پوست

انواع درمان زگیل صورت: مزایا، معایب و هزینه آن

انواع روش‌های درمان زگیل صورت

تمام زگیل‌ها در بدن توسط ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد می‌شوند. ایجاد این عارضه به خصوص در صورت ممکن است باعث نگرانی و عدم اعتمادبه‌نفس در فرد شود. خوشبختانه امروزه روش‌های زیادی برای درمان زگیل صورت وجود دارد؛ بنابراین نیازی نیست فرد به خاطر آن ناراحت باشد.

برای رفع زگیل صورت از دو روش جراحی و غیرجراحی استفاده می‌شود.

روش غیرجراحی برداشتن زگیل صورت

درمان زگیل صورت غیر جراحی

از مهم‌ترین روش‌های غیرجراحی که برای درمان زگیل صورت مورداستفاده قرار می‌گیرد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

سرما درمانی (Cryotherapy)

سرما درمانی یا فریز کردن زگیل صورت، شامل اسپری کردن نیتروژن مایع روی زگیل است. نیتروژن مایع با منجمد کردن عروق خون‌رسان، خون‌رسانی به ناحیه زگیل را مختل می‌کند و باعث می‌شود سلول‌های پوستی آلوده، منجمد شوند و از بین بروند.

البته از این روش کمتر برای درمان این عارضه روی پوست صورت استفاده می‌شود. از مهم‌ترین معایب این روشِ درمانی می‌توان به بر جا گذاشتن لکه‌های تیره یا روشن روی پوست اشاره کرد. افرادی که دارای پوست بسیار روشن یا بسیار تیره هستند ممکن است نخواهند از این روش برای از بین بردن زگیل صورت استفاده کنند.

کانتاریدین (Cantharidin)

یکی دیگر از روش‌های درمان زگیل صورت که متخصصان پوست از آن استفاده می‌کنند، کانتاریدین است. برای استفاده از این ماده، فرد ابتدا باید محل زگیل را با ماده ضدعفونی‌کننده‌ای مانند پوویدون-ید بشوید. سپس اجازه دهد ناحیه آسیب‌دیده در معرض هوا خشک شود. پس از خشک شدن، پماد کانتاریدین را دو بار بمالد تا زگیل از بین برود.

متخصصان پوست به‌دلیل خطر تاول‌زدن که در برخی از افراد شدید است، خیلی از کانتاریدین برای درمان زگیل‌های صورت استفاده نمی‌کنند. این روش درمانی بیشتر برای از بین بردن زگیل‌های صاف استفاده می‌شود. سازمان غذا و دارو (FDA) هنوز استفاده از کانتاریدین را برای درمان زگیل تایید نکرده است.

ایمونوتراپی (immunotherapy)

پزشک ممکن است ایمونوتراپی یا ایمنی‌درمانی را برای تحریک سیستم ایمنی بدن فرد و از بین بردن زگیل توصیه کند. این عمل ممکن است شامل تزریق ماده‌ای به‌نام آنتی‌ژن کاندیدا در زگیل باشد. تزریق آنتی‌ژن کاندیدا می‌تواند سیستم ایمنی بدن را برای مقابله با زگیل تقویت کند.

از سوی دیگر، پزشک ممکن است تجویز داروی خارج از دستور (off-label use) را برای تحریک زگیل و تحریک سیستم ایمنی بدن انتخاب کند.

پزشکان معمولا درمان ایمونوتراپی را برای افرادی که زگیل دارند و به سایر گزینه‌های درمانی پاسخ نمی‌دهند، انتخاب می‌کنند.

هزینه برداشتن زگیل صورت با ایمونوتراپی

هزینه این عمل به مواردی مانند کلینیک، پزشک، ماده مصرفی و تعداد زگیل‌ها بستگی دارد.به طور متوسط هزینه ایمونوتراپی برای درمان زگیل صورت بین 700 هزار تا یک میلیون تومان در سال 1400 برآورد شده است.

کرم‌های موضعی (Topical creams)

اگر زگیل خیلی سطحی و کوچک باشد، پزشکان برای درمان زگیل صورت کرم‌هایی را که حاوی 5-فلوئوروراسیل، ایمی کیمود یا بنزوئیل پر اکسید هستند، تجویز می‌کنند. این کرم‌ها باعث می‌شوند زگیل به‌راحتی از سطح پوست جدا شود.

هزینه برداشتن زگیل صورت با کرم‌ها

هزینه برداشتن زگیل صورت نسبی است. این امر به عوامل مختلفی بستگی دارد از جمله روش و کلینیکی که در آنجا درمان زگیل صورت، انجام داده می‌شود. همچنین تعداد و اندازه زگیل‌ها در تعیین هزینه خدمات موثر است. به‌طور متوسط، افرادی که می‌خواهند زگیل را از طریق داروهای بدون نسخه از بین ببرند ممکن است بین 100 تا 450 هزار تومان هزینه کنند.

لیزر درمانی (Laser treatment)

درمان زگیل صورت با استفاده از لیزر، معمولا زمانی انجام می‌شود که زگیل به درمان‌های دیگر پاسخ نداده است. قبل از لیزر درمانی، متخصص پوست با تزریق بی‌حسی، زگیل را بی‌حس می‌کند. سپس با کمک لیزر، رنگدانه‌های موجود در زگیل را حذف می‌کند. رنگدانه‌ها با فرآیندهای طبیعی بدن دفع می‌شوند. یک حباب روی خال ایجاد می‌شود که پس از چند روز تیره‌تر شده و در نهایت کنده می‌شود.

 بیمارانی که لیزر انجام می‌دهند نباید برای مدت 6 هفته در معرض نور آفتاب قرار بگیرند. بین تمام روش‌های جراحی، لیزر درمانی ایمن‌تر است و در 99 درصد مواقع، خطر زخم شدن را به‌دنبال ندارد.

هزینه لیزر درمانی برای زگیل صورت

انجام لیزر درمانی برای هر زگیل و انجام سرما درمانی برای هر زگیل به‌طور متوسط بین 100 تا 250 هزار تومان در سال 1400 برآورد شده است.

لایه‌برداری (پیلینگ) شیمیایی (Chemical peels)

از لایه‌برداری شیمیایی معمولا برای درمان زگیل تخت صورت، استفاده می‌شود. به این معنا که فرد باید طبق دستور پزشک، هر روز در خانه لایه‌بردارهای شیمیایی را روی زگیل بمالد. داروهای لایه‌بردار شامل اسید سالیسیلیک، ترتینوئین و اسید گلیکولیک هستند.

بلئومایسین (Bleomycin)

متخصص پوست ممکن است برای درمان زگیل صورت داروی بلئومایسین را تزریق کند. این دارو بسیار خطرناک است و در صورت عدم‌استفاده صحیح می‌تواند عوارض جانبی مانند از دست دادن ناخن را در انگشت‌ها بر جای بگذارد.

وقتی درمان‌های معمول زگیل با شکست مواجه می‌شوند، آخرین راه‌حل استفاده از ماده شیمیایی بلئومایسین است. این روش درمانی حدود 700 هزار تومان تا یک و نیم میلیون تومان هزینه دارد که با توجه به تعداد زگیل‌ها، کلینیک و پزشک جراح، این هزینه متغیر است.

روش جراحی برداشتن زگیل صورت

اگر روش‌های غیرجراحی درمان زگیل صورت جواب ندهد، پزشک می‌تواند برای از بین بردن زگیل صورت از روش‌های جراحی استفاده کند. مشکل بزرگی که در روش‌های جراحی وجود دارد و باعث شده افراد کمی به سمت آن گرایش پیدا کنند، برش عمیق و به جا ماندن جای زخم یا اسکار است.

به‌طور کلی روش‌های جراحی در سه دسته جای می‌گیرند؛ یکی از این روش‌ها، الکتروسرجری نام دارد که طی آن از طریق جریان الکتریکی که در نوک یک سوزن تعبیه‌شده، بافت زگیل را می‌سوزانند و خشک می‌کنند. روش دیگر، کورتاژ است. در این روش، پزشک ابتدا ناحیه اطراف زگیل را بی‌حسی موضعی می‌زند و سپس با استفاده از یک قیچی جراحی یا یک ابزار تیز، بافت زگیل را می‌خراشد. روش دیگر بیوپسی پانچ است. این روش برای برداشتن زگیل‌های کوچک‌تر مورداستفاده قرار می‌گیرد و طی آن، به کمک یک دستگاه خاص، زگیل را پانچ می‌کنند.

درمان زگیل صورت کودکان

درمان زگیل صورت کودکان

پزشکان به‌طور معمول زگیل‌های صورت کودکان را به یکی از سه روش زیر برمی‌دارند:

  • پزشکان ممکن است زگیل را با نیتروژن مایع فریز کنند.
  • امکان دارد پزشکان سالیسیلیک اسید را تجویز کنند تا والدین آن را روی صورت فرزندشان بمالند.
  • متخصص پوست شما همچنین می‌تواند از لیزر برای از بین بردن زگیل استفاده کند.

کمتر ممکن است پزشک، زگیل صورت کودک را با جراحی برطرف کند. از آنجا که این روش درمانی می‌تواند جای زخم به جا بگذارد، معمولا آخرین چاره است.

پزشکان می‌توانند به روش‌های مختلف، سیستم ایمنی بدن کودک را برای مبارزه با زگیل تقویت کنند. در این میان:

  • ممکن است پزشک، سایمتیدین (Tagamet) را برای تحریک سیستم ایمنی بدن کودک تجویز کند؛ این دارو به ویروس‌ها حمله می‌کند و زگیل را از بین می‌برد. برای اینکه این دارو جواب دهد باید دو یا سه ماه مصرف شود.
  • پزشک ممکن است آنتی‌ژن کاندیدا را تزریق کند. موفقیت در درمان، به توانایی سیستم ایمنی بدن در شناسایی آنتی‌ژن‌های ویروسی و قارچی و «حمله» به زگیل بستگی دارد.
  • ممکن است پزشک برای تقویت عملکرد سیستم ایمنی از داروهای موضعی مانند اسید اسکواریک استفاده کند. این اسید یک «آلرژن جهانی» است. تقریبا همه کودکان به‌عنوان یک مهاجم خارجی به آن واکنش نشان می‌دهند و سیستم ایمنی بدن را وارد عمل می‌کنند.

سوالات متداول

کدام کودکان در معرض خطر زگیل صورت قرار دارند؟

کودکانی که تماس نزدیکی با فرد دارای زگیل داشته باشند یا دارای سیستم ایمنی ضعیفی باشند.

آیا باید نسبت به از بین بردن زگیل صورت کودکان اقدام کرد؟

خوشبختانه زگیل به سلامت کودک آسیب نمی‌رساند و اغلب خودبه‌خود برطرف می‌شود. در 40 درصد از کودکان بعد از گذشت حدود 2 سال، زگیل خودبه‌خود و بدون هیچ درمانی از بین می‌رود.

آیا زگیل خودش به‌تنهایی می‌افتد؟

بله زگیل‌ها به‌طور طبیعی از بین می‌روند. به‌طور متوسط زگیل تنها دو سال در پوست باقی می‌ماند. با این حال اگر ویروس از بین نرود، زگیل دوباره ظاهر می‌شود. به همین دلیل اگر فردی می‌خواهد برای همیشه از شر زگیل خلاص شود، باید یک روش پزشکی خاص برای درمان زگیل صورت انجام دهد.

آیا سالیسیلیک اسید زگیل‌های صورت را می‌کشد؟

براساس مطالعات، اثبات‌شده که اسید سالیسیلیک در درمان زگیل صورت موثر است، اما باید به‌طور مداوم طی چند دوره درمانی استفاده شود. اسید سالیسیلیک باعث لایه‌برداری پوست شده و در نهایت زگیل را از بین می‌برد. اسید سالیسیلیک همچنین به بدن در ایجاد سلول‌های پوستی سالم‌تر که با زگیل مبارزه می‌کنند، کمک می‌کند.

کدام روش موجب درمان قطعی زگیل صورت می‌شود؟

هیچ روشی برای درمان قطعی زگیل صورت وجود ندارد و در صورت باقی ماندن این ویروس در بدن امکان عود مجدد آن وجود دارد.

منابع

https://www.healthline.com

https://www.medicalnewstoday.com

https://www.aad.org

https://www.hopkinsmedicine.org

https://www.webmd.com

https://www.drgraff.com

https://www.thenationalskincentre.com

https://www.explica.co

نمایش بیشتر

مقالات مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن

ویزیت رایگان

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید