پوست

برداشتن خال صورت: روشها، هزینه، مزایا و معایب

بغب چیست؟

غبغب یک لایه چربی اضافه است که در ناحیه زیر چانه یا گردن ایجاد می‌شود. البته در برخی موارد به خصوص در افراد مسن، چربی اضافه‌ای وجود ندارد و عارضه بخاطر پوست اضافه یا افتادگی پوست به وجود می‌آید. افراد معمولا به دلیل ظاهر نامتعارف این عارضه، از آن ناراضی هستند. این عارضه به دلایل مخلتفی چون ژنتیک، تغذیه و اضافه وزن ایجاد می‌شود. در مورد علت‌های ایجاد آن در قسمت‌های بعدی به صورت کامل توضیح داده‌ایم. این چربی‌ها ممکن است در برخی موارد محدودیت‌هایی در پایین آوردن سر نیز ایجاد کند. بسیاری از افراد تصور می‌کنند که فقط افراد چاق به این عارضه مبتلا می‌شوند. به همین دلیل حتی اگر وزن مناسبی داشته باشند، با ایجاد چربی زیر چانه، توهم اضافه وزن داشتن پیدا می‌کنند. این موضوع برای آن‌ها آزاردهنده است.

اصطلاح این عارضه به انگلیسی

در اصطلاح عامیانه این عارضه با نام «double chin» شناخته می‌شود. اما اصطلاح تخصصی آن «Submental Fat» است. این اصطلاح به معنی چربی زیر چانه است.

بزرگ شدن غبغب نشانه چیست؟

به طور کلی این عارضه خطرناک نیست و معمولا نشانه از بیماری خاصی ندارد. عوامل مختلفی وجود دارد که باعث ورم غبغب می‌شود. این عارضه می‌تواند نشانه افزایش وزن، رژیم غذایی نامناسب یا پیری پوست و ماهیچه‌های بدن انسان باشد. برخی از این عوامل قابل حل هستند و با رفع آن‌ها، می‌توان این عارضه را نیز درمان کرد.

چرا غبغب به وجود می‌آید ؟

دلایل غبغب اولین روش برای درمان و بهبود یک عارضه، شناخت علت ایجاد آن است. در برخی موارد با حذف علت‌های ایجاد عارضه می‌توان آن را درمان کرد. اما برخی از علت‌ها مانند زمینه ارثی، قابل حذف نیستند و باید به روش‌های دیگر عمل کرد.

سن

افزایش سن منجر به کاهش خاصیت ارتجاعی و افتادگی پوست می‌شود. این موضوع می‌تواند یکی از علت‌های ایجاد عارضه چربی زیر چانه باشد. البته اگر علت، افزایش سن باشد، با سایر نشانه‌ها نیز همراه است. به عنوان مثال افتادگی گونه‌ها یا پلک‌ها و… نیز به همین دلیل ایجاد می‌شوند.

غبغب ارثی

ژنتیک از دیگر فاکتورهایی است که منجر به ایجاد این عارضه می‌شود. یعنی اگر فردی در خانواده، چربی اضافه زیر چانه داشته باشد، احتمال اینکه فرزندان خانواده نیز این عارضه را داشته باشند، بیشتر می‌شود. افرادی که چربی اضافه زیر چانه آن‌ها بخاطر ژنتیک ایجاد می‌شود، حتی ممکن است جوان باشند یا وزن آن‌ها متناسب باشد. غبغب در افراد لاغر معمولا به همین دلیل ایجاد می‌شود.

رژیم غذایی

چاقی علت اصلی ایجاد چربی اضافه زیر چانه نیست. اما می‌تواند در تشدید آن موثر باشد. معمولا افرادی که رژیم غذایی پرکالری و پر از چربی دارند، غبغب‌هایشان توپر است و به همین دلیل بیشتر جلوه می‌کند. غذاهای فرآوری شده، فست فودها و به طور کلی چربی‌های ناسالم باعث افزایش این عارضه می‌شوند.

حالت بدنی

عضلات بدن ما مدام باید در حال فعالیت باشند تا ضعیف نشوند. اگر سر و و گردن شخصی مدام در حالت‌های نامناسب قرار داشته باشد، یا بی‌حرکت بماند، احتمال ایجاد لایه پوست یا چربی اضافی بیشتر می‌شود. چرا که عضلات تضعیف می‌شوند و پوست نیز خاصیت ارتجاعی خود را از دست می‌دهد. نگاه کردن مداوم به گوشی یک از موارد قرار گرفتن سر و گردن در حالت نامناسب است. نگه داشته شدن سر فرد در حالت رو به پایین، در حالی که به صفحه تلفن خود نگاه می‌کند یا کار با سایر دستگاه‌های قابل حمل مانند لب تاب و تبلت نه تنها می‌تواند وضعیت بدن فرد را خراب کند ، بلکه می‌تواند منجر به افزایش اندازه غبغب و همچنین باعث افتادگی گردن شود.

بیماری‌ها

در برخی موارد این عارضه می‌تواند یک نشانه برای وجود یک بیماری باشد. شرایط پزشکی مختلفی وجود دارد که ممکن است در ایجاد این عارضه موثر باشد. کم‌کاری تیروئید، بیماری کوشینگ، اختلالات کلیوی، التهاب غدد بزاقی و عفونت سینوسی از این موارد هستند.

غبغب در نوزادان

علت ایجاد غبغب در کودکان و نوزادان شامل موارد منحصر به فردی نیست. بسیاری از کودکان چاق، چربی زیر چانه دارند. از آن‌جایی که ممکن است با افزایش سن، وزن آن‌ها متناسب شود، احتمال رفع چربی زیر چانه آن‌ها نیز وجود دارد. اما به طور کلی وجود این عارضه در نوزادان و کودکان مشکلی ایجاد نمی‌کند.

برای جلوگیری از غبغب چه کنیم؟

پیشگیری غبغب راه‌های پیشگیری از ایجاد چربی زیر چانه به علت ایجاد آن بستگی دارد. در ادامه به مهم‌ترین راهکارها اشاره کرده‌ایم.

  • وزن مناسب: پیشگیری از چاقی به معنی پیشگیری از ایجاد چربی زیر چانه است. این موضوع برای افرادی که دارای زمینه ارثی هستند، اهمیت بیشتری دارد.
  • انجام تمرینات ورزشی: تمرین‌ها از تضعیف عضلات پیشگیری می‌کنند.
  • مراقبت از پوست: انجام راهکارهای مراقبتی و پیشگیری از افتادگی پوست در کاهش احتمال ایجاد پوست و چربی اضافه زیر چانه تأثیرگذار است.
  • رژیم غذایی مناسب: دوری از مصرف چربی‌های مضر و غذاهای نامناسب برای پیشگیری از ایجاد چربی اضافه در هر نقطه از بدن موثر است.

 

معایب غبغب

معایب غبغب به طور کلی وجود چربی زیر پوست باعث ایجاد بیماری نمی‌شود. اما وجود آن معایبی دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره کرده‌ایم:

  • ایجاد ظاهر نامتعارف.
  • محدودیت در پوشش برخی از لباس‌ها، به خصوص لباس‌هایی که یقه تنگ دارند یا مقنعه برای خانم‌ها.
  • غبغب‌های بزرگ ممکن است در حرکت سر و گردن محدودیت ایجاد کند.

منابع

https://www.ottawaskinclinic.ca https://www.medicalnewstoday.com

نمایش بیشتر

مقالات مشابه

‫2 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن

ویزیت رایگان

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید