بدن

انواع روش‌های کاهش وزن با و بدون جراحی

موثرترین روش‌های کاهش وزن

کاهش وزن یکی از دغدغه‌های اصلی نسل امروز است. زندگی در دنیای ماشینی و صنعتی در کنار مزایا و رفاهی که برای افراد به همراه دارد، می‌تواند باعث مشکل اضافه وزن یا به اصطلاح چاقی شود. اضافه وزن، علاوه بر اینکه منجر به کاهش کیفیت زندگی افراد می‌شود، می‌تواند آن‌ها را به افرادی کم‌تحرک و افسرده تبدیل کند. عوامل دیگری مانند بارداری، بیماری‌های قلبی، کم‌تحرکی، دیابت نوع دو، سکته مغزی و حتی برخی از انواع سرطان‌ها مثل سرطان سینه نیز در افزایش وزن تاثیر زیادی دارند.

 

شاخص توده بدنی یا BMI

میزان اضافه وزن با توجه به قد و وزن با استفاده از شاخصی به‌نام شاخص توده بدنی یاBMI  سنجیده می‌شود. BMI یک ابزار غربالگری برای تشخیص اضافه وزن یا چاقی در افراد است. برای محاسبه دقیق این شاخص، علاوه بر وزن و قد، عوامل دیگری مانند سن، جنسیت و استخوان‌بندی فرد را نیز باید در نظر گرفت. اندازه دور مچ هر فرد وضعیت استخوان‌بندی او را نشان می‌دهد و در کنار عوامل دیگر، کمک می‌کند که شاخص BMI با دقت بیشتری اندازه‌گیری شود.

 

نحوه محاسبه

شاخص توده بدنی یا BMI با استفاده از وزن و قد هر فرد می‌توان BMI او را طبق فرمول زیر محاسبه کرد؛ BMI = (وزن بر حسب کیلوگرم) تقسیم بر (قد بر حسب متر به توان ۲) براساس عددی که از این فرمول به‌دست می‌آید، فرد در یکی از دسته‌‌های زیر قرار می‌گیرد؛

  • BMI کمتر از 18.5، به این معناست که فرد کمبود وزن دارد.
  • BMI بین 18.5 تا 25، یعنی وزن فرد کاملا متناسب است.
  • BMI بین 25تا30، یعنی فرد اضافه وزن دارد.
  • و اگرBMI 0 یا بالاتر باشد، فرد در محدوده چاقی قرار دارد و باید به فکر کاهش وزن باشد.

 

انواع روش‌های کاهش وزن

امروزه با پیشرفت دانش، روش‌های مختلفی برای رسیدن به وزن ایده‌آل وجود دارد. کم کردن وزن می‌تواند با استفاده از انواع رژیم‌های غذایی، ورزش، روش‌های بی‌نیاز به جراحی مانند بالون معده و آندوسکوپی آستین گاستروپلاستی یا با انواع جراحی‌ها و روش‌های مدرن مانند اسلیو معده، حلقه‌گذاری قابل تنظیم معده یا گاستریک باندینگ، جراحی بای‌پس معده و… انجام شود. در انیمیشن زیر از زیباکلیک، برخی از این روش‌هارا تماشا کنید.

 

 

این روش‌ها توجه افراد بسیاری را در دنیا به خود جلب کرده‌اند که در ادامه به ارائه توضیحاتی درباره آن‌ها می‌پردازیم.

 

کاهش وزن بدون جراحی

برای رسیدن به وزن ایده‌آل راه‌های طبیعی زیادی وجود دارد. هر فرد با تغییر در لایف‌استایل خود می تواند به این هدف دست پیدا کند. از دست دادن وزن اضافی، کاهش وزن و رسیدن به وزن مناسب برای افراد دارای اضافه وزن، به‌ویژه بعد از زایمان یا در زمانی که شخص بیماری خاصی مانند دیابت، فشار خون، چربی و… دارد، بسیار حائز اهمیت است. راهکار‌هایی مانند رعایت رژیم ‌غذایی و انجام فعالیت‌های ورزشی، هرچند ممکن است فرد را در طولانی‌مدت به نتیجه دلخواه برساند، اما به سلامت و نشاط او در کنار کم شدن وزن کمک زیادی می‌کند.

 

کاهش وزن با رژیم‌غذایی و ورزش

یکی از راه‌های کم کردن وزن اضافی، پیروی از یک رژیم‌غذایی استاندارد و گنجاندن ورزش در برنامه‌ روزانه است. برای این روش انواع رژیم‌ها مانند کتو، خام‌خواری، کالری شماری و… وجود دارد. در این روش، با توجه به شرایط جسمی، مشورت با یک متخصص تغذیه و دریافت برنامه می‌توانید به مرور زمان به وزن مناسب برسید. انجام ورزش همزمان با رعایت یک رژیم‌غذایی استاندارد، علاوه بر حفظ سلامت شما می‌تواند به روند کاهش وزن‌تان سرعت بیشتری ببخشد. اگرشاخص توده بدنی شما بین 35 به بالاست یا از گرفتن رژیم‌های تکراری نتیجه‌ای نگرفته‌ اید راه‌های دیگری هم برای کم کردن وزن سریع‌تر وجود دارد. این روش ها هم به صورت عمل جراحی و هم بدون عمل جراحی انجام می‌شود. البته در تمام این روش‌ها، برای داشتن یک بدن زیبا و متناسب باید خودتان هم تلاش کنید. هر فرد باید با رعایت یک رژیم‌غذایی متعادل و استفاده از مواد‌ مغذی بدنش را سالم نگه دارد.

 

کاهش وزن از طریق بالون معده

اگر دارای اضافه وزن بالای 15 کیلوگرم با  BMIبین 30 تا 40 هستید.اگر بیماری‌هایی مانند دیابت نوع دو یا فشار خون دارید و به‌دنبال یک روش کم‌خطر، میان‌بُر و سریع برای کاهش وزن خود هستید بالون معده می‌تواند انتخاب مناسبی برای شما باشد. عمل بالون معده یا stomach balloon، gastric balloon یاIntragastric balloon ، یک جراحی با عوارض کم است که امروزه در بیشتر کشورها و توسط متخصصان با استفاده از اندوسکوپی انجام می‌شود.

 
انتخاب روش بالون معده برای لاغری

اگر روش بالون معده را برای کاهش وزن انتخاب کرده‌اید، ابتدا باید به یک متخصص گوارش مراجعه کنید. متخصص مربوط با بررسی وضعیت جسمی شما و انجام آزمایش‌های تخصصی در نهایت تشخیص می‌دهد که این عمل برای شما مناسب است یا خیر. بسیاری از بیماران از نتایج این روش احساس رضایت دارند. با انجام این عمل، فرد دست‌کم 15 درصد از وزن خود را از دست می‌دهد. قرار گرفتن بالون در معده از طریق آندوسکوپی یا خوردن قرص انجام می‌شود. در این روش حجمی از معده پر می‌شود و فرد با خوردن مقدار غذای کمتر، زودتر احساس سیری می‌کند.

مزایا

بیمار بعد از حدود شش ماه باید بالون را از معده خارج کند؛ بنابراین با داشتن یک رژیم‌غذایی مناسب و کنترل‌شده و فعالیت ورزشی منظم و ثابت، وزن کاهش یافته بعد از این عمل بر نخواهد گشت. این روش در کل دارای ریسک کمی است. اگر فرد شرایط مناسب را داشته باشد، یک گزینه عالی به‌شمار می‌آید. برای مطالعه کامل این روش به مقاله عمل بالون معده مراجعه کنید

 

کاهش وزن به روش پلیکاسیون معده

یکی دیگر از روش‌های جدید کم کردن وزن بدون رژیم که از طریق آندوسکوپی انجام می‌شود، پلیکاسیون معده یا آندوسکوپی آستین گاستروپلاستیEndoscopic Sleeve Gastroplasty ) ESG) یا پلیسه زدن معده است. این روش بدون نیاز به عمل جراحی انجام می گیرد. به این روش، به خاطر فرآیند آن، بخیه‌زدن معده نیز می‌گویند. در این روش متخصص آندوسکوپی، یک دستگاه بخیه مخصوص را از راه گلو وارد معده فرد می‌کند و با زدن بخیه‌هایی، معده فرد را کوچک‌تر می‌کند. با کوچک‌تر شدن معده، میزان غذایی که می‌توانید بخورید کاهش پیدا می‌کند. با انجام این عمل زودتر احساس سیری می‌کنید و این موضوع باعث از بین رفتن وزن اضافی شما می‌شود. این عمل برای کسانی که BMI (شاخص توده بدنی) 30 یا بیشتر دارند، گزینه مناسبی است.اطلاعات کامل درمورد این روش را در مقاله عمل پلیکاسیون معده بدست آورید.

 

کاهش وزن با عمل جراحی

کاهش وزن با جراحی علاوه بر روش‎های طبیعی، از دیگر راه‌های از بین بردن وزن اضافی، عمل جراحی است. پس اگر

  • BMI یا شاخص توده بدنی شما بالای 40 است و بیش از 50 کیلوگرم اضافه وزن دارید؛
  • BMI شما بین 30 تا40 است، اما مشکلاتی مانند دیابت نوع دو، بیماری قلبی، کلسترول و تنگی‌نفس دارید؛
  • از رژیم‌های تکراری نتیجه‌ای نگرفته و توانایی فعالیت بدنی ندارید؛

عمل جراحی می‌تواند برای شما مفید باشد و به شما کمک کند زندگی با کیفیت‌تری را تجربه کنید. در ادامه با انواع روش‌های جراحی برای کاهش وزن سریع‌تر آشنا خواهیم شد.

 

اسلیو معده

اسلیو معده (gastric sleeve surgery)، یکی از روش‌های محبوب برای کاهش وزن بدون رژیم و با استفاده از عمل جراحی است. در این روش، سه‌چهارم حجم معده برداشته می‌شود. فرد بعد از انجام این عمل به علت کمتر شدن حجم معده، زودتر احساس سیری می‌کند و باعث می‌شود مقدار زیادی از پرخوری و ریزه‌خواری‌های او کاسته شود و اضافه وزن خود را از دست بدهد. رعایت رژیم‌غذایی پس از عمل آسان‌تر خواهد بود. بعد از عمل، فرد یک رژیم مخصوص خواهد داشت که مدتی باید آن را رعایت کند تا بدن او با شرایط جدید تنظیم شود. محبوبیت این روش شاید به این علت باشد که در این عمل جراحی، وزن کاهش‌ یافته برگشت‌ناپذیر است. این روش می‌تواند به افراد كمك كند تا اضافه‌ وزن خود را برای همیشه از دست بدهند و وزن آن‌ها به حالت قبل بازنگردد.برای مطالعه کامل این روش به مقاله جراحی اسلیو معده مراجعه نمایید.

 

حلقه‌گذاری قابل تنظیم معده یا گاستریک باندینگ

یکی دیگر از روش‌های کاهش وزن، حلقه‌گذاری قابل‌ تنظیم معده است. این روش گاستریک‌ باندینگ Laparoscopic Adjustable Gastric Banding)) یا LAGB نامیده می‌شود و باندینگ معده به روش لاپاروسکوپی است. این روش هم مانند اسلیو معده طرفداران زیادی دارد. در این روش، یک باند سیلیکونی که قابلیت باد شدن دارد، از طریق لاپاروسکوپی در قسمت بالایی معده برای کاهش اندازه معده و کاهش مصرف مواد غذایی قرارداده می‌شود.

 
مزایا

عمل گاستریک باندینگ موجب می‌شود فرد 30 تا 40 درصد وزن خود را از دست بدهد. در این روش رسیدن به وزن ایده‌آل تقریبا دو سال طول می‌کشد و پس از آن می‌توان حلقه را برداشت. درصورت رعایت نکردن رژیم بعد از حذف حلقه، امکان برگشت به وزن اولیه وجود دارد. از جمله مزیت‌های این روش آن است که امکان تنظیم و کنترل حجم باقیمانده معده را می‌دهد. می‌توان با روش گاستریک باندینگ فرد را در وزن مورد نظرش ثابت نگه داشت. اگر فرد دچار شرایط خاصی مانند بارداری یا بیماری شد، می توان حلقه را برداشت و معده را به حجم اولیه بازگرداند.اطلاعات کامل این روش در مقاله عمل حلقه معده آورده شده است.

 

جراحی بای‌پس معده

بای‌پس معده یا gastric bypass surgery از دیگر روش‌های جراحی برای لاغری است. در ابن روش فرآیند هضم غذا در معده و روده کوچک، دچار تغییراتی می‌شود. در بای پس معده، جراح ابتدا یک کیسه کوچک بالای معده ایجاد می‌کند. سپس این کیسه را به قسمتی از روده کوچک وصل می‌کند و حجم معده را تا 90 درصد یا حتی بیشتر کاهش می‌دهد. در واقع براساس این روش مقدار بیشتری از غذایی که می‌خورید، دیگر وارد قسمتی از معده و روده کوچک شما نمی‌شود. بنابراین با جذب کالری کمتر، بدن شما شروع به از دست دادن وزن می‌‌کند.برای مطالعه کامل این روش به مقاله جراحی بای پس معده مراجعه نمایید.

 

کدام افراد مشهور که عمل جراحی کاهش وزن انجام داده‌اند

امروزه افراد بسیاری برای لاغری، به‌دنبال راه‌هایی هستند که به آن‌ها کمک کند تا سریع‌تر به وزن دلخواه خود برسند. این مسئله در میان افراد مشهور، بازیگران، هنرمندان و حتی سلبریتی‌های دنیای مجازی دیده می‌شود. خانم‌ها بهاره رهنما و نعیمه نظام‌دوست و آقایان جواد خیابانی، رضا داوودنژاد، مهران غفوریان و… از جمله افرادی هستند که عمل‌های لاغری مانند اسلیو، بای‌پس و… را در ایران انجام داده‌اند. شارون آزبورن یکی از ستاره‌های هالیوود است که برای لاغری از روش‌های روز دنیا کمک گرفته است. گبوری سیدبی(Gabourey Sidibe)، رزن بار(Roseanne Barr)، رندی جکسون(Randy Jackson) و لیسا لامپانلی(Lisa Lampanelli) از دیگر افراد سرشناس در جهان هستند که از روش‌های مختلف جراحی برای رسیدن به وزن ایده‌آل استفاده کرده‌اند.

منابع

https://www.healthline.com https://health.ucsd.edu

نمایش بیشتر

مقالات مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن

ویزیت رایگان

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید