سینه مردان و زنان

راهنمای جامع درمان خانگی ژنیکوماستی

فهرست محتوای مقاله

درمان خانگی ژنیکوماستی

درمان خانگی ژنیکوماستی مجموعه‌ای از دستورالعمل‌هایی است که با انجام آنها در منزل، می‌توان این عارضه مردانه را کاهش داد. ژنیکوماستی یا بزرگ شدن سینه‌های مردان به علت عدم تعادل سطح هورمون تستوسترون و استروژن در بدن آنها شکل می‌گیرد. به‌عبارت دیگر، این عارضه به‌دلیل کاهش سطح تستوسترون یا افزایش سطح استروژن در مردان اتفاق می‌افتد.

عوامل مختلفی ممکن است سبب اختلال در هورمون‌های مردانه شود. درمان ژنیکوماستی در خانه تنها می‌تواند علائم اولیه این عارضه را مهار کند. در مراحل شدید، درمان‌ ژنیکوماستی با جراحی انجام می شود.

 برای اثرگذاری درمان خانگی ژنیکوماستی باید در بلندمدت این اقدام‌ها و تمرین‌ها را انجام داد تا به نتیجه دلخواه رسید. در ادامه به روش‌های خانگی که ممکن است به درمان این عارضه کمک کنند، اشاره می‌کنیم.

درمان خانگی ژنیکوماستی
درمان خانگی ژنیکوماستی

 

درمان خانگی ژنیکوماستی با کمپرس سرد

کمپرس سرد می‌تواند عصب متورم را منقبض کند و یک روش ساده برای درمان خانگی ژنیکوماستی به‌شمار ‌آید. ساخت کمپرس سرد بسیار آسان است، فقط باید چند قطعه یخ را در یک حوله تمیز پیچید و این کمپرس سرد را به مدت یک دقیقه روی سینه‌ها قرار داد.

درمان خانگی ژنیکوماستی با زرد چوبه

 یکی از علل اصلی بزرگ شدن سینه‌ها در مردان، کاهش سطح تستوسترون است. استفاده از زردچوبه با وجود کورکومین در آن، می‌تواند تولید تستوسترون را افزایش دهد.

علاوه بر این، زردچوبه به چربی‌سوزی و داشتن کبدی سالم کمک می‌کند. با این حال، افرادی که از بیماری‌های کیسه صفرا و مشکلات گوارشی رنج می‌برند، باید قبل از استفاده از زردچوبه با یک متخصص مشورت کنند.

برای درمان خانگی ژنیکوماستی با زردچوبه، فرد باید یک یا دو قاشق چای‌خوری زردچوبه را در آب گرم مخلوط کند و آن را دو بار در روز بنوشد. ظرف چند روز، فرد قادر به مشاهده تغییراتی در بدن خود خواهد شد. همچنین می‌توان از مکمل‌های زردچوبه با راهنمایی پزشک استفاده کرد.

درمان خانگی ژنیکوماستی با روغن ماهی

می‌توان روغن موجود در ماهی را به عنوان درمان خانگی ژنیکوماستی مصرف کرد. علاوه بر این، روغن ماهی سرشار از اسیدهای چرب امگا3 است که استروژن را متابولیزه می‌کند و تولید تستوسترون را افزایش می‌دهد. ماهی‌های آب سرد مانند ماهی تن، ماهی آزاد و ماهی خال‌مخالی سرشار از اسیدهای چرب امگا۳ هستند.

افرادی که ماهی مصرف نمی‌کنند، باید برای تامین امگا3 مورد نیاز بدنشان، حتما شب قبل از خواب دو کپسول روغن ماهی مصرف کنند.

درمان خانگی ژنیکوماستی با گیاه خارشتر

اگر فردی از بیماری کبدی رنج می‌برد، ممکن است دچار سینه‌‌های بزرگ شود. در چنین مواردی، می‌توان از گیاه خارشتر استفاده کرد که می‌تواند بیماری کبد را درمان کند. در این صورت کبد عملکرد بهتری خواهد داشت و اندازه پستان کاهش می‌‌یابد.

روش استفاده به این صورت است که فرد باید دانه‌های خرد شده خارشتر را با 3 فنجان آب میل کند. همچنین می‌تواند مقداری عسل نیز به این محلول اضافه کند.

درمان ژنیکوماستی در خانه با روی

درمان خانگی ژنیکوماستی
درمان خانگی ژنیکوماستی

غذاهای غنی از روی، سطح تستوسترون را در بدن افزایش می‌دهند. استفاده از غذاهایی که روی دارند، یک روش مناسب برای درمان خانگی ژنیکوماستی قلمداد می‌شود.

برخی غذاهای مصرفی شامل بادام هندی، کشمش، صدف، خرچنگ دریایی و نخود، دارای روی هستند. علاوه بر این، می‌توان از مکمل‌های روی نیز استفاده کرد.

درمان ژنیکوماستی در خانه با پنجه شیطان

پنجه شیطان، یک داروی قدیمی است که می‌توان از آن برای درمان خانگی ژنیکوماستی استفاده کرد، چراکه به افزایش سطح تستوسترون در مردان کمک می‌کند.

 در این روش، باید ریشه پنجه شیطان را در آب ریخت و آن را برای چند دقیقه جوشانید. سپس آن را صاف کرد و به عنوان چای آن را روزی دو بار نوشید تا به میزان قابل‌توجهی اندازه پستان کاهش یابد.

درمان خانگی ژنیکوماستی با گل‌گاوزبان

درمان خانگی ژنیکوماستی با گل‌گاوزبان
درمان خانگی ژنیکوماستی با گل‌گاوزبان

گل‌گاوزبان حاوی كرایسین است كه از تجزیه تستوسترون در بدن پیشگیری كرده و به حفظ سطح كافی آن كمك می‌كند. استفاده از این گیاه قابل دسترس، در درمان خانگی ژنیکوماستی بسیار مفید است.

برای تهیه این دمنوش باید به یک فنجان آب، یک قاشق چای‌خوری گل‌‌گاوزبان (خشک) اضافه کرد و سپس به مدت 10 دقیقه آن را کنار گذاشت تا دم بکشد. سپس باید مایع را صاف کرد و هر روز چند بار آن را نوشید تا زمانی که اندازه سینه‌ها کاهش یابد. همچنین می‌توان از مکمل‌های گل‌گاوزبان موجود در داروخانه‌ها به این منظور استفاده کرد.

درمان ژنیکوماستی در خانه با دانه‌های کتان

دانه‌های کتان، سرشار از اسیدهای چرب امگا 3 هستند که باعث افزایش تستوسترون و جلوگیری از بزرگ شدن سینه‌ها در مردان می‌شوند. استفاده از این دانه‌ها در درمان خانگی ژنیکوماستی موثر واقع می‌شود.

یک قاشق غذاخوری بذر کتان را باید چرخ و با یک لیوان آب گرم مخلوط کرد و روزی یک‌بار از آن نوشید. همچنین می‌توان به مدت چند هفته روغن بذر کتان (1-2 قاشق غذاخوری) را همراه با وعده‌های غذایی مصرف کرد.

لازم به یادآوری است که به دلیل اینکه این داروها، با داروهای خاص ممکن است تداخل داشته باشند، پیش از مصرف حتما باید با پزشک مشورت کرد.

درمان خانگی ژنیکوماستی با گیاه قاصدک

گیاه قاصدک استروژن و چربی‌های اضافی را از بدن خارج می‌کند و به همین دلیل در درمان خانگی ژنیکوماستی بسیار مفید است. برای استفاده از این روش درمانی، باید فرد مقداری چای قاصدک دم‌کند. فرد باید با افزودن یک قاشق چای‌خوری گیاه قاصدک به یک فنجان آب داغ در حال جوش، روی آن را بپوشاند و اجازه دهد به مدت ۸ تا ۱۰ دقیقه باقی بماند. فرد باید این دمنوش را صاف کرده و ۳ بار در روز مصرف کند.

درمان خانگی ژنیکوماستی با گیاه گاگل

گاگل، یک میوه درختی است که بیشتر در هند یافت می‌شود. گاگل به افزایش کاهش استروژن در مردان و درمان ژنیکوماستی کمک می‌کند و ترشح هورمون مردانه، یعنی تستوسترون را افزایش می‌دهد.

مصرف این میوه درختی به‌طور طبیعی سبب کاهش حجم پستان‌های بزرگ و درمان خانگی ژنیکوماستی می‌شود. همچنین استفاده آن، از رسوب چربی در اطراف ناحیه پستان در مردان جلوگیری می‌کند. برای این منظور باید عصاره گاگل را به‌طور منظم مصرف کرد.

درمان ژنیکوماستی در خانه با شبدر قرمز

درمان ژنیکوماستی در خانه با شبدر قرمز
درمان ژنیکوماستی در خانه با شبدر قرمز

شبدر قرمز حاوی فلاوُنوئید است و به متابولیسم سریع‌تر سطح استروژن کمک می‌کند. مصرف شبدر قرمز می‌تواند سطح تستوسترون و استروژن را در بدن به حالت طبیعی برساند و یک روش ساده برای درمان خانگی ژنیکوماستی قلمداد می‌شود.

 می‌توان برگ‌های شبدر قرمز را به عنوان سالاد و گل‌های آن را به صورت چای دم‌کرده، تا رفع این عارضه مورد استفاده قرار داد.

درمان خانگی ژنیکوماستی با حمام نمکی اپسوم

نمک اپسوم با سم‌زدایی از بدن باعث تعادل سطح هورمون­ها می‌شود و بزرگ شدن پستان را کاهش می‌دهد. استفاده از نمک اپسوم یکی از روش‌های درمانی ژنیکوماستی در منزل محسوب می‌شود. در این روش، فرد نیازی به مصرف خوراکی خاصی ندارد.

 در این روش، فرد برای کاهش تورم سینه باید به مدت 15 دقیقه در حمام نمکی اپسوم قرار بگیرد و برای گرفتن نتایج موثر، باید این کار را سه بار در هفته تکرار کند.

چای و دمنوش ریشه زنجبیل و درمان خانگی ژنیکوماستی

زنجبیل متابولیسم را تقویت و به چربی‌سوزی بیشتر کمک می‌کند؛ بنابراین ممکن است به کاهش چربی جمع‌شده در اطراف ناحیه قفسه سینه در مردان و درمان خانگی ژنیکوماستی نیز کمک کند.

 با افزودن زنجبیل رنده‌شده به یک فنجان آب جوش، می‌توان چای زنجبیل درست کرد. باید روی آن را پوشاند و اجازه داد چند دقیقه باقی بماند و سپس آن را صاف کرده و چای را طی چند ماه به صورت یک‌بار در روز مصرف کرد.

درمان ژنیکوماستی با داروی گیاهی سارساپاریلا

درمان ژنیکوماستی در خانه با سارساپاریلا
درمان ژنیکوماستی در خانه با سارساپاریلا

گیاه سارساپاریلا بیشتر توسط ورزشکاران استفاده می‌شود، زیرا حاوی استرول است که باعث بهبود عضلات بدن می‌شود. استرول به طور مستقیم روی عضلات سینه تأثیر می‌گذارد و اندازه پستان‌ها را کاهش می‌دهد.

با قراردادن یک قاشق چای‌خوری ریشه سارساپاریلای خردشده در یک فنجان آب جوش، چای سارساپاریلا تهیه می‌شود. باید اجازه داد این دمنوش به مدت ۸ تا ۱۰ دقیقه در آن حالت باقی بماند، سپس آن را صاف کرده و چای را به صورت منظم نوشید.

درمان خانگی ژنیکوماستی با ویتامین E

غذاهایی که ویتامین E دارند، منبع غنی از آنتی‌اکسیدان‌ها و همچنین اسیدهای چرب اشباع‌نشده هستند. مصرف ویتامین E سطح استروژن را در بدن کاهش می‌دهد و استفاده آن در غذاها می‌تواند یک روش مناسب برای درمان خانگی ژنیکوماستی باشد.

درمان خانگی ژنیکوماستی با مصرف میوه و سبزیجات

برای کاهش سایز سینه‌ها، باید بیشتر میوه و سبزی مصرف کرد، چراکه میوه‌ها و سبزیجات تازه حاوی فیبر، ویتامین‌ها و مواد معدنی هستند که می‌توانند به سوزاندن کالری اضافی کمک کنند. موز، توت، سیب، پاپایا و آووکادو در این زمینه در اولویت هستند.

همچنین باید هویج خام، کرفس، گوجه‌فرنگی و اسفناج را به مقدار کافی در رژیم غذایی روزانه قرار داد. میوه‌های آبدار به عملکرد بهتر بدن کمک می‌کنند. علاوه بر این، نوشیدن آب کافی در طول روز نیز برای تقویت متابولیسم و کاهش وزن، مفید به‌شمار می‌رود.

درمان ژنیکوماستی با داروی گیاهی کوردیسپس یا سرچماقی

مصرف کوردیسپس یکی دیگر از درمان‌های گیاهی در کوچک کردن سینه مردان است. این ماده با افزایش تولید تستوسترون در بدن مردان، اندازه سینه‌های آنها را کاهش می‌دهد.

 در این روش، باید چند قطعه سرچماقی خشک را با آب بجوشانید. برای از بین بردن طعم تلخ آن نیز می‌توان آن را به مدت 2 ساعت روی حرارت ملایم گذاشت. سپس باید جوشانده تهیه‌شده را به‌طور مرتب بنوشید تا به نتایج دلخواه برسید.

 

درمان ژنیکوماستی با داروی گیاهی خارخاسک

خارخاسک سبب تولید آندروژن در مردان می‌شود و یکی از بهترین راهکارها برای درمان خانگی ژنیکوماستی است. ریشه یا غلاف‌های دانه‌ خشک‌شده خارخاسک را می‌توان به عنوان دمنوش مورداستفاده قرار داد.

درمان ژنیکوماستی با داروی گیاهی چای سبز

چای سبز، سرشار از آنتی‌اکسیدان است که سبب سم‌زدایی می‌شود و به چربی‌سوزی بدن کمک می‌کند؛ از این‌رو مصرف آن، چربی اطراف پستان‌ها را کاهش می‌دهد و راهکاری مفید برای درمان خانگی ژنیکوماستی است.

در این روش باید به‌طور منظم ۴ تا ۵ فنجان چای سبز نوشید. همچنین می‌توان چند برش زنجبیل به چای سبز اضافه کرد تا نتایج موثرتری داشته باشد. البته نوشیدن بیش از حد چای سبز عوارضی از جمله افت فشار و سرگیجه دارد؛ بنابراین باید بر مقدار نوشیدن این چای دقت داشت.

 مواردی که اجتناب از آنها سبب کاهش ابتلا به ژنیکوماستی می‌شود

درمان خانگی ژنیکوماستی
درمان خانگی ژنیکوماستی

در درمان خانگی ژنیکوماستی باید از مواردی که هورمون مردانه را کاهش و هورمون زنانه را افزایش می‌دهند، اجتناب کرد که این موارد عبارتند از:

 نوشیدنی‌های الکلی و بزرگ شدن سینه

نوشیدنی‌های الکلی مانند آبجو، حاوی مقدار زیادی فیتواستروژن (استروژن‌های گیاهی) هستند که احتمال تورم پستان در مردان را افزایش می‌دهند.

محصولات سویا

شیر سویا یا محصولات تهیه‌شده از سویا منابع غنی از فیتواستروژن هستند. مصرف بیش از حد شیر سویا می‌تواند منجر به عدم تعادل هورمونی در بدن شود؛ بنابراین مصرف شیر سویا و دیگر فرآورده­های حاوی سویا را باید محدود کرد.

تخم‌‌مرغ و تاثیر آن در درمان ژنیکوماستی

افرادی که برای تقویت عضلات خود تخم‌‌مرغ مصرف می‌کنند، باید خوردن آن را به مقدار متوسط تقلیل دهند. در حقیقت، تخم‌مرغ حاوی مقادیر زیادی استروژن و منابع اصلی هورمون‌ها در بدن انسان است؛ از این‌رو مصرف زیاد تخم‌مرغ می‌تواند منجر به ژنیکوماستی شود.

پودرها و قرص‌های پروتئین‌دار

 افرادی که لاغر هستند و از پودرها و قرص‌های پروتئین‌دار برای افزایش قدرت و ساختن عضلات استفاده می‌کنند، بهتر است مصرف آن­ها را قطع کنند.

شیر منبع غنی استروژن است و می‌تواند سطح استروژن را در بدن افزایش دهد؛ از این‌رو مصرف پودرهای پروتئینی و قرص‌های تهیه‌شده از شیر را باید محدود کرد.

دوری از سرب برای درمان ژنیکوماستی

جلوگیری از قرارگرفتن در معرض برخی از آلاینده‌ها مانند سرب بسیار مهم است. سطح بالای سرب در بدن مردان ممکن است باعث بزرگ‌تر شدن سینه‌ها در آن‌ها شود. برای جلوگیری از این امر و درمان خانگی ژنیکوماستی باید از گرد و غبار آلوده به سرب و رنگ‌های با پایه سرب دوری کرد.

روغن درخت اسطوخودوس و چای

مبتلایان به عارضه ژینکوماستی باید از مصرف روغن اسطوخودوس و روغن درخت چای به هر شکلی خودداری کنند. براساس مطالعاتی، مصرف این روغن‌ها این عارضه را بدتر می‌کنند.

درمان ژنیکوماستی در طب اسلامی-سنتی

درمان ژنیکوماستی در طب اسلامی- سنتی، مجموعه‌ای از راهکارهایی است که برخی متخصصان این طب برای رفع این عارضه پیشنهاد می‌دهند. البته مهم‌ترین علت بزرگ شدن سینه در مردان، کاهش هورمون تستوسترون است.

 مصرف برخی گیاهان چربی‌سوز، رعایت رژیم غذایی مناسب و ورزش ، هم در تنظیم سطح هورمون تستوسترون در مردان موثر است و هم سبب کاهش وزن در آنها می‌شود که در نهایت به رفع عارضه ژنیکوماستی کمک خواهد کرد.

درمان ژنیکوماستی در طب اسلامی، تاکید بسیاری بر تغذیه مناسب و مصرف برخی گیاهان دارد که در این زمینه به مصرف میوه و سبزیجات تازه و طبیعی، خوردن غذاهای دریایی حاوی امگا۳، مصرف گیاهانی مانند خارشتر، گل مریم، گل ساعتی، خارخاسک، میخ قرمز، سرچماقی، دمنوش ریشه زنجبیل و استفاده از زردچوبه توصیه می‌کند که همگی به نوعی سبب افزایش هورمون تستوسترون در مردان می‌شوند.

در ادامه دیدگاه برخی از متخصصان طب سنتی چون دکتر حسین روازاده و حسین معارفی درباره رفع عارضه بزرگی سینه در مردان آورده شده است.

درمان ژنیکوماستی روازاده

طبق‌نظر دکتر روازاده، بزرگ شدن سینه در مردان به دو دلیل روی می‌دهد. ترشح نشدن هورمون تستوسترون در بدن مردان یا ترشح بیش از حد هورمون زنانه به‌نام استروژن در بدن آن‌ها.

ایشان تاکید می‌کنند که برای درمان ژنیکوماستی در طب سنتی فرد باید عرق بابونه یا خود بابونه را مصرف کند.

درمان بزرگ شدن پستان در مردان از نظر حسین معارفی

دکتر حسین معارفی، بزرگ شدن سینه در مردان را نتیجه غلبه بلغم و سوداوی شدن خون در ناحیه پستان‌ها می‌داند. ایشان مصرف بیش از اندازه مواد سرد و تَر را مضر می‌دانند. استاد معارفی تاکید می‌کنند که مصرف غذاهایی مانند مرغ، چای، فست‌فود، غذاهای رستورانی، ترشی‌جات کارخانه‌ای و سرکه، مصرف بیش از اندازه برنج و استفاده از میوه‌های گلخانه‌ای سبب افزایش بلغم در خلط ثانویه بدن می‌شود.

برای پیشگیری و درمان ژنیکوماستی در طب سنتی از دیدگاه حسین معارفی ، باید اصلاح تغذیه‌ای انجام شود و به جای غذاهای سرد و تَر به سمت مصرف غذاهای گرم و خشک رفت.

تمرین و ورزش کردن

برای کاهش تورم سینه باید رسوب چربی در اطراف قفسه سینه‌ها را محدود کرد. انجام تمرین‌های ساده یک روش مناسب برای درمان خانگی ژنیکوماستی به شمار می‌آید. دلیل این امر آن است که بافت چربی اضافی، تولید استروژن را افزایش می‌دهد؛ بنابراین برای جلوگیری از وخیم شدن مشکل، انجام برخی تمرینات مانند شنا کردن، دویدن، پیاده‌روی سبک و… به طور منظم موثر خواهد بود.برای مطالعه کامل حرکات ورزشی برای درمان ژنیکوماستی به مقاله راهنمای جامع درمان ژنیکوماستی با ورزش و ماساژ را مطالعه نمایید.

 

مطالعه بیشتر

نمایش بیشتر

مقالات مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن

ویزیت رایگان

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید