل باید انجام دهد را برای او شرح می‌دهد. سینه‌های فرد توسط پزشک برای انجام عمل جراحی معاینه می‌شود که این معاینات شامل اندازه‌گیری سینه‌ها و همچنین بررسی کیفیت پوست برای عمل جراحی است. نحوه تغییر و قرارگیری نوک سینه‌ها و تغییر در بخش قهوه‌ای پستان نیز باید به‌درستی مشخص شود.

علاوه بر این‌ها، فرد باید اقدامات زیر را نیز قبل از عمل انجام دهد:

 • آزمایش‌های پزشکی که علت اصلی این عارضه در مردان را مشخص می‌کند، انجام دهد. این آزمایش‌ها مربوط به عملکرد غدد درون‌ریز می‌شود.
 • در صورتی که از دارو استفاده می‌کند باید آن را با پزشک در میان بگذارد تا در صورت وجود حساسیت دارویی، پزشک شرایط او را برای عمل بررسی کند. این مورد شامل تغییر در نحوه مصرف داروهای مصرفی یا تجویز داروی جدید هم می‌شود.
 • اگر از سیگار، مواد مخدر یا الکل استفاده می‌کند باید قبل از عمل آن‌ها را کنار بگذارد.
 • چنانچه از آسپرین، داروهای ضدالتهاب و مکمل‌های دارویی استفاده می‌کند باید مصرف آن‌ها را قطع کند.
 • با توجه به ارزیابی‌های پزشک و شرایط جسمانی بیمار، متخصص بیهوشی تعیین می‌کند که این عمل نیاز به بی‌حسی موضعی دارد یا باید بیهوشی به‌طور کامل انجام شود.
 • همچنین باید روز عمل، یک نفر همراه داشته باشد تا بعد از انجام عمل جراحی او را به منزل برساند.

مراحل ژنیکوماستی

مراحل ژنیکوماستی

برای انجام این عمل در مردان، پزشک قبل از عمل، شکل جدید سینه‌های بیمار را تعیین می‌کند و پس از آن در چند مرحله سینه‌ها و بافت‌ آن‌ها را برش داده و فرم سینه‌ها را به حالتی که از پیش تعیین شده تغییر می‌دهد. این عمل شامل چند مرحله است که در ادامه آن‌ها را توضیح می‌دهیم.

این عمل شامل چهار مرحله است:

بیهوشی

اولین گام در هر عمل جراحی، بیهوشی یا بی‌حسی است. پزشک برای راحتی بیمار در طول عمل جراحی، داروهایی را برای او تجویز می‌کند که شامل داروهای آرام‌بخش داخل وریدی و بیهوشی عمومی است.

 تکنیک لیپوساکشن در ژنیکوماستی در مردان

تکنیک لیپوساکشن در ژنیکوماستی در مردان

اگر ژنیکوماستی در مردان در لایه‌‌های اولیه بافت چربی سینه قرار داشته باشد، می‌توان به‌تنهایی از تکنیک لیپوساکشن برای تخلیه آن استفاده کرد. برای این‌ کار چندین حفره روی سینه ایجاد و سپس با یک لوله نازک که به آن کانول می‌گویند، چربی‌های اضافی سینه فرد را خارج می‌کنند.

کانول را می‌توانند در بدن فرد جابه‌جا کرده و با استفاده از آن چربی‌های نقاط مختلف روی سینه را خارج کنند. البته روش‌های گوناگونی برای لیپوساکشن وجود دارد که متخصص مربوطه با توجه به ارزیابی‌های پزشکی قبل از عمل، نوع آن را برای بیمار تشریح خواهد کرد.

تکنیک برش

 نحوه برداشتن پوست و میزان آن براساس شرایط جراحی و خواسته بیمار، متفاوت است

 اگر ژنیکوماستی به صورت پوست اضافه خود را نشان دهد، باید با تکنیک برش، عمل کوچک کردن سینه در مردان را انجام داد. در این روش، بافت غده یا پوست اضافی برداشته می‌شود تا جایی که بخش‌های قهوه‌ای رنگ سینه‌ها و نوک پستان‌ها به یک فرم مردانه و مناسب برسند.

 نحوه برداشتن پوست و میزان آن براساس شرایط جراحی و خواسته بیمار، متفاوت است. پزشک قبل از عمل برای میزان برداشتن پوست و تغییر در بخش قهوه‌ای رنگ پستان، با بیمار صحبت‌های لازم را می‌کند.

تکنیک ترکیبی برش و لیپوساکشن

در صورتی که ژنیکوماستی ایجاد شده در بیمار هم دارای بافت‌های چربی و هم پوست اضافه در نوک پستان‌ها باشد، از روش ترکیبی استفاده می‌کنند. در این تکنیک هم از لیپوساکشن برای خارج کردن چربی‌های اضافه سینه استفاده کرده و هم برش‌هایی روی پوست ایجاد می‌کنند تا سینه به فرم مناسب برسد.

زمان ژنیکوماستی

برای انجام این عمل حداقل یک ساعت و نیم و حداکثر ۳ ساعت زمان نیاز است. البته بسته به شرایط جسمانی و تشخیص پزشک، این زمان برای هر فرد متفاوت است.

بعد از ژنیکوماستی

 بعد از عمل ژنیکوماستی در مردان یک پانسمان یا بانداژ روی برش‌های سینه گذاشته می‌شود. البته ممکن است از یک باند آلاستیک برای به حداقل رسیدن میزان تورم و بهبود بخش‌های برجسته سینه استفاده ‌شود.

 اگر فرد بعد از عمل ژنیکوماستی، دچار تنگی نفس شدید شد یا دردهایی در سینه خود احساس کرد، باید حتما این موضوع را با پزشک در میان بگذارد. تجربه ضربان قلب غیرمعمول هم از دیگر مواردی است که نباید برای بیمار رخ دهد و در صورت بروز آن، باید به پزشک معالج خود مراجعه کند.

علاوه بر این موارد، بعد از عمل، بخش‌های بریده شده یا لیپوساکشن شده سینه فرد به هیچ عنوان نباید تحت فشار قرار گیرد. بیمار همچنین باید از تحرکات زیاد در ناحیه سینه خود جلوگیری کند. پزشک، داروها و رژیم غذایی خاصی را با توجه به شرایط جسمانی فرد تجویز می‌کند که باید آن‌ها را رعایت کند.

پس از عمل از یک جلیقه برای فشرده‎‌سازی پوست استفاده می‌شود تا به جمع شدن پوست کمک کند، این جلیقه همچنین از تجمع مایعات جلوگیری می‌کند.

با همه این توضیحات، فرد باید دقت داشته باشد که از سبک زندگی سالم فاصله نگیرد. افزایش وزن قابل توجه، استفاده از استروئید یا مصرف داروهایی که بر تستوسترون تأثیر دارد، می‌تواند نتیجه عمل را تحت‌تأثیر قرار دهد.

نقاهت ژنیکوماستی

 یک یا دو هفته پس از عمل، بیمار می‌تواند به وضعیت عادی و روزمره خود بازگردد و فعالیت‌هایی مانند ورزش را به صورت سبک انجام دهد. البته این دوره با توجه به شرایط بیمار و تجویز پزشک برای هر فردی متفاوت است.

نتایج ژنیکوماستی

نتایج ژنیکوماستی

بیمار بعد از عمل به سرعت متوجه تغییر در سینه‌های خود می‌شود. این تغییر دائمی خواهد بود، خطوط سینه به سرعت محو و بیمار به شرایط ایده‌آل خود نزدیک خواهد شد.

 فرم سینه‌ها به شکلی خواهد شد که از قبل، بیمار آن را با پزشک خود تعیین کرده‌ است. مردانه شدن فرم سینه‌ها نتیجه و دستاورد این عمل جراحی است. کبودی‌ها و تورم به‌تدریج از بین می‌رود و فرد می‌تواند نتیجه نهایی عمل را پس از۳ تا ۶ ماه به‌خوبی ببیند.

مزایا ژنیکوماستی

بدون شک انجام عمل ژنیکوماستی در مردان مزایایی دارد که با هیچ روش دیگری نمی‌توان به آن دست پیدا کرد. این مزایا توانسته نظر بیماران را برای انجام این عمل به خود جلب کند. در ادامه به توضیح این مزایا می‌پردازیم.

بعد روانشناسی عمل ژنیکوماستی در مردان

بزرگ شدن سینه در زنان یک امر عادی است، اما این موضوع در مردان غیرعادی محسوب می‌شود تا جایی‌که می‌تواند حس مردانگی را از آن‌ها بگیرد. پزشک با انجام این عمل می‌تواند بافت‌های اضافی را بردارد و ظاهر مناسب و مردانه را به بیمار بازگرداند.

مزایای جسمانی

کاهش چربی‌ها و تقویت قفسه سینه طی عمل ژنیکوماستی در مردان

 اقتصادی بودن عمل ژنیکوماستی

این عمل ساده است و نتیجه آن بسیار مطلوب و دائمی خواهد بود. فرم نامناسب سینه بیمار دیگر به حالت قبل باز نمی‌گردد و هزینه‌های اضافی برای او نخواهد داشت.

درصد بالای موفقیت عمل

درصد موفقیت در این عمل بسیار بالاست و در بیشتر موارد، بیماران از نتیجه عمل بسیار راضی هستند.

معایب ژنیکوماستی

کوچک کردن سینه در مردان مزایایی دارد که به آن‌ها پرداختیم، اما انجام این عمل بدون عوارض نیست و پس از عمل ممکن است مشکلاتی برای بیمار ایجاد شود که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

 • نامنظم شدن دوطرفه سینه
 • از بین رفتن نوک سینه
 • بی‌حسی نوک سینه
 • شل شدن پوست سینه و عدم تقارن
 • زخم‌های قابل مشاهده

عوارض ژنیکوماستی

عمل ژنیکوماستی در مردان با برش‌هایی روی سینه همراه است که بهبودی آن‌ها زمان می‌برد و به همین دلیل ممکن است جای زخم‌ها تا زمانی که بهبود یابند با تورم و کبودی همراه باشد.

مانند هر عمل جراحی دیگری، ژنیکوماستی هم شامل برش‌هایی است که از طریق آن باکتری‌ها می‌توانند وارد زخم شوند و اگر مراقبت‌های بعد از عمل به‌درستی انجام نشود، باعث ایجاد عفونت می‌شوند. یکی از عوارض این عمل، امکان بروز عفونت‌های باکتریایی و قارچی است که انجام این عمل جراحی را کمی پیچیده می‌کند.

معمولا پس از عمل و با کاهش حجم بافت چربی و پوست سینه در مردان، کمبود فضا در قفسه سینه احساس می‌شود، زیرا در طول عمل ژنیکوماستی در مردان برخی از بافت‌های سینه عصب‌های خود را از دست داده‌اند و دیگر حسی ندارند.

محدودیتهای ژنیکوماستی

با توجه به نوع عمل می‌توان گفت که این عمل محدودیتی را برای فرد بیمار ایجاد نخواهد کرد و او می‌تواند بدون هیچ‌گونه محدودیتی بعد از طی کردن دوران نقاهت، از فرم سینه خود لذت ببرد.

تجربه ژنیکوماستی

تجربه ژنیکوماستی

 دوین جانسون بازیگر آمریکایی و سایمون کاول مجری و تهیه‌کننده از جمله افراد مشهوری هستند که این عمل را انجام داده‌اند.

هزینه ژنیکوماستی

هزینه جراحی ژنیکوماستی در مردان در ایران به موارد مختلفی مانند هزینه بیهوشی و بیمارستان، دستمزد جراح، داروها و تست‌های پزشکی بستگی دارد. در ایران، هزینه عمل ژنیکوماستی درمردان بین 20 تا 35 میلیون در سال 1402 برآورد شده است.

مطالعه بیشتر

مطالعه بیشتر

نمایش بیشتر

مقالات مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن

ویزیت رایگان

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید