پوست

روش های نوین پزشکی برای از بین بردن غبغب

فهرست محتوای مقاله

راه‌های از بین بردن غبغب چیست؟

در تصاویر زیر انواع روش های باجراحی وبدون جراحی درمان غبغب آورده شده است.در ادامه نیز این روش‌ها تشریح میگردد.

 

انواع روش درمان غبغب

 

تشکیل غبغب در زیر چانه، ظاهر نامناسبی به چهره می‌بخشد و اعتماد به نفس افراد را کم می‎کند. به همین دلیل، افراد به‎دنبال بهترین راهکار برای از بین بردن غبغب خود هستند.

معمولاً چربی انباشته شده در زیر چانه از نوع سخت است و به‌‎راحتی با ورزش کردن یا رژیم غذایی برطرف نمی‌شود. متخصصان زیبایی برای درمان غبغب از دو روش جراحی و غیرجراحی بهره می‌گیرند.

 

جراحی غبغب

روش جراحی غبغب

 

جراحی غبغب یک روش موثر در از بین بردن این عارضه است. در این عمل، ابتدا جراح براساس شرایط فرد، میزان حجم چربی و تکنیکی که انتخاب می‌کند، تصمیم به بیهوشی عمومی یا بی‌حسی موضعی می‌گیرد. سپس تعدادی برش در زیر چانه (جایی که قابل دید نباشد) ایجاد می‌کند. در مرحله بعد پزشک پوست برداشته‌‎شده و چربی انباشته‌‎شده زیر چانه را به روش مستقیم یا غیرمستقیم برمی‌دارد. راه‌های مختلفی برای برداشت غیرمستقیم چربی وجود دارد که از جمله آنها می‌توان به لیپوساکشن و لیپوماتیک اشاره کرد.

 

لیپوماتیک

از بین بردن غبغب با لیپوماتیک روش تهاجمی برای از بین بردن این عارضه است. در این نوع عمل غبغب که بدون بیهوشی انجام می‌شود، برش‎های ظریف و کوچکی زیر چانه ایجاد شده و چربی انباشته در غبغب به صورت مستقیم یا جذبی خارج می‎شود.

البته این روش به تنهایی نتیجه مطلوبی ارائه نمی‎کند، زیرا پوست زیر چانه بعد از خروج چربی، حالت شل و افتاده دارد. به همین دلیل، عمل لیپوماتیک به صورت ترکیبی با مینی‎لیفت انجام می‎شود. عمل غبغب در این شرایط، نیازمند بیهوشی عمومی یا موضعی است. طی این عمل، بخش‎های اضافه پوست مشخص و برش داده می‎شود.

برای اطلاع بیشتر از عمل لیپوماتیک برای از بین بردن غبغب، می‌توانید مقاله مربوط به آن را بخوانید.

 
دوران نقاهت

 جراحی غبغب با لیپوماتیک، دوران نقاهت کوتاهی داشته و فرد 2-1 روز بعد از عمل می‎تواند فعالیت‎های خود را از سر بگیرد. اما در صورت انجام مینی‎لیفت، داشتن دوران استراحت 3 روزه الزامی است. همچنین دستیابی به بهترین نتیجه در گرو مراقبت یک الی 2 هفته‌ای است.

 

لیپوساکشن غبغب

یکی از راه‌های از بین بردن غبغب، لیپوساکشن است که توسط جراح پلاستیک حرفه‎ای و با هدف رفع چربی اضافه زیر چانه انجام می‎شود. نحوه کار به این شکل است که بعد از بی‎حسی موضعی، برش کوچکی زیر چانه ایجاد و تخلیه چربی انجام می‌شود. کانولای میکرو، وظیفه تخلیه چربی از منفذ ایجادشده را بر عهده دارد. در این عمل برش اعمال شده بسیار کوچک است و به همین دلیل میزان عفونت و خونریزی آن کاهش می‎یابد.

دوران نقاهت کوتاهی برای لیپوساکشن غبغب در نظر گرفته شده است. اگرچه فرد می‎تواند بلافاصله بعد از عمل فعالیت‌های خود را از سر بگیرد، اما استراحت 3-2 روزه به بهبود نتایج کمک می‌کند.

در انیمیشن زیر می‌توانید مراحل لیپوساکشن چانه را مشاهده نمایید.

 

https://vod.zibaclick.com/media/26798/playlist.m3u8

 

مزایای روش جراحی رفع غبغب

یکی از مزایای روش جراحی برای از بین بردن غبغب، خروج مقدار قابل‎توجهی چربی از زیر چانه و مشخص شدن زاویه گردن است. نتایج این عمل، ماندگاری زیادی دارد. به نحوی که بسیاری از متخصصان، نتیجه آن را مشروط به داشتن وزن متعادل و تغذیه مناسب، همیشگی می‎دانند.

 

معایب روش جراحی درمان غبغب

به‌دلیل ایجاد برش روی چانه در این روش، عوارض زیر دور از ذهن نیست:

 • عفونت به‎دلیل نبود مراقبت کافی در زمان جراحی
 • حساسیت به ماده بیهوشی
 • آسیب به بافت پوست
 • بی‌حسی مقطعی
 • کبودی زیر چانه
 • عدم تقارن
 • نکروز

از شما دعوت میکنیم برای مطالعه کامل این روش‌ها به مقاله جراحی غبغب مراجعه نمایید.

 

رفع غبغب بدون جراحی

امروزه با گسترش فناوری، روش‌های آب‎کردن غبغب دستخوش تغییرات بسیاری شده‎اند. به لطف این تغییرات، تمامی روش‎های غیرجراحی (غیرتهاجمی)، بدون استفاده از بیهوشی و برش انجام می‎شوند.

به همین دلیل مواردی مانند عوارض بیهوشی یا عفونت و اسکار محل برش وجود ندارد. نداشتن درد و خونریزی، جوانسازی و کشیدگی پوست چانه و بهبود وضعیت گردش خون در محدوده مورد نظر، از مزایای روش غیرتهاجمی رفع غبغب هستند. این روش‎ها عبارتند از:

 

از بین بردن غبغب با لیزر

لیزردرمانی یکی از روش‎های نوین و موثر در از بین بردن غبغب است. این روش براساس نوع دستگاه و تکنیک مورداستفاده به انواع مختلفی تقسیم می‎شود. به‎عنوان مثال، می‏توان به لیزر فرسایشی، غیرفرسایشی و اسکالپشور اشاره کرد. نحوه کار به شکلی است که سوراخی کوچک (2-1 میلیمتر) روی پوست چانه ایجاد می‌شود تا فیبر نوری به بخش‎های عمقی راه یابد.

در واقع فیبر نوری جایگزین لوله کانولا در روش‎های قدیمی‎تر شده است. سلول‎های چربی حاصل از آب کردن غبغب در این روش بعد از گذشت 5/1 الی 3 ماه از طریق سیستم لنفاوی بدن دفع می‌شود. تعداد جلسات لیزردرمانی براساس حجم چربی غبغب تعیین می‎شود. هر جلسه قادر به از بین بردن یک چهارم چربی‎هاست. بین جلسات نیز یک ماه باید فاصله وجود داشته باشد.مراحل انجام،مراقبت ها،هزینه و سایر موارد مربوط به این روش را در مقاله لیزرغبغب مطالعه نمایید.

 

رفع غبغب با نخ لیفت

لیفت غبغب

 

رفع غبغب با نخ از دیگر راه‎های از بین بردن غبغب به صورت غیرتهاجمی است. نخ مورد استفاده در این روش از جنس نخ بخیه و کاملاً سازگار با بدن است. این نخ‌ها توسط سوزن‎های مخصوص در زیر پوست قرار می‌گیرند و به سمت مورد نظر کشیده می‎شود. متخصص زیبایی مکان‎هایی را برای جاگذاری نخ انتخاب می‎کند که آسیبی به رگ‎های خونی و اعصاب صورت وارد نشود. یکی از مزایای نخ لیفت، رفع افتادگی و شلی محدوده غبغب است.

علاوه بر این، روش مذکور با تحریک کلاژن‎سازی در پوست، خاصیت کشسانی آن را افزایش می‎دهد. از مزایای آب کردن غبغب با نخ لیفت می‎توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بدون نیاز به برش
 • بدون نیاز به بیهوشی عمومی
 • بدون ایجاد حساسیت و آلرژی
 • زمان کوتاه عمل (45-30 دقیقه)
 • ماندگاری بالای نتایج (دو سال یا بیشتر)
 • بدون اسکار قابل توجه (به جز منافذ ورود سوزن)

برای اطلاع کامل از این روش به مقاله لیفت غبغب با نخ مراجعه نمایید.

 

درمان غبغب با مزوتراپی

رفع غبغب با مزوتراپی

 

مزوتراپی یکی دیگر از روش‎های امن و موثر برای از بین بردن غبغب است. اساس این روش، تزریق ترکیبی از مواد مختلف به اعماق مشخص پوست است. ترکیب مواد تزریقی براساس نوع مشکل تعیین می‏شود. به عنوان مثال برای آب کردن غبغب، مواد از بین برنده چربی به ترکیبات افزوده می‎شود. سایر فاکتورهای تزریقی شامل مواد معدنی، ویتامین و… است.

تعداد جلسات مزوتراپی براساس محل درمان، تکنیک مورد استفاده و پوست فرد متقاضی مشخص می‌شود. معمولاً برای رفع غبغب، چندین جلسه با فاصله سه هفته‎ای نیاز است. البته فاصله سه هفتگی به مرور زمان افزایش می‎یابد. چربی‎های موجود در غبغب دو هفته بعد از اولین تزریق، متلاشی (لیپولیز) و شروع به آب شدن می‎کنند. سپس چربی‎ها از طریق سیستم لنفاوی جذب شده و از راه کبد و کلیه دفع می‎شوند.

 
توقعات فرد پس از مزوتراپی غبغب

نتایج مزوتراپی برای از بین بردن غبغب بعد از گذشت 6 هفته مشخص می‎شود. اما نمایان شدن نتیجه واقعی به سه ماه زمان نیاز دارد. معمولاً این روش به صورت ترکیبی با هایفوتراپی استفاده می‎شود تا علاوه بر رفع غبغب، کشیدگی پوست را نیز به‎دنبال داشته باشد.

 
مزایای مزوتراپی

این روش بدون درد و با کمک بی‎حسی موضعی انجام می‎شود. مزوتراپی علاوه بر رفع غبغب، آبرسانی (هیدراته شدن پوست) و سلامت هر چه بیشتر پوست را به‎دنبال دارد.

 
معایب مزوتراپی برای از بین بردن غبغب

در مزوتراپی غبغب، مراجعه به فرد باتجربه و متخصص از اهمیت بسیاری برخوردار است، زیرا اکثر عوارض گزارش شده برای این مشکل، ناشی از انجام توسط افراد بی‎تجربه است. این عوارض عبارتند از:

 • خارش
 • قرمزی
 • کبودی
 • سوزش
 • عفونت
 • حساسیت
 • حالت تهوع
 • بثورات پوستی
 • خون‎مردگی در پوست
 
مراقبت‎های بعد از مزوتراپی غبغب

بعد مزوتراپی برای از بین بردن غبغب، انجام دستورالعمل‎های زیر الزامی است:

 • انجام ماساژ برای بهبود نتایج
 • خودداری از حمام، استخر، سونا و… تا 24ساعت
 • استفاده از کمپرس یخ برای کاهش التهاب و تورم
 • خودداری از کارهایی از قبیل بندانداختن، برنزه کردن و…

 

درمان غبغب با هایفو

رفع غبغب با هایفو

 

یکی از موثرترین و امن‌ترین روش‎ها برای از بین بردن غبغب هایفوتراپی (HIFU) نام دارد. در این روش، پرتوهای متمرکز و با شدت بالا (مافوق صوت) به محل مورد نظر تابانده می‎شود. در حین کار، لایه‎های فوقانی پوست از قبیل اپیدرم هیچ‎گونه آسیبی نمی‎بینند؛ بلکه آسیب کنترل‌شده به لایه‎های عمقی وارد می‌شود. تغییرات رخ داده شامل تجزیه چربی‎های زیرپوستی است.

البته در کنار این فرآیند، بافت‎های آسیب‎دیده منقبض و برای تولید کلاژن تحریک می‎شوند. به همین دلیل، این روش علاوه بر کوچک شدن غبغب، کشیدگی پوست فرد را نیز به ‎دنبال دارد. تعداد جلسات هایفوتراپی برای همه افراد مشابه نیست. مثلا برای غبغب کوچک یک جلسه کافی است. جلسه درمان بسیار کوتاه و بر مبنای حجم کار بین 30 الی 90 دقیقه متغیر است. با توجه به اینکه در این روش بافت‎های عمقی پوست برای تولید کلاژن تحریک می‌شوند، نتایج اصلی بعد از گذشت یک الی دو ماه نمایان می‎شود.

 
مزایای هایفوتراپی غبغب

از مزایای به‎کارگیری هایفوتراپی برای از بین بردن غبغب می‌توان به نداشتن دوران نقاهت و امکان آغاز فعالیت‌های روزمره بلافاصله بعد از انجام عمل اشاره کرد. همچنین ماندگاری نتایج بالا (به مدت یک الی 5/1 سال) است. مدت مذکور در صورت داشتن سبک زندگی سالم افزایش می‌یابد. عدم‎آسیب به لایه سطحی پوست (لکه، سوختگی و…) از دیگر مزیت‎های این روش است.

 
معایب هایفوتراپی

تاکنون هیچ عارضه جدی برای از بین بردن غبغب با هایفوتراپی ذکر نشده است. مواردی همچون احساس گرما، درد، قرمزی و التهاب پوست موقتی هستند و بعد از مدتی تسکین پیدا می‎کنند.

 
مراقبت‎های بعد از هایفوتراپی برای از بین بردن غبغب

رعایت نکات زیر برای دستیابی به نتیجه مطلوب بعد از هایفوتراپی غبغب الزامی است:

 • اجتناب از حضور در سرما یا گرمای خیلی شدید
 • خودداری از مصرف کرم لایه‏بردار تا یک هفته بعد از هایفو
 • خودداری از قرار گرفتن در معرض نور خورشید
 • استفاده از کرم ترمیم‎کننده تجویزی پزشک تا مدت 7 روز
 • خودداری از حمام و استخر تا 24 ساعت از پس از انجام کار
 • کنار گذاشتن فعالیت‎های تشدیدکننده تعریق صورت تا یک هفته
 • ممنوعیت استفاده از الکل و نوشیدنی‎های کافئین‎دار تا 2 روز بعد عمل

 

رفع غبغب با پلاسما جت

رفع غبغب با پلاسماجت

 

در روش پلاسما جت برای رفع غبغب، امواج تابیده شده از دستگاه به سطح پوست برخورد می‎کند. نوک دستگاه در فاصله 2-1 میلیمتری از سطح پوست تنظیم می‎شود. سپس ذرات پلاسما به سمت پوست پرتاب شده و موجب سوختگی می‌شود. این فرآیند به تبخیر لایه‎های عمقی پوست نیز کمک می‎کند. در نتیجه پوست جمع و بالا کشیده می‎شود. مبنای تعیین تعداد جلسات، سن، حجم چربی غبغب و شدت افتادگی پوست است. بین جلسات نیز فاصله‎ای یک ماهه وجود دارد.

 
مزایای پلاسما جت غبغب

مزایای استفاده از پلاسما جت برای از بین بردن غبغب عبارتند از:

 • بهبودی سریع
 • دوره نقاهت کوتاه
 • قابل اجرا برای انوع پوست
 • استفاده از بی‎حسی موضعی
 • بدون نیاز به بیهوشی یا تیغ جراحی
 • بدون تغییر پوست (آکنه، تیرگی و لکه)
 
عوارض پلاسما جت

در صورت مراجعه به مراکز زیبایی معتبر، هیچ‎گونه عارضه‎ای گریبان‌گیر افراد نمی‎شود. اما در صورت بی‎توجهی به این نکته، موارد زیر دور از انتظار نخواهد بود:

 • لکه پوستی
 • آکنه و اسکار
 • تیرگی پوست
 • عفونت و زخم
 • تورم و التهاب
 • خارش و درد
 • پوسته‏پوسته شدن چانه
 
مراقبت بعد از پلاسما جت برای از بین بردن غبغب

بعد از پلاسما جت رعایت نکات زیر الزامی است:

 • خودداری از پانسمان پوست
 • عدم‌استفاده از مواد آرایشی تا 4 روز بعد از عمل
 • استعمال وازلین در محل تحت درمان (روزانه دو بار)
 • عدم شست‌‍‎وشوی محل تحت درمان تا 24 ساعت بعد از تزریق
 • خودداری از حمام داغ، استخر، سونا و ورزش تا بهبودی کامل
 • استفاده از کرم مناسب و کلاه لبه‎دار در صورت مواجهه با نور آفتاب
 • استفاده از کمپرس یخ در محل تحت درمان برای کاهش تورم و قرمزی

 

هزینه روش جراحی و غیرجراحی برای از بین بردن غبغب

هزینه تمام‌شده رفع غبغب با روش جراحی به‎دلیل نیاز به بستری و بیهوشی فرد، به نسبت روش‌های غیرتهاجمی بالاتر است. به‎طور متوسط این مبلغ بین 8 تا 10 میلیون تومان است که در صورت تهیه دارو و پوشش مورد نیاز (گن غبغب) این هزینه افزایش می‌یابد.

به‌طور کل هزینه تمام‎شده روش غیرجراحی در مقایسه با جراحی بسیار مناسب‎تر است. هزینه رفع غبغب با روش غیرجراحی نیز به نوع روش و تعداد جلسات بستگی دارد. تعداد جلسات براساس تکنیک مورد استفاده، وضعیت پوست، سن و میزان افتادگی مشخص می‌شود و هزینه آن به‎طور میانگین بین 2 تا 3 میلیون تومان است

 

سوالات متداول

 

چگونه از بین روش‎های عنوان شده برای از بین بردن غبغب، بهترین گزینه را انتخاب کنیم؟

 انتخاب هر یک از این روش‎ها با کمک پزشک و براساس وضعیت پوست، بودجه اختصاصی و خواسته متقاضی انجام می‎شود.

 

آیا لیپوساکشن غبغب برگشت‎پذیر است؟

خیر. در صورت رعایت برنامه غذایی و ورزشی مناسب، این جراحی بدون بازگشت است.

 

محدودیت‎های پلاسما جت برای از بین بردن غبغب چیست؟

استفاده از این روش برای مبتلایان به بعضی بیماری‎ها محدودیت دارد. به همین منظور افراد، قبل از هر اقدامی باید وضعیت پزشکی خود را به متخصص زیبایی اطلاع دهند. سرطان، صرع، نقص سیستم ایمنی، دیابت، بیماری قلبی و ایمپلنت‎های فلزی از جمله بیماری‎های ممنوعه برای این روش به شمار می‏روند. علاوه بر این، زنان در دوران بارداری و شیردهی مجاز به استفاده از این روش نیستند.

 

محدودیت هایفوتراپی برای رفع غبغب چیست؟

 این روش برای زنان باردار، شیرده و افراد دچار اختلال در بهبودی و ترمیم پوست مناسب نیست. همچنین هایفوتراپی تا دو هفته بعد از تزریق بوتاکس و شش ماه بعد از تزریق ژل، ممنوعیت استفاده دارد.

 

 

نمایش بیشتر

مقالات مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن

ویزیت رایگان

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید