بینی

عمل فیلر بینی: مزایا،معایب و توقعات پس از عمل

فیلر بینی (رینوپلاستی غیرجراحی) چیست؟

 فیلر بینی یا رینوپلاستی غیرجراحی، یکی از روش‌های غیرتهاجمی رایج و کم‌خطر است که برای زیبایی بینی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 پیش‌تر در مقاله‌ای با عنوان موثرترین روش‌های زیبایی بینی بدون جراحی، به تفصیل درباره تکنیک‌های غیرجراحی زیبایی بینی صحبت کرده‌ایم. در اینجا قصد داریم، نکات تکمیلی درباره این روش زیبایی را بیان کنیم.

به‌طور عمده، فیلرها، مواد پُرکننده‌ای هستند که به زیر پوست عضو تحت درمان، تزریق شده و ساختار و ظاهر آن را به‌طور موقت بهبود می‌بخشند. رینوپلاستی غیرجراحی در مقایسه با جراحی، یکی از روش‌های سرپایی، کم‌خطرتر، کم‌عارضه‌تر و به‌صرفه‌تر است که برای رفع عیوب ظاهری بینی به‌کار می‌رود.

 انجام این تزریق، به فرد کمک می‌کند از جراحی‌های غیرضروری و عوارض و پیامدهای ناشی از آن‌ها اجتناب کند. البته استفاده از فیلر، مانعی برای جراحی نیست، یعنی در صورت تمایل، شخص می‌تواند پس از مراجعه به پزشک و خارج کردن مواد پُرکننده، اقدام به جراحی کند.

 

فیلر بینی به انگلیسی

این عمل جزو عمل‌های غیرتهاجمی بینی به حساب می‌آید در انگلیسی به فیلر موقت بینی nasal filler گفته می شود و جزو Non-surgical rhinoplasty  به حساب می‌آید.

فیلر دائم بینی چیست؟

فیلر دائم بینی چیست

استفاده از فیلر زیبایی بینی، یک تکنیک موقتی است. با این حال، برخی از افراد غیرمتخصص از مواد پُرکننده‌‌ای مانند ژل سیلیکون بهره برده و آن را به‌عنوان فیلر دائم بینی به مراجعان خود ارائه می‌کنند. استفاده از این ماده، مشکلات زیادی برای فرد ایجاد خواهد کرد که از میان آن‌ها می‌توان موارد زیر را نام برد:

 • عفونت
 • تجمع ماده در یک نقطه و تشکیل گرانولوم
 • حرکت ماده تزریق‌شده به سایر نقاط صورت
 • حساسیت

بروز این مشکلات در بسیاری از مواقع، آسیب‌های جبران‌ناپذیری به بافت صورت و بینی فرد وارد می‌کند. واقعیت این است که روشی با ‌عنوان فیلر دائم بینی وجود ندارد.

 به‌طور کلی، هرقدر فیلر تزریقی، مرغوب‌تر و با کیفیت‌تر باشد، ماندگاری بالاتری دارد و بالطبع گران‌تر است. البته، واکنش بدن به فیلر در افراد مختلف، متفاوت است و تعداد دفعات تمدید فیلر به فرد بستگی دارد.

 

فیلر بینی برای چه کسانی مناسب است

رینوپلاستی غیرجراحی می‌تواند بسیاری از نواقص بینی مانند قوز یا فرورفتگی بینی را برطرف کند و فرم بینی فرد را به دلخواه او تغییر دهد. پس اگر بینی چنین نواقصی داشته باشد و فرد بخواهد به‌طور موقت تغییری در چهره خود ایجاد کند، رینوپلاستی غیرجراحی انتخاب مناسبی است.

 

تزریق فیلر برای چه کسانی مناسب نیست؟

اگر فرد به‌دنبال تغییر دائمی در بینی و ظاهر خود است، رینوپلاستی غیرجراحی، روش مناسبی برای او نیست. چنانچه فرد یکی از شرایط زیر را دارد، این عمل به او توصیه نمی‌شود:

 • پایین بودن سطح ایمنی بدن
 • مشکل در انعقاد خون و اختلالات خونی
 • زنان باردار و شیرده
 • وجود التهاب و عفونت در بینی
 •  افراد با سابقه آلرژی و آسم

 

آمادگی قبل از عمل تزریق فیلر

تزریق فیلر بینی، مانند عمل‌های زیبایی دیگر، نیازمند آمادگی‌هایی است. پیش از این، در مقاله زیبایی بینی بدون جراحی، درباره آمادگی‌های لازم قبل از عمل زیبایی، به‌طور کامل صحبت کرده‌ایم؛ بنابراین در این مقاله، تنها به چند مورد مهم در این زمینه اشاره می‌کنیم:

 • اگر فرد در گذشته، سابقه تزریق ژل یا فیلر داشته‌باشد‌، حتما باید به پزشک خود اطلاع دهد.
 • اگر فرد سابقه تبخال زدن دارد، باید این مورد را با پزشک در میان بگذارد.
 • فرد باید قبل از انجام تزریق، مقدار زیادی آب بنوشد.
 • فرد پیش از تزریق باید از مصرف ِکرم‌های حاوی رتینول، اسیدگلیکولیک و موارد مشابه اجتناب کند.

 

نحوه انجام تزریق فیلر بینی

مراحل رینوپلاستی غیر جراحی

پس از ایجاد آمادگی‌ اولیه و انجام معاینات، ماده ژل‌ مانندی (نظیر اسید هیالورونیک) با دقت بالا به زیر پوست بینی و در بخش‌هایی که نیاز به اصلاح دارد، تزریق می‌شود.

این ماده در لایه‌های عمیق‌تر پوست قرار گرفته و شکل لازم را در محل تزریق ایجاد می‌کند. برخی از فیلرها دارای مواد بی‌حس‌کننده هستند؛ بنابراین به محض آغاز روند تزریق، منطقه مورد نظر به‌طور موضعی بی‌حس شده و فرد دردی را احساس نخواهد کرد.

در مواردی هم که فیلر حاوی مواد بی‌حس‌کننده نباشد، پزشک متخصص از کِرم یا داروی قابل تزریق دیگری برای کاهش درد استفاده می‌کند. به محض اثر کردن دارو، با کمک سوزن مخصوصی، فیلر را وارد موضع مشخص شده خواهد کرد؛ بنابراین، بیمار به هیچ عنوان دردی را احساس نمی‌کند. در این روش، پس از انجام تزریق، نیازی به استفاده از پانسمان و چسب نیست.

 

این عمل توسط چه متخصصی انجام می‌‌شود؟

با توجه به اهمیت دقیق بودن در این روش و لزوم در نظر گرفتن میزان مشخص فیلر، لازم است این عمل توسط پزشک متخصص زیبایی یا متخصص گوش، حلق و بینی یا جراح پلاستیک انجام شود. استفاده از حجم نامناسب فیلر بینی، موجب عدم‌تقارن مضاعف و تغییر در بافت بینی شده و در نهایت فرد به عمل ترمیمی نیاز پیدا خواهد کرد. ممکن است در مواردی هم ضایعات ایجاد شده، دائمی و غیرقابل بازگشت باشد.

 

زمان لازم برای انجام فیلر

رینوپلاستی غیرجراحی در مطب پزشک متخصص، به‌طور سرپایی انجام می‌شود. تزریق فیلر حدود 15 تا 45 دقیقه به‌طول می‌انجامد. در اغلب موارد، بیمار می‌تواند به محض پایان کار تزریق، در محل کار خود حاضر شود و نیازی به بستری شدن ندارد.

 

مراقبت‌ها و محدودیت‌ها

بعد از انجام فیلر زیبایی بینی، بیمار باید مواردی را رعایت کند که در مقاله زیبایی بینی بدون جراحی، آن‌ها را به‌طور کامل بیان کرده‌ایم. در این میان، درباره تزریق فیلر می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • فرد باید از پایین انداختن سر خود تا مدتی بعد از عمل خودداری کند.
 • شخص باید تا مدتی بعد از تزریق، روی صورت نخوابد.
 • فرد حداقل تا دو هفته بعد از تزریق، باید از رفتن به سونا، استخر و جکوزی اجتناب کند.
 • شخص تا یک هفته بعد از تزریق باید از انجام تمرینات ورزشی و فعالیت‌های سنگین خودداری کند.

 

توقعات بیمار بعد از انجام فیلر

 فیلر موقت بینی برای رفع برخی از نواقص بینی به‌کار می‌رود، اما نمی‌توان انتظار داشت که تزریق فیلر در کوچک کردن یا رفع دائمی نقائص بینی موثر باشد، یا به رفع پلیپ بینی کمک خاصی کند.

مدت زمان پایداری فیلر، بسته به نوع پوست و واکنش بدن فرد، از 4 ماه تا 3 سال متغیر خواهد بود. با این حال، در اغلب موارد، فیلرها از ۶ ماه تا 2 سال در ناحیه تحت‌درمان باقی مانده‌اند.

 

مزایا تزریق فیلر در بینی

مزایا رینوپلاستی غیرجراحی برای بینی

تزریق فیلر برای رفع برخی ناهمواری‌ها و عدم تقارن‌ها در نواحی اطراف بینی و پل بینی مناسب است. در مجموع، موارد زیر را می‌توان از مهم‌ترین کاربردهای تزریق فیلر بینی برشمرد:

 • صاف و یکدست کردن ناهمواری‌های بینی
 • برجسته کردن نوک بینی
 • افزایش حجم به بینی‌های کوچک و نامتقارن
 • بالا بردن نوک بینی
 • پر کردن فرورفتگی ناحیه پل در بینی‌های زینی شکل

 

معایب تزریق فیلر در بینی

عوارض ناشی از فیلر زیبایی بینی مانند دیگر روش‌های زیبایی بینی بدون جراحی است که به‌طور مختصر به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 • این روش تأثیر دائمی ندارد و ممکن است استفاده از آن، فرد را در طولانی‌مدت راضی نگه ندارد.
 • تزریق مواد در محل نامناسب، ممکن است باعث خونریزی و اختلال در بینایی فرد شود.
 • این روش جزو عمل‌های زیبایی قرار می‌گیرد؛ بنابراین هزینه انجام آن تحت پوشش بیمه درمان قرار نمی‌گیرد.

 

عوارض جانبی فیلر

این روش دارای عوارضی است که امکان دارد پس از انجام این عمل بروز کنند. این عوارض عبارتند از:

 • حساسیت
 • عفونت
 • کبودی و تورم
 • ایجاد بافت‌مردگی (این اتفاق در صورت مسدود شدن رگ‌ها رخ می‌دهد.)
 • ایجاد ضایعه مغزی به صورت نادر در افراد (این امر به‌دلیل تزریق فیلر در داخل رگ‌ها ممکن است اتفاق بیفتد.)

 

هزینه تزریق فیلر زیبایی

با توجه به انواع مختلف فیلرها و تعداد دفعاتی که نیاز به تمدید دارند، قیمت فیلر برای هر فرد متفاوت است. به‌طور متوسط، هزینه فیلر زیبایی بینی در ایران 1.800.000  تا 3 میلیون تومان در سال 1400 است. این قیمت با توجه به بیمارستان، پزشک متخصص و مواد مصرفی، ممکن است کمتر یا بیشتر شود.

 

افراد مشهوری که عمل زیبایی بینی با فیلر را انجام داده‌اند

فیلر بینی افراد مشهور

انجام عمل‌های زیبایی همیشه در بین سلبریتی‌ها رواج داشته است. یولاندا حدید، طراح مدل لباس مشهور جی‌جی، بلاحدید، کلوئی کارداشیان و کورتنی کاکس، عمل فیلر زیبایی بینی را در دوره‌هایی از زندگی خود تجربه کرده‌اند.

 

سوالات متداول

آیا انتخاب نوع فیلر با پزشک است؟

فیلرها انواع مختلفی دارند که پزشک با توجه به منطقه‌ای که فیلر به آن تزریق می‌شود، نوع آن را انتخاب می‌کند. به‌عنوان مثال، برای بینی از فیلر هیالورونیک اسید به جای کلسیم هیدروکسید آپاتیت یا پلی‌لاکتیک اسید استفاده می‌شود، زیرا تاثیر این فیلر در ایجاد سختی و کشیدگی، بیشتر از دو مورد دیگر است. پس بهتر است انتخاب نوع فیلر به پزشک متخصص واگذار شود.

 

آیا تزریق فیلر بینی دردناک است؟

به‌طور معمول، تزریق فیلر بدون درد است. با این حال، برخی فیلرها حاوی مواد بی‌حس‌کننده هستند، در غیر این‌صورت هم از بی‌حسی موضعی استفاده می‌شود.

 

پس از تزریق مواد مختلف ممکن است بینی بزرگ‌تر شود؟

بینی به هیچ عنوان بزرگ‌تر نمی‌شود و فقط نقائص آن برطرف خواهد شد.

 

منابع

https://www.healthline.com

نمایش بیشتر

مقالات مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا