پوست

پوست مختلط یعنی چی؟ (عکس+ویژگی+نشانه ها و علائم)

پوست مختلط چیست؟

پوست مختلط (پوست ترکیبی، معمولی) یکی از انواع پوست است که مراقبت از آن کمی مشکل‌تر از پوست چرب و خشک است، زیرا در برخی نواحی دارای ویژگی‌های پوست خشک و در نواحی دیگر دارای ویژگی‌های پوست چرب است. به‌طور معمول ترکیبی از مناطق چرب و خشک در قسمت‌های مختلف صورت افرادی که دارای پوست معمولی هستند، وجود دارد.

 به همین دلیل، کرم‌های مرطوب‌کننده گاهی برای آن بسیار آبرسان هستند یا ماسک‌های جذب‌کننده چربی، بیش از حد چربی جذب می‌کنند و لوسیون‌های متعادل‌کننده نمی‌توانند برای پوست ترکیبی جوابگو باشند.

از آنجا که غدد تولیدکننده چربی در منطقه T (مرکزی‌ترین بخش صورت که شامل پیشانی، بینی و چانه است) فعال‎تر هستند، پوست این منطقه در اکثر افراد، چرب است.علائم پوست چرب و علائم پوست خشک در مقالات دیگری تشریح گردیده است

علائم پوست مختلط

علائم پوست مختلط

در پوست‌های ترکیبی به‎دلیل ایجاد سلول‌های مرده پوست، بینی و چانه پوسته‎پوسته دیده می‌شوند. از سوی دیگر، گونه‌ها و پوست اطراف چشم‌ها خشک‌تر از بقیه صورت به نظر می‌رسند.

از دیگر نشانه‌های مهم این نوع پوست می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

علائم پوست مختلط: منافذ بزرگ

همه افراد فارغ از نوع پوستی که دارند، دارای منافذ قابل رویت روی پوست‌شان هستند، اما اندازه و میزان گرفتگی آنها با هم متفاوت است که همین موضوع می‌تواند نوع پوست را مشخص کند.

در پوست مختلط یا معمولی، منافذ اطراف بینی فرد معمولا بزرگ هستند و در مناطق دیگر کوچک‌تر به نظر می‌رسند، در حالی که افرادی که پوست طبیعی دارند، منافذ آن‌ها در این مناطق به میزان قابل‌توجهی کمتر و کوچک‌تر است.

علائم پوست مختلط: پوست براق و درخشان

افراد دارای پوست ترکیبی حداقل در یک بخش از صورت خود درخشش را تجربه می‌کنند. برای بیشتر افراد، این درخشش در منطقه _ZONE T و به‌دلیل تولید چربی اضافی مشاهده می‌شود.

علائم پوست مختلط: جوش‌های سرسیاه و سرسفید

هنگامی که چربی در منافذ باز پوست گرفتار می‌شود، با سلول‌های مرده پوست ترکیب شده و باعث ایجاد برجستگی در صورت می‌شود. هنگامی که این برجستگی باز می‌شود، جوش سر سیاه و وقتی بسته می‌شود، جوش سر سفید شکل می‌گیرد. از آنجایی که پوست ترکیبی دارای منافذ باز بزرگی است احتمال بروز این جوش‌ها در آن مناطق زیاد است.

علائم پوست مختلط: شوره سر

شوره سر همیشه نشان‌دهنده نوع پوست نیست، اما بیشتر خانم‌های دارای پوست مختلط، شوره سر نیز دارند.

تشخیص پوست مختلط

از آنجا که پوست چرب و پوست ترکیبی شبیه هم هستند، اکثر افراد این دو را با هم اشتباه می‌گیرند. تفاوت اصلی این دو نوع پوست در ناحیه‌ای از پوست است که چرب به نظر می‌رسد. هنگامی که صحبت از پوست چرب می‌شود، باید انتظار صورتی را داشت که تمام نقاطش چرب و دارای جوش‌های سرسیاه و سر سفید است.

برای شناخت نوع پوست، فرد می‌تواند بعد از شستن صورت و خشک شدن آن، به آینه نگاه بیندازد اگر حالت برق و درخشانی تنها روی بینی و پیشانی او ظاهر شود، دارای پوست معمولی است.

علت پوست مختلط

علت پوست مختلط

اصلی‌ترین علت داشتن پوست مختلط، ژنتیک است یعنی فرد با این نوع پوست متولد می‌شود. اما برخی دلایل دیگر نیز می‌تواند موجب ایجاد این نوع پوست در سنین مختلف شود که می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • محصولات مراقبت از پوست نامناسب

استفاده از محصولات نامناسب با جنس پوست یا مواد آرایشی نامرغوب که می‌تواند مقدار چربی را در پوست کم و زیاد کند و باعث ایجاد این عارضه شود.

  • استرس
  • قرار گرفتن بیش از حد در معرض آفتاب
  • ورزش نکردن
  • تغذیه نامناسب

معایب پوست مختلط

از مهمترین معایب داشتن پوست ترکیبی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

خشکی پوست

خشک بودن پوست در نواحی مختلف صورت به غیر از منطقه T، باعث پوسته‌پوسته شدن پوست و ایجاد چین و چروک می‌شود.

 جوش

افراد دارای پوست چرب و مختلط بیشتر از افراد دارای پوست خشک در معرض ابتلا به جوش و آکنه قرار دارند. در افراد دارای پوست معمولی، هر چه چربی بیشتری در منطقه T تولید شود، احتمال مسدود شدن منافذ بیشتر است و این امر باعث ایجاد باکتری‌های تولیدکننده آکنه می‌شود.

روتین پوست مختلط

مراقبت پوست مختلط

افراد دارای پوست ترکیبی، برای مراقبت از پوست‌شان می‌توانند دستورالعمل‌های زیر را به کار ببرند:

استفاده از یک پاک‌کننده صورت ملایم

در طول روز، سطح پوست با خاک، چربی‌های اضافی و ناخالصی‌ها پوشانده می‌شود. استفاده از یک پاک‌کننده صورت ملایم دو بار در روز، صبح و شب، باعث پاکسازی پوست‌ و رسیدن به یک پوست متعادل می‌شود. بهتر است از پاک‎کننده‌ای استفاده شود که بدون خشک کردن گونه‌ها، چربی‌های اضافه منطقه T را از بین ببرد.

بهتر است یک روتین روزانه و هفتگی برای مراقبت از پوست ترکیبی وجود داشته باشد. برای این کار فرد حتما باید با متخصص پوست مشورت کند.

لمس نکردن زیاد صورت

فرد باید از لمس مداوم پوست خودداری کند، زیرا باکتری‌های روی دست‌ها می‌توانند به صورت منتقل شده و به ساخت چربی کمک کنند و موجب بسته‎شدن منافذ شوند. روال مراقبت از پوست ترکیبی باید ملایم و غیرتحریک‌کننده باشد و از هرگونه مواد خشن یا آزاردهنده پوست جلوگیری شود تا پوست متعادل شود.

اکسفولیت یا لایه‌برداری

هفته‌ای یک یا دو بار لایه‌برداری، سلول‌های مرده را از سطح پوست جدا می‌کند. سلول‌های مرده، پوست را کدر و خشن نشان می‌دهند، بنابراین استفاده از اسکراب یا لایه‌بردار ضروری است. از سوی دیگر، لایه‎برداری بیش از حد نیز برای پوست مضر است. افراد دارای پوست مختلط، باید از اسکرابی استفاده کنند که مناسب پوست آن‌هاست و باعث خشکی زیاد یا جذب چربی بیش از حد در نقاط مختلف صورت نشود.

استفاده از مرطوب‌کننده

بیشتر افراد فکر می‌کنند چون پوست ترکیبی دارند، دیگر نیازی نیست از مرطوب‌کننده استفاده کنند، اما این فکر کاملا اشتباه است. هر نوع پوستی از جمله پوست ترکیبی به رطوبت نیاز دارد، بنابراین استفاده از مرطوب‌کننده الزامی است. درباره بهترین مرطوب‌کننده برای پوست‌ ترکیبی، مرطوب‌کننده بدون چربی بهترین انتخاب است، زیرا هیچ‌گونه چربی را به منطقه T نمی‌افزاید.

عدم دست زدن به صورت

افراد دارای پوست مختلط، باید دست‌های خود را از صورت‌شان دور نگه دارند. از آنجا که دست دارای میکروب و سایر آلودگی‌هاست، نباید به صورت منتقل شود زیرا باعث باز شدن منافذ می‌شود.

استفاده از ماسک صورت

استفاده از ماسک صورت، روشی عالی برای مراقبت از پوست‌های مختلط است. البته استفاده از یک نوع ماسک در تمام نواحی ممکن است موثر نباشد. ماسک صورت چندمنظوره شامل ماسک‌های مختلفی است که همزمان برای رسیدگی به مشکلات مختلف صورت دارای پوست ترکیبی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در ویدئوهای زیر می‌توانید روتین مراقبت از پوست‌های مختلط را تماشا کنید:

پوست مختلط به انگلیسی

این نوع از پوست به انگلیسی Combination Skin نامیده می‌شود.

چه نوع مرطوب کننده‌ای مناسب پوست‌های مختلط است؟

در این نوع پوست بهتر است از مرطوب‌کننده غیرکومدوژنیک استفاده شود تا منافذ مسدود نشوند و لکه به وجود نیاید.

آیا پوست مختلط همیشگی است؟

پوست ترکیبی هم دارای علت وراثتی و هم اکتسابی است. ابتلا به این نوع پوست بیشتر در جوانی رخ می‌دهد. به‌طور کلی با افزایش سن پوست خشک‌تر می‌شود؛ بنابراین با گذشت زمان فرد متوجه تغییر در نوع پوست خود خواهد شد و باید برای رسیدن به یک پوست متعادل تلاش کند.

 

مطالعه بیشتر

نمایش بیشتر

مقالات مشابه

‫2 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن

ویزیت رایگان

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید